Wiktoriańskie fascynacje Eleanor Catton – wywiad [wideo]

w dziale Archiwum/Sławni czytają by

Nowozelandzka pisarka kanadyjskiego pochodzenia, najmłodsza laureatka Nagrody Bookera, zafascynowana modelem wiktoriańskiej powieści, mająca na swoim koncie również konflikt z rządem Nowej Zelandii. Eleanor Catton była gościem 8. edycji Conrad Festivalu w Krakowie w październiku 2016 roku.

W rozmowie opowiada o swoich książkach, które mimo wielu różnic są do siebie niezwykle podobne. Fabuła obu jej powieści krąży wokół żeńskich bohaterek, to one w szczególny sposób zostały przez autorkę rozwinięte i zepchnęły na dalszy plan inne postaci. W wywiadzie Eleanor Catton w fascynujący sposób opowiada o tym, jak wzoruje się na wiktoriańskich schematach, jednocześnie kompletnie nie zgadzając się z panującymi wówczas wartościami imperialistycznymi. W rozmowie z Piotrem Żołądziem porusza również temat wyobraźni, którą warto uruchomić na etapie tworzenia bohaterów, by za wszelką cenę pokazać prawdę. Autorka twierdzi, że nie mamy do niej dostępu bezdyskusyjnie, zawsze wgląd w nią jest w jakiś sposób uwarunkowany. Nie mogło również zabraknąć komentarza w sprawie krytyki rządu nowozelandzkiego, której pisarka dopuściła się w 2015 roku.

Eleanor Catton (ur. 1985) – nowozelandzka pisarka urodzona w Kanadzie. Debiutowała w 2008 roku powieścią “Próba” (“The Rehearsal”), którą wydała jako pracę magisterską po ukończonych studiach kreatywnego pisania. Największą popularność przyniosła jej druga powieść “Wszystko, co lśni” (“The Luminaries”) wydana w 2013 roku. Rok później, w wieku 28 lat, została za tę książkę wyróżniona nagrodą Bookera i została równocześnie najmłodszą kandydatką do nagrody, a później jej laureatką. W styczniu 2015 roku wywołała burzę medialną po tym, jak skrytykowała rząd Nowej Zelandii za brak odpowiedniej interwencji i pomocy ofiarom przemocy seksualnej. Pisarka była jednym z najważniejszych gości 8. edycji Conrad Festivalu w Krakowie.

Znajdź Eleanor Catton na Woblink.com

Krakowskie Biuro Festiwalowe: Audiowizualna biblioteka pisarzy „Writers in Motion” to długofalowy projekt realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Dzięki wywiadom przed kamerą powstają audiowizualne sylwetki pisarzy polskich i zagranicznych, zarówno tych mieszkających w Krakowie, jak i tych, którzy odwiedzają miasto podczas licznych wydarzeń literackich.