Bohaterowie, fabuła, świat. Jak opowiadać ciekawe historie? Warsztaty pisania z Jakubem Żulczykiem

w dziale Archiwum by

Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza na kolejne weekendowe warsztaty pisarskie! Tym razem o storytellingu opowie Jakub Żulczyk, autor m.in. wydanego niedawno „Wzgórza psów” i powieści „Ślepnąc od świateł”, która niebawem trafi na małe ekrany dzięki produkcji HBO.

Żulczyk mówi:

nie obchodzą mnie zasady formalne. To, czy punkt kulminacyjny następuje w 2/3 powieści i czy na stronie 153 jest zwrot akcji. Liczy się tylko historia – kim jest bohater główny, kim są drugoplanowe postaci, jakie są między nimi relacje i co z tego wynika. Czy bohater dostaje na końcu to, czego chciał? A może autor mu na to nie pozwolił? Jakie są tego konsekwencje dla historii? Poza tym ważne jest jeszcze to, w jakim świecie to wszystko się dzieje i jak ten świat wpływa na bohatera.

Jakub Żulczyk mocno i bezdyskusyjnie staje po stronie historii, a nie formy, i z tej perspektywy pokaże, jak stworzyć krwistą opowieść, nasączoną esencją narrację, od której nie można się oderwać. Zanim to zrobisz musisz jednak wiedzieć kilka rzeczy, ale przede wszystkim: po co chcesz ją opowiedzieć?

Pisarz wyciśnie z Ciebie odpowiedź podczas warsztatu, na którym czeka Cię seria praktycznych ćwiczeń opartych na budowaniu trzech najważniejszych elementów opowieści: bohatera, fabuły i świata przedstawionego.

Z warsztatu wyjdziesz z pomysłami na wszystkie trzy elementy, więc tym samym zalążkiem opowieści. A co będzie dalej, zależy już tylko od ciebie.

Na warsztaty zapisać się można na tej stronie. Odbędą się w sobotę 24 czerwca. Koszt: 70,01 zł.

Liczb miejsc ograniczona.

Jakub Żulczyk – urodzony w 1983 roku. Prozaik, scenarzysta, dziennikarz kulturalny i twórca scenariuszy filmowych. Jako publicysta współpracował m.in. z „Lampą”, „Machiną”, „Exklusivem”, „Tygodnikiem Powszechnym”. Prowadził stałe rubryki w „Dzienniku”, „Elle” i „Wprost”. W TVP 2 współprowadził program „Redakcja kultury”, a w Radiu Roxy – audycję „Instytut Prosto”.