Jak digitalizować książki?

w dziale Archiwum/Czytelnik XXI wieku by
Wraz z rozwojem technologii i zwiększeniem jej dostępności wzrasta popularność książek elektronicznych. Każda osoba posiadająca czytnik, tablet, komputer czy smartfon może czytać e-booki. Co więcej przy odrobinie wysiłku każdy może tworzyć własne książki elektroniczne.  Digitalizacja książek jest najbardziej możliwa i całkiem prosta.

Zapewne wielu czytelników i miłośników literatury pisze swoje własne teksty, ale z braku pomysłu na to, jak je zaprezentować szerokiej publiczności, wrzuca je do szuflady. Technologia i rosnący rynek e-booków pomaga osiągnąć to, co do niedawna dla większości pozostawało w strefie marzeń. Zrobić i wydać swoją własną książę elektroniczną może każdy przy stosunkowo małym lub nawet żadnym wkładzie finansowym (o tym jak wydawać i jak nie wydawać książek pisaliśmy TUTAJ). Poniższy poradnik może okazać się przydatny dla wszystkich tych, którzy chcieliby rozpocząć własną przygodę z tworzeniem e-booków i digitalizacją książek ale nigdy nie wiedzieli, jak się do tego zabrać. Oprócz publikowania w takiej formie swoich własnych powieści czy wierszy umiejętność tworzenia e-booków przydaje się w momencie, kiedy na tekst chce się przerobić zdjęcia lub skany utworów bez konieczności żmudnego przepisywania ich.

Co więc zrobić, jeśli chce się stworzyć swoją własną elektroniczną książkę?

Na samym początku zajmiemy się sytuacją, w której na e-booka chcemy przekształcić fragment książki, artykułu, notatek itp. W tym celu należy zeskanować książkę lub obfotografować ją. Wystarczy do tego aparat, w jaki wyposażony jest właściwie każdy smartfon.

Po zrobieniu skanu lub zdjęcia, uzyskujemy plik obrazu. Nie można go jednak zmieniać w edytorach tekstu takich jak Word. Aby móc cokolwiek zrobić z otrzymanym tekstem, w tym nanieść jakiekolwiek poprawki, należy użyć programu typu OCR. OCR (ang. Optical Character Recognition) jest technologią, która umożliwia zamianę tekstu w formie pliku graficznego na tekst, który można następnie swobodnie edytować i drukować.

Przykładowymi programami typu OCR są ABBYY FineReader, FreeOCR, OmniPage Proffessional czy Recognita.  Można także posłużyć się do tego celu Google Translate.  Oczywiście aby zdigitalizować książkę nie trzeba pobierać czy kupować danego programu. Dobrą propozycją będzie tutaj skorzystanie z OnlineOCR przy pomocy którego można całkowicie za darmo przerobić zdjęcie/skan na tekst. Korzystanie z OnlineOCR jest bardzo proste, nie trzeba nic pobierać, instalować, podawać adresu e-mail itp. I dlatego właśnie na tym przykładzie zaprezentujemy wam jak wygląda cała operacja digitalizacji tekstu. OnlineOCR jest dostępny pod adresem https://www.onlineocr.net/.

Etapy digitalizacji książki
  1. Po wejściu na stronę należy załadować plik ze zdjęciem lub skanem. Aby to zrobić trzeba kliknąć w buton „Select file…”
  2. Teraz należy kolejno wybrać język tekstu oraz jego format (do wyboru są docx, xlsx, txt, jednak przy przerabianiu tekstu wybieramy pierwszy lub ostatni z nich).
  3. Ostatnią czynnością jaką musimy wykonać przed uzyskaniem tekstu jest kliknięcie na buton „convert”
  4. Skonwertowany tekst pokaże się w ramce poniżej. Oczywiście będziemy mogli także pobrać wersję w Microsoft Word.

I gotowe. W taki oto prosty sposób ze zdjęcia można uzyskać tekst. Po otworzeniu przetworzonego dokumentu można swobodnie edytować tekst w programie Microsoft Word.

Fotografia fragmentu książki

Ten sam fragment przerobiony na dokument tekstowy.

Wykorzystany fragment pochodzi z książki Carlosa Ruiza Zafóna „Więzień nieba”

Komputerowe programy OCR są coraz bardziej popularne i użytkownicy zdążyli się już z nimi oswoić. Nie jesteśmy jednak do końca świadomi ogromu możliwości, jakie w kwestii digitalizacji, dają nam nasze smartfony. Zasada działania tych programów jest prosta – wystarczy zrobić zdjęcie dokumentu, który ma zostać przekonwertowany przy pomocy odpowiedniej do tego aplikacji i wykadrować fotografię.  Reszta dosłownie zrobi się sama.

Przykładowe programy OCR.

CamScanner – Phone PDF Creator to bezpłatna aplikacja dostępna na smartfony z systemem Android oraz iOS. Sprawdza się zarówno w użytku domowym, jak i w pracy. Apka umożliwia proste zarządzanie dokumentami.

Pixter Scanner OCR – ten program bardzo szybko rozpoznaje tekst z obrazu. Cała operacja wymaga przejścia tylko paru kroków. Aplikacja dostępna jest na urządzenia z iOSem.

PDF Scanner PRO – program płatny, ale za ceną idzie jakość. Aplikacja jest bardzo funkcjonalna, pozwala na konwersje plików PDF do JPG, co jest niewątpliwą zaletą. Dostępna na urządzenia pracujące na Androidzie.

Office Lens – jako jeden z nielicznych programów dostępny jest również na smartfony z Windowsem (oprócz iOS i Androida).  Jest bezpłatny i w porównaniu do reszty stosunkowo mało rozbudowany.

Oczywiście aplikacji i programów OCR dostępnych jest coraz więcej, a ich liczba będzie w przyszłości szybko rosła.

Po przygotowaniu…

Po przygotowaniu dokumentu tekstowego można przejść do tworzenia strony tytułowej, na przykład w Wordzie – poprzez zdefiniowane nagłówki albo samodzielnie sformatowany tekst. Należy pamiętać o konieczności sprawdzenia czy spis treści jest aktywny – tylko taki będzie przenosił między rozdziałami. Najlepiej użyć polecenia „Wstaw spis treści”. Po zakończeniu pracy nad tekstem najlepiej zapisać dokument w formacie txt lub wyeksportować do PDF. Z tymi plikami nie powinno być żadnych problemów podczas lektury na tabletach i smartfonach. Przy tworzeniu e-booków dostępne są również formaty html, rtf, EPUB czy MOBI*.

Teraz, gdy wszystko jest już gotowe każdy czytelnik może cieszyć się samodzielnie przygotowaną książką elektroniczną. Należy ją już tylko przenieść na wybrane urządzenie i cieszyć się lekturą.

* Dwa ostanie z wymienionych formatów (EPUB i MOBI) to formaty ściśle dedykowane czytnikom.  Dla osób chcących stworzyć własnego e-booka są one więc najważniejsze. Poświęcimy im osobny artykuł, gdzie wyjaśnimy czym EPUB i MOBI różnią się od siebie, oraz jak je samodzielnie zrobić.

Martyna Gancarczyk

O autorce artykułu

Z wykształcenia menadżer kultury. Uwielbia mieć dobrą książkę zawsze pod ręką. Wielka entuzjastka horrorów zarówno jeśli chodzi o literaturę, kinematografię, jak i gry. Dzień bez książki lub filmu to dzień stracony. Oprócz tego miłośniczka zwierząt, szczególnie psów (a zwłaszcza własnego).