13 maja – poranny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

W Turcji po zamknięciu dostępu do Wikipedii nastał okres konfiskowania książek. Znamy listę lektur dla szkół średnich. „Czułe skrzydełka pożądania” – romans z udziałem pułkownika Sandersa (twórcy KFC) naprawdę pojawi się na rynku. A to oczywiście jeszcze nie wszystko!

Takiego romansu jeszcze nie było!

Pułkownik Sanders (ten siwy staruszek  z KFC) stał się bohaterem nowego płomiennego romansu pt. „Czułe skrzydełka pożądania” („Tender Wings of Desire”). Wiemy, że to wygląda jak dobry dowcip, ale sprawa jest jak najbardziej poważna. „The Paris Review” oraz „Business Insider” potwierdzają, że książka powstała na zamówienie KFC oraz została przygotowana specjalnie na Dzień Matki (który w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest 14 maja).

Bohaterką powieści jest Lady Madeline Parker, która bez opamiętania zakochuje się w słynnym pułkowniku, który (w świecie powieści) jest synonimem męskości o silnych ramionach. Bohaterka nie może mu się oprzeć i, oczywiście, wdaje się z nim w burzliwy romans.

Z uwagi na klauzulę sumienia, żadna z polskich księgarń nie podjęła się sprzedaży utworu 😉

Powieść jest oczywiście niezwykle wiarygodna. Spójrzcie temu pułkownikowi w oczy, wsłuchajcie się w jego dojmujący głos i powiedzcie szczerze: czy jakaś kobieta mogłaby mu się oprzeć? 😀

Wolność słowa po turecku

Turcja Erdogana zasłynęła ostatnio zablokowaniem dostępu do Wikipedii na terenie swojego kraju. Jak się okazało, to nie był ostatni krok na drodze cenzurowania niewygodnych źródeł informacji, ale dopiero początek. W celu uśmiercenia demokracji nie mogło zabraknąć konfiskowania książek i prześladowania wydawców (nawet jeśli oni sami nie angażują się w działalność opozycyjną). Jak donosi portal Booknews, niedawno do siedziby Belge Publishing weszła policja i skonfiskowała dwa tysiące książek.

Ciekawe, czy je później spalono…

Okradzeni z bezcennego i unikatowego egzemplarza prequela Harry’ego Pottera

Złodzieje, którzy włamali się do domu przy Howard Road w Birmingham, dopuścili się nader nagannego czynu. Kradzieże diamentów i innej cennej biżuterii się zdarzają i to dość często, to jednak  nikt nie robi wokół nich wielkiego szumu.

Co innego, jeśli chodzi o bezcenny egzemplarz utworu literackiego ze świata Harry’ego Pottera, który został zakupiony za niemałą sumę na aukcji charytatywnej. Tego nie sposób wybaczyć.

Policja apeluje, by oferty kupna rękopisu utworu niezwłocznie zgłaszać organom ścigania. Więcej informacji na Booklips.pl.

31 maja e-booki być może… zostaną uznane za książki

Jak donosi eCzytelnik, tego dnia Parlament Europejski będzie debatować nad ustawą pozwalającą krajom członkowskim na zmniejszenie VAT-u na e-booki. Mamy szczerą nadzieję, że w końcu się to stanie.  Pozostaje tylko pytanie: dlaczego tak późno?!

Nowa lista lektur dla szkół średnich

Na portalu Niestatystyczny.pl ukazała się nowa lista lektur szkolnych dla szkół średnich. Licealiści będą musieli zapoznać się m.in. z takimi utworami, jak “Katedra” Jacka Dukaja czy “Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall.

Znajdź na Woblink.com

10 zagadkowych dni, w czasie których zniknęła królowa kryminałów – potęga fake newsów

W roku 1926 Agatha Christie zaginęła na 10 dni. Do dziś nie wiadomo, co dokładnie wówczas się z nią działo, a sama pisarka nigdy tego nie wyjawiła.

Całkiem niedawno media na całym świecie donosiły, że Andrew Wilson, biograf pisarki, opisał to, co się stało w tym bardzo niepokojącym czasie, a prawda dosłownie jeży włosy na głowie!

Tylko, że… to  wszystko bzdury. Na łamach „The Guardian” Andrew Wilson zamieścił sprostowanie wszystkich nieprawdziwych informacji, które rozeszły się na temat jego książki. Faktem jest, że napisał książkę o Agacie Christie, faktem jest, że dotyczy ona tych 10 zagadkowych dni, ale… jest to powieść, fikcja literacka. Nazywanie go biografem pisarki uznał za wielkie nadużycie.

Jak doszło do rozpowszechnienia tej nieprawdziwej informacji?

Andrew Wilson przygotował artykuł na temat faktów dotyczących zniknięcia pisarki i w publikacji wspomniał, że badał ten wątek życia Christie, by wykorzystać go w swojej powieści. Osoba przygotowująca artykuł do druku nadała publikacji błędny tytuł „Nowa książka w końcu rozwiązuje tajemnicę zniknięcia A. Christie”. Oczywiście kolejnego dnia ukazało się sprostowanie, ale w erze szybkiego przepływu informacji nie miało już ono znaczenia.

Nieprawdziwa informacja obiegła świat w tempie błyskawicy,,  została przedrukowana w „Daily Telegraph” i „Daily Mirror” oraz nadana w Irlandzkim Radiu, w efekcie czego rozpowszechniły ją serwisy informacyjne w Hiszpanii, Słowenii, Kanadzie i Nowej Zelandii.

Znajdź na Woblink.com

Bookofakty osobnym YouTube’owym programem

Poświęcony książkom program informacyjny Bookofakty publikowany na vlogu Strefa Czytacza przestał być częścią jego filmów recenzenckich i stał się autonomicznym bytem. Popieramy! Łatwiej nam będzie do niego linkować, co niniejszym czynimy.