Czytaj PL – najlepsze artykuły września

w dziale Archiwum/Co słychać?/Jak czytać?/TOP Książek by

Wrzesień to czas ciekawych premier książkowych i wydarzeń literackich. To także czas oczekiwania na ogłoszenie laureatów ważnych nagród literackich – Nike i Nobla. W ostatnim miesiącu lata pisaliśmy nie tylko o kandydatach do tych prestiżowych wyróżnień. Na naszej stronie znajdziecie teksty poświęcone nowoczesnemu czytelnictwu, wywiady, zapowiedzi wydawnicze i artykuły pisane w związku z wszelkiego rodzaju rocznicami.

10 przedstawień wojny w literaturze

1 września 1939 roku o godzinie 4:47 rozpoczęło się ostrzeliwanie portu Westerplatte – tę datę i to wydarzenie uznaje się za oficjalne rozpoczęcie II wojny światowej – największego konfliktu w dziejach ludzkości. W związku z 78 rocznicą tego wydarzenia przedstawiliśmy kilka wizji wojny – w reportażu, kryminałach, książkach historycznych i powieściach.
 

Jak digitalizować książki?

Rozwój technologii wpływa na wszystkie dziedziny naszego życia. Widać to także w codziennym życiu czytelniczym. Wiele statystyk potwierdza, że wzrasta popularność książek elektronicznych. E-booki można czytać na czytniku, tablecie, komputerze czy smartfonie. Przy odrobinie wysiłku każdy może stworzyć własną książkę elektroniczną bez ręcznego przepisywania tekstu. Jak to zrobić? Krok po kroku zostało to wyjaśnione w naszym artykule o digitalizacji książek.

 

Co font z Kindle’a mówi o Tobie?

Sporą część naszych czytelników stanowią użytkownicy czytników ebooków. Zastanawialiście się kiedyś nad wyborem swoich ulubionych fontów? Artykuł poświęcony podstawowym krojom dostępnym na dotykowych modelach Kindle’a był najchętniej czytanym tekstem na naszym portalu w ubiegłym miesiącu. Chcesz wiedzieć więcej o historii Bookerly, Baskerville’a czy Futury? Zajrzyj koniecznie do tekstu: Co font z Kindle’a mówi o Tobie?

 

Książki i komiksy, w których Ty jesteś bohaterem!

Wyobrażacie sobie książki, w których to Wy jesteście głównymi bohaterami? W których macie realny wpływ na fabułę? To nie żaden wymysł, takie publikacje istnieją, ich jakość się polepsza, a liczba stale powiększa. Mikołaj Kołyszko w swoim artykule przybliża historię tych książek oraz prezentuje najnowsze publikacje, w których czytelnik ma możliwość wpływania na akcję oraz wybierania jej zakończeń.

Młody głos bibliotek – wywiad z Barbarą Marią Morawiec, założycielką Lustra Biblioteki

Jak co miesiąc redakcja portalu CzytajPL przyznaje tytuł blogera miesiąca. W maju wyróżniona nim została Barbara Maria Morawiec, autorka i redaktorka bloga Lustro Biblioteki, poświęconego rzecz jasna bibliotekom, na którym można znaleźć informacje na temat akcji prowadzonych przez te placówki w całej Polsce, oferty pracy w zawodzie oraz ciekawe artykuły specjalistyczne. We wrześniu udało nam się przeprowadzić wywiad z wyróżnioną autorką.

Rozmowy o kawie – wywiad z Iką Graboń

27 września nakładem Wydawnictwa Otwarte ukazała się książka „Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie” autorstwa jednej z najlepszych baristek w Polsce Iki Graboń. Dwa dni później obchodziliśmy Światowy Dzień Kawy, przy tej okazji udało nam się przeprowadzić wywiad z autorką. W rozmowie Ika Graboń opowiedziała o rozmaitych sposobach parzenia różnych rodzajów kawy oraz dopasowała je do różnych gatunków literackich.

Prezenty na Dzień Chłopaka

Kolejną datą, która sprowokowała nas do napisania artykułu, był Dzień Chłopaka, obchodzony 30 września. W zestawieniu znalazło się jedenaście propozycji wskazanych przez jedną z naszych redaktorek. Mimo że okazja już minęła, artykuł może okazać się niezwykle przydatny przy wszelkiego rodzaju urodzinach i świętach, gdy nie mamy pomysłu, co kupić na prezent.

Cezary Łazarewicz – laureat Nagrody Literackiej Nike 2017

Na koniec warto wspomnieć o tekście, który został opublikowany już w obecnym miesiącu. 1 października poznaliśmy laureata Nike – najważniejszej literackiej nagrody w Polsce. Po raz pierwszy został nią wyróżniony autor reportaży – Cezary Łazarewicz. W artykule krótko przybliżamy sylwetkę autora.