Prowincjonalizm wg Olgi Tokarczuk – wywiad [wideo]

w dziale Archiwum/Sławni czytają by

Dlaczego Olgę Tokarczuk fascynuje prowincja? Czemu boi się Warszawy? Co ma na myśli, nazywając Kraków “centrum prowincji”, i dlaczego ostatecznie osiadła we Wrocławiu? Czy wierzy w nadejście mesjasza? W ramach cyklu “Writers in Motion – Audiowizualna biblioteka pisarzy” autorka opowiada o swoim pochodzeniu, tożsamości swoich bohaterów, zaufaniu do czytelnika i roli społecznej “Ksiąg Jakubowych” – jej największej (dosłownie!) powieści.

Pisarka opowiada o indywidualności swoich bohaterów, podkreśla dystans, jaki pisarz musi mieć do otaczającej go rzeczywistości i do pisania powieści. Wspomina o bardzo mocnym wpływie psychologii na jej twórczość. Opowiada o przesłaniu, jakie niesie jej ostatnia książka “Księgi Jakubowe”. Tokarczuk podkreśla również psychoanalityczną rolę powieści, gdzie poruszone zostały relacje polsko-żydowskie, których obecny brak powoduje “bóle fantomowe”.

Wywiad został przeprowadzony jeszcze przed premierą “Ksiąg Jakubowych”, za którą Olga Tokarczuk dostała Nagrodę Nike 2015. Z pisarką rozmawiali Filip Skowron i Michał Koza.

Olga Tokarczuk – pisarka, poetka, autorka scenariuszy i eseistka. Urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Na swoim koncie ma 13 powieści i zbiorów opowiadań. Jest jedną z najpoczytniejszych polskich autorek, wielokrotnie nominowana i wyróżniana najważniejszymi nagrodami literackimi, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Największą popularność przyniosły jej powieści “Bieguni” i “Księgi Jakubowe”, za obie otrzymała Nagrodę Nike. Wyróżniona została również Nagrodą im. Kościelskich, Paszportem Polityki i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Debiutowała w 1989 roku tomikiem poezji “Miasto w lustrach”, a jej pierwszą powieścią wydaną cztery lata później była “Podróż ludzi księgi”. Na podstawie książki “Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009) wraz z Agnieszką Holland napisała scenariusz do filmu “Pokot” (2017). Produkcja została nagrodzona Srebrnym Lwem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.