Rosja w minibooku

w dziale Archiwum/Dla zabieganych/Jak czytać? by

Z krajem naszych wschodnich sąsiadów przez wieki toczyliśmy wojny, a kiedy zawieraliśmy sojusze, to, nader delikatnie mówiąc, w najlepszym przypadku nie kończyły się one dla nas w satysfakcjonujący sposób, a w najgorszym – zmiotły nasze państwo z mapy świata. Choć kres ZSRR znacząco osłabił Rosję, musimy być świadomi tego, że kraj ten od dłuższego czasu nie jest już pogrążony w chaosie, ma jasno postawione polityczne cele, które realizuje bez względu na koszty wizerunkowe, i potrafi namieszać na arenie międzynarodowej.

Czym są minibooki?

To seria książek elektronicznych sprzedawanych na platformie Woblink, których krótka, kompaktowa forma sprawia, że można zapoznać się z tekstami wysokiej jakości autorstwa znanych literatów i reportażystów w bardzo krótkim czasie. Dodatkowym atutem tej formy jest jej wyjątkowo niska cena (waha się od 2,99 do 14,90 zł). Innymi słowy, te książki idealnie nadają się dla wszystkich zabieganych, spragnionych kontaktu z dobrymi książkami i pragnących zgłębić istotne dla współczesnego świata kwestie.

Do mediów mainstreamowych przedostają się traktowane całkiem poważnie teorie spiskowe głoszące m.in. to, że za ostatnim kryzysem dyplomatycznym na linii Katar–Arabia Saudyjska kryją się działania rosyjskich rządowych hakerów. Jesteśmy też świadomi tego, że zajęcie przez Rosjan Krymu jest w obecnej sytuacji politycznej nieodwracalne. Pozycja Rosji na arenie międzynarodowej jest znacznie wyższa, niż wielu Polaków by sobie tego życzyło. Niestety życzeniami jeszcze nikt świata  nie zmienił. By być gotowym na jakiekolwiek działania polityczne i dyplomatyczne z krajem Putina, musimy postarać się go zrozumieć. By rozpocząć ten proces, nie potrzeba dużo czasu. Z recenzowanym minibookiem wystarczy na to około 23 minuty.

E-book składa się z trzech rozdziałów: dwa to wywiady z przedstawicielami rosyjskiej inteligencji niechętnej rządom Władimira Putina, a jeden to esej o relacjach rosyjsko-chińskich.

„Rosyjskie ruchy tektoniczne”

Czas lektury: 8 minut 55 sekundy

Wywiad Tomasza Horbowskiego z prof. Nikołajem Pietrowem zwraca uwagę na zjawisko rzadko kiedy zauważane w mediach polskich i zachodnich, a mianowicie, że pragnienie odbudowania rosyjskiej potęgi jest na tyle silne, że nawet aneksję Krymu poparła w Rosji cała rzesza moskiewskich i petersburskich intelektualistów. Nikołaj Pietrow twierdzi, że jest to owoc zarówno utrzymującej się mentalności sowieckiej, jak i bardzo skutecznej propagandy. Przykładowo: aż 90% Rosjan popiera inwazję na Krym, ale 30% czuje bliskie, rodzinne lub przyjacielskie relacje z Ukraińcami. To efekt skutecznego szerzenia hasła głoszącego nie walkę z Ukrainą, ale z faszystowskimi banderowcami. Analiza sytuacji w Rosji jest dojmująca.

Wywiad kończą złowieszcze słowa:

Jest w tym wszystkim jakaś wewnętrzna logika, która wcześniej czy później zmusiłaby reżim do konfrontacji z Zachodem. I tu nie chodzi o Ukrainę, która jest jedynie katalizatorem. Mam wrażenie, że następują poważne wewnętrzne ruchy tektoniczne, za sprawą których dzieje się to wszystko, i nie wiemy, dokąd nas te wydarzenia zaprowadzą.

„Postimperialna depresja”

Czas lektury: 7 minut

Wywiad, który z prof. Natalią Zubarewicz przeprowadził Tomasz Horbowski ,rozwija wątek marzeń większości obywateli rosyjskich o powrocie do imperium o sile i znaczeniu porównywalnym do tej, którą przypisywało sobie ZSRR. Prof.  Zubarewicz zwraca szczególną uwagę na niezwykłe rosyjskie zjednoczenie, które powstaje mimo niespójnego budowania wizerunku państwa. Z jednej strony opiera się ono na budowie imperium składającego się z przecież z wielu narodów i wyznającego wiele religii, ale z drugiej – na budowie rosyjskiego państwa narodowego. Choć ten system wciąż jeszcze nie działa, nie jest wewnętrznie spójny i bez wyraźnej identyfikacji może w połączeniu z kryzysem ekonomicznym zagrozić państwu, obserwujemy obecnie zjawisko przeciwne. Poparcie większości obywateli dla rządów Putina wydaje się niezachwiane. Co więcej, prof. Zubarewicz zwraca uwagę na nieumiejętne działania Zachodu, które, chcąc osłabić pozycję prezydenta Rosji, wyraźnie ją wzmacniają.

Interesując i dający do myślenia wywiad.

„Czy smok rozumie niedźwiedzia?”

Czas lektury: 8 minut 23 sekundy

Esej dr. Michała Lubina skupia się na sojuszu chińsko-rosyjskim, który jest ze swej natury czysto pragmatyczny, przez co może być bardzo nietrwały. Dr Lubin bardzo wiele miejsca poświęca na przedstawienie dominującej chińskiej myśli rozumienia i polityki, wskazując z jednej strony na obustronne korzyści płynące ze współpracy obu państw (zdecydowanie jednak korzystniejszej do Chin), ale też wskazuje na to, że relacjom dyplomatycznym obu państw od samego początku towarzyszą kryzysy, niejednokrotnie przeistaczające się w jawną wrogość. Co by dużo nie mówić, w końcu nawet w komunistycznej epoce w latach 60. XX wieku oba te państwa popadały w konflikt.

Bardzo konkretny i nieowijający w bawełnę tekst.

Kup w promocji na Woblink.com

Mikołaj Kołyszko

Zdjęcie przedstawiającą Mikołaja Kołyszko. Fotografia jest pracą zbiorową studentów SKF (Darka Kuźmy, Kasi Giermańskiej, Izy Łukasik, Patrycji Popek oraz Małgorzaty Miłek)

O autorze recenzji

Brand manager Woblink.com i red. nacz. portalu CzytajPL.pl. Były red. nacz. magazynu internetowego Masz Wybór.

Z wykształcenia: magister religioznawstwa.

Z zamiłowania: dziennikarz obywatelski, pisarz.

Wyróżniony tytułem Dziennikarza Obywatelskiego 2013 Roku (kategoria „Recenzja”).

Autor książek: Groza jest święta, Tajemne Oblicze Świata, Tajemne Oblicze Świata II. Piekielny Szyfr i Wegetarianizm bez tajemnic.

Zdjęcie autora jest pracą zbiorową studentów SKF (Darka Kuźmy, Kasi Giermańskiej, Izy Łukasik, Patrycji Popek oraz Małgorzaty Miłek).