Najgorętsze książkowe premiery października

w dziale Archiwum/Co słychać? by
Mam nadzieję, że tak jak my z niecierpliwością czekacie na jesienny wysyp nowości wydawniczych! Na jesień na księgarskich półkach pojawi się sporo smakowitych premier. Wybraliśmy dla was dziesięć tytułów, które szczególnie przykuły naszą uwagę. Oto najgorętsze książkowe premiery października!

KSIĄŻKOWE PREMIERY
PAŹDZIERNIK 2017

 1. Posłuszeństwo wobec autorytetu, Stanley Milgram oraz Posłuszni do bólu, Dariusz Doliński i Tomasz Grzyb

  Posłuszeństwo wobec autorytetu, Stanley Milgram oraz Posłuszni do bólu, Dariusz Doliński i Tomasz Grzyb
  Znajdź na Woblinku

Premiera: 4 października

W latach 60. psycholog społeczny Stanley Milgram przeprowadził serię eksperymentów, które stały się jednymi z najważniejszych dla współczesnej psychologii. Pod pretekstem badania wpływu kar na pamięć polecał badanym wcielić się w rolę „nauczyciela”, którego zadaniem było karanie innego uczestnika eksperymentu za popełniane błędy. Karą było porażenie prądem o mocy od 15 do 450 V. Każdy kolejny błąd karany miał być coraz mocniejszym porażeniem. W rzeczywistości rolę drugiego badanego odgrywał pomocnik Milgrama i nie doznawał on porażeń, a krzyki bólu były przez niego udawane. Tym, co interesowało Milgrama, była bowiem nie praca pamięci, ale to, jak daleko ludzie mogą posunąć się w swoich działaniach, będąc posłusznym poleceniom autorytetu (w tym wypadku rolę autorytetu spełniał badacz prowadzący eksperyment).
Książka Milgrama „Posłuszeństwo wobec autorytetu” jest zapisem jego eksperymentów wraz z wyjaśnieniami i wnioskami, do jakich doszedł. Wznowienie, które ukazało się na początku października, jest wzbogacone o przedmowę napisaną przez Philipa Zimbardo. Warto zwrócić również uwagę na drugą książkę, która pojawiła się w księgarniach w tym samym czasie, czyli „Posłuszni do bólu” Dariusza Dolińskiego i Tomasza Grzyba. Polscy badacze postanowili powrócić do kwestii związanych z posłuszeństwem i zrealizowali szeroko zakrojony projekt badawczy, który wyjaśnia ów fenomen i pokazuje mechanizmy, jakie nim rządzą.

 1. Swing time, Zadie Smith
Swing time, Zadie Smith
Znajdź na Woblinku

Premiera: 11 października

Autorka „Białych zębów” i „Londyn NW” wraca z nową powieścią. „Swing time” opowiada o dwóch ciemnoskórych dziewczynkach mieszkających w nie najlepszej dzielnicy Londynu, które marzą o tym, żeby zostać tancerkami. Tylko jedna z nich – Tracey – ma talent. Historię opowiada ta druga, bezimienna narratorka. Przyjaźń dziewcząt, skomplikowana i burzliwa, niespodziewanie się kończy i chociaż już nigdy nie uda im się odbudować relacji, nigdy też o sobie nie zapomną.
Ta wibrująca muzyką, roztańczona proza Smith została uznana przez krytyków za jej najlepszą książkę.

 1. Mindhunter. Tajemnice elitranej jednostki FBI, John Douglas i Mark Olshaker
Mindhunter. Tajemnice elitranej jednostki FBI, John Douglas i Mark Olshaker
Znajdź na Woblinku

Premiera: 11 października

Zrozumieć psychopatę, wejść w umysł myśliwego, spojrzeć na świat oczami seryjnego mordercy. Tym właśnie zajmował się John Douglas – jeden z najwybitniejszych profilerów w dziejach FBI. Pomagał łapać najgroźniejszych przestępców, stawał oko w oko z najgorszymi z najgorszych. Musiał myśleć jak bestia. Stał się pierwowzorem postaci agenta Jacka Crawforda z filmów o Hannibalu Lecterze. Teraz dzieli się z czytelnikami opowieściami o swoich najsłynniejszych śledztwach.
Na podstawie książki powstał serial produkcji Netflixa w reżyserii Davida Finchera – twórcy „Siedem” i „Zodiaka”. Premiera już wkrótce!

 1. Jak zwierzę. Intymne zbliżenie z naturą, Charles Foster
Jak zwierzę. Intymne zbliżenie z naturą, Charles Foster
Znajdź na Woblinku

Premiera: 11 października

Jak wygląda życie z perspektywy borsuka, wydry, jelenia, lisa, jerzyka? Charles Foster postanowił to sprawdzić. Niczym borsuk mieszkał w norze i jadł dżdżownice, jak wydra pływał nocą w rzece i jak lis szukał jedzenia w kontenerach na śmieci.
To zupełnie nowe podejście do badania świata dzikiej przyrody. Autor łączy wiedzę z neurobiologii, psychologii i przyrodoznawstwa z konwencją pamiętnika. Zupełnie nowa jakość.

 1. Grzech, Max Czornyj
Grzech, Max Czornyj
Znajdź na Woblinku

Premiera: 11 października

W Lublinie dochodzi do serii zaginięć. Porywane są kobiety, a ich rodziny dostają tajemnicze listy. Sprawę prowadzi wybuchowy policjant Eryk Deryło. Niedługo potem znalezione zostaje pierwsze ciało, okrutnie okaleczone i upiornie upozowane na jednym z cmentarzy. Presja, aby rozwiązać sprawę narasta, ale tropy mnożą się i plączą. Do sprawy włącza się Miłosz Tracz – profiler, którego zadaniem jest sporządzenie portretu psychologicznego sprawcy. Sprawca jednak cały czas pozostaje krok przed policją…

 1. Księga nocnych kobiet, Marlon James
Księga nocnych kobiet, Marlon James
Znajdź na Woblinku

Premiera: 12 października

Po sukcesie „Historii siedmiu zabójstw” i zagarnięciu przez Marlona Jamesa Nagrody Bookera, teraz mamy okazję zapoznać się z jego wcześniejszą powieścią. „Księga nocnych kobiet” to epicka, mroczna, brutalna, napisana dosadnym językiem opowieść o niewolnictwie i drodze do wolności. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami przedstawia historię buntu wznieconego na jamajskiej plantacji przez czarne kobiety.
Główną bohaterką jest Lilit, córka białego nadzorcy plantacji i zgwałconej przez niego czarnej niewolnicy, która umarła przy porodzie. Niewolnica o zielonych oczach rośnie, nie poznając co to współczucie czy altruizm, nie wiedząc czym różni się dobro od zła, każdego dnia walcząc o siebie i swoje życie.
Z całą pewnością honor oddać należy polskiemu tłumaczowi – Robertowi Sudółowi, który znakomicie poradził sobie z niełatwą narracją Jamesa naszpikowaną jamajską gwarą niewolników.

 1. Ballada o pewnej panience, Szczepan Twardoch
Ballada o pewnej panience, Szczepan Twardoch
Znajdź na Woblinku

Premiera: 12 października

Szczepan Twardoch powraca tym razem ze zbiorem opowiadań. Na razie wiele więcej na temat zawartości zbioru nie wiemy, ale już 12 października wszystko stanie się jasne. Tymczasem co nieco możemy się domyślać, znając tytuły poszczególnych opowiadań, a oto one:

1. Ballada o pewnej panience
2. Ballada o Jakubie Bieli
3. Ewa i duchy
4. Moje życie z Kim
5. W piwnicy
6. Gerd
7. Masara
8. Dwie przemiany Włodzimierza Kurczyka
9. Uderz mnie
10. Tak jest dobrze
11. Fade to: black

 1. Sekret, którego nie zdradzę, Tess Gerritsen
Sekret, którego nie zdradzę, Tess Gerritsen
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Premiera: 25 października

To kolejna powieść o detektyw Jane Rizzoli i lekarce sądowej Maurze Isles. Tym razem partnerkom przyjdzie zmierzyć się z brutalnym morderstwem znanej producentki horrorów. Na miejscu zbrodni odkrywają makabryczny „żart” mordercy, który umieścił gałki oczne ofiary w jej dłoniach, co niepokojąco przypomina kadry z produkowanych przez nią horrorów. Jeszcze bardziej zadziwiające jest jednak to, że doktor Isles nie może znaleźć przyczyny śmierci kobiety.
Kilka dni później zostają odnalezione kolejne zwłoki, a Jane i Maura zyskują pewność, że morderca zabija według klucza. Wiedzą, kiedy dojdzie do kolejnego zabójstwa i jaka śmierć spotka ofiarę. Czy uda im się zapobiec najgorszemu?
Przy okazji polecam także serial „Partnerki” stacji TNT, który powstał na kanwie powieści Gerritsen.

 1. Kolekcja nietypowych zdarzeń, Tom Hanks
Kolekcja nietypowych zdarzeń, Tom Hanks
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Premiera:25 października

Tom Hanks, uwielbiany aktor, dwukrotny zdobywca Oscara, filmowy Forrest Gump i Robert Langdon, debiutuje jako pisarz. W październiku do polskich księgarń trafi zbiór jego siedemnastu opowiadań. A jako że Hanks jest wielkim entuzjastą i kolekcjonerem maszyn do pisania to właśnie one będą nicią łączącą wszystkie opowiadania. Teksty sięgają do najrozmaitszych tematów: poznajemy bułgarskiego imigranta, który przybywa z rodziną do Nowego Jorku, rozwódkę, która próbuje poukładać sobie życie na nowo, dziesięcioletniego chłopca, który w swoje urodziny po raz pierwszy lata awionetką. A wszystkie okraszone wyśmienitym poczuciem humoru oraz pełne ciepła wręcz bijącego z prozy Hanksa. Must read nie tylko dla wielbicieli aktora!

 1. Serce ciemności, Jacek Dukaj
Serce ciemności, Jacek Dukaj
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com


Premiera: 26 października

Dukaj mierzy się z prozą Josepha Conrada. Nie było innej możliwości, z tego musiało wyjść coś niezwykłego. Dukaj na co dzień porusza się raczej w obszarze gatunku science fiction, tym razem jednak postanowił przybliżyć nam klasykę światowej literatury. Przy tym nie tylko dokonał tłumaczenia tekstu, ale także przełożył emocje i przeżycia zawarte w prozie Conrada i postarał się o uczynienie historii Marlowa i Kurtza niezwykle aktualną i bliską współczesnemu czytelnikowi.

Katarzyna Skrzypczyk-Matuszczyk