10 najlepszych książek z dziewczynami w tytule

w dziale Archiwum/TOP Książek by

Ostatnimi czasy dodanie w tytule książki słowa “dziewczyna” uważane jest za najlepszy przepis na bestseller. To oczywiście zasługa powieści Pauli Hawkins. Nie samą jednak “Dziewczyną z pociągu” człowiek żyje. Dlatego z okazji jutrzejszego Dnia Kobiet przedstawiamy 10 książek z dziewczynami w tytule. Co prawda żadna z nich nie jeździ pociągiem, ale za to jedna igra z ogniem, druga działa w dzielnicy Cudów, a jeszcze inna wie, jak się obchodzić z rewolwerem. Gotowi na poznanie świetnych dziewczyn? No to zaczynamy!

  1. “Dziewczyna, która igrała z ogniem” (Trylogia “Millennium”. Tom 2) Stieg Larsson

Znajdź książkę, audiobooka lub ebooka na Woblink.com

Tej dziewczyny naprawdę nie wypada nie znać!  Mowa oczywiście o Lisbeth Salander, czyli bohaterce cyklu “Millennium” Stiega Larssona. Blada, chuda, wytatuowana, wykolczykowana i aspołeczna hakerka stała się jedną z najbardziej wyrazistych postaci w literaturze popularnej, która podbiła serca milionów czytelników! Tym bardziej cieszy fakt, że David Lagercrantz kontynuujący cykl Larssona zapowiedział, że piąta część, która ukaże się już we wrześniu, będzie skupiać się właśnie na postaci Lisbeth!

  1. “Dziewczyny” Emma Cline

Znajdź książkę, audiobooka lub ebooka na Woblink.com

To powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i postaciami: Charlesem Mansonem i stworzoną przez niego sektą, której członkowie dopuścili się bestialskiego morderstwa na ciężarnej żonie Romana Polańskiego i gościach przebywających w tym czasie w willi Polańskich. To opowieść, która usiłuje znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd bierze się lojalność i gotowość zrobienia czegokolwiek na każde skinienie charyzmatycznego przywódcy. To także opowieść o poszukiwaniu siebie, potrzebie akceptacji i przynależności oraz o dojrzewaniu. “Dziewczyny” jednocześnie hipnotyzują i przerażają.

 

  1. “Historia zaginionej dziewczynki” (”Cykl neapolitański”. Tom 4) Elena Ferrante

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

“Historia zaginionej dziewczynki” to ostatni tom tetralogii pióra znakomitej włoskiej autorki. Cztery tomy tworzą integralną całość i prowadzą nas przez życie dwóch dziewczyn: Eleny Greco i jej przyjaciółki Liny Cerullo. To historia o dorastaniu, odkrywaniu kobiecości, relacjach damsko-męskich i o trudności w pogodzeniu własnych ambicji oraz kariery z poświęceniem dla rodziny. To także doskonale nakreślona historia Włoch i oddany koloryt kraju, a zwłaszcza Neapolu. Kto nie czytał, polecam serdecznie! To magiczna, wciągająca i bardzo klimatyczna opowieść.

 

  1. “Dziewczyny, które zabiły Chloe” Alex Marwood

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Letni poranek 1986 roku. Dwie jedenastolatki spotykają się tego dnia po raz pierwszy. Wieczorem zostają oskarżone o morderstwo czterolatki. Skazane i wysłane do różnych zakładów poprawczych, mają już nigdy się nie spotkać. Jednak seria brutalnych morderstw w miasteczku, w którym po latach zamieszkała jedna z dziewczyn, doprowadza do ich ponownego spotkania. Wraca koszmarna przeszłość.

“Dziewczyny, które zabiły Chloe” to trzymający w napięciu thriller psychologiczny ze świetnie zarysowanym tłem społeczno-obyczajowym. To także historia, która długo nie pozwala o sobie zapomnieć.

  1. “Dziewczyny z powstania” Anna Herbich

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Anna Herbich pozwala nam zobaczyć Powstanie Warszawskie z zupełnie innej niż zazwyczaj perspektywy –  oczami kobiet. To jedenaście historii opowiadanych przez niesamowite, odważne kobiety. W momencie wybuchu Powstania najstarsza z nich miała dwadzieścia trzy lata, najmłodsza zaledwie osiem. Były sanitariuszkami, łączniczkami, świeżo upieczonymi matkami, jedne szły walczyć, a inne starały się zrobić wszystko, aby ocalić swoje dzieci. To pełna emocji książka, która pozwala spojrzeć na historię nieco inaczej; która pozwala nieco lepiej zrozumieć, co wydarzyło się w 1944 roku i co czuli ludzie żyjący w tych okropnych czasach.

 

  1. “Dziewczyna, którą kochałeś” Jojo Moyes

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Gdy mąż Liv umiera, pozostaje jej po nim jedynie ogromny szklany dom, szybko rosnące długi i prezent zaręczynowy – obraz zatytułowany “Dziewczyna, którą kochałeś”. Gdy pojawia się zagrożenie, że ktoś odbierze jej obraz, Liv zaczyna o niego walczyć i zgłębiać jego niesamowitą historię. To niezwykła i pełna emocji powieść,  ukazująca z nowej perspektywy wydarzenia I wojny światowej, z ogromem cierpienia i ofiar, które za sobą pociągnęła.

 

  1. “Dziewczyna w walizce” Raphael Montes

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Szukacie nietypowej opowieści o miłości? Właśnie ją znaleźliście. No dobrze, nietypowa to spory eufemizm –  tu chodzi o chorą, wynaturzoną miłość. Gdy Teo, student medycyny najlepiej czujący się w prosektorium, poznaje Claire, wystarczy mu kilka wymienionych zdań, aby wiedzieć, że to dziewczyna jego życia. Szkoda tylko, że ona nie podziela tych uczuć. To oczywiście nie zniechęca Teo i nie stanowi dla niego większej przeszkody…

Jeżeli szukacie powieści, która wciśnie Was w fotel i sprawi, że będziecie postrzegać świat nieco inaczej, to przeczytajcie “Dziewczynę w walizce”.

 

  1. “Dziewczyna z Dzielnicy Cudów” Aneta Jadowska

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

W Dzielnicy Cudów – części miasta, która zatrzymała się w latach 30. XX wieku – porwana została znana piosenkarka. Misję odnalezienia zaginionej podejmuje Nikita pracująca dla Zakonu Cieni. Aneta Jadowska, jedna z najlepszych twórczyń nurtu urban fantasy w Polsce, tworzy niezwykle plastyczny świat, w którym można się całkowicie zanurzyć i zapomnieć o nudzie!

 

  1. “Dziewczyna z rewolwerem” Amy Stewart

Znajdź książkę, audiobooka lub ebooka na Woblink.com

To powieść zainspirowana postacią pierwszej kobiety-szeryfa – Constance Kopp. Pewnego dnia w powóz panien Kopp (Constance i jej sióstr) uderza samochód miejscowego bogacza, właściciela fabryki. Sprawca usiłuje uciec z miejsca wypadku, ale nie pozwalają mu na to świadkowie zdarzenia. Mężczyzna nie ma jednak zamiaru ponosić jakichkolwiek konsekwencji swoich czynów. To sprawia, że Constance postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zawalczyć o sprawiedliwość. Jak to wszystko doprowadziło do tego, że otrzymała gwiazdę szeryfa, musicie przekonać się sami, czytając tę niesamowitą powieść.

 

  1. “Dziewczyny atomowe” Denise Kiernan

Miasto Oak Ridge, które oficjalnie nie istnieje. Praca, która wydaje się wymarzona: z dobrymi warunkami, świetnym wynagrodzeniem, mieszkaniem, wyżywieniem, ale o której nie można rozmawiać z innymi. Supertajny projekt budowy bomby atomowej, która miała zmienić bieg wojny i historii w ogóle. “Dziewczyny atomowe” to historia kobiet, które pomagały w realizacji Projektu Manhattan – pracując przy budowie broni atomowej, w rezultacie przyczyniły się do wygranej przez USA II wojny światowej. Kawał dobrej reporterskiej roboty!

Katarzyna Skrzypczyk-Matuszczyk

O autorce

Zawodowo: związana z platformą e-bookową Woblink.com.

Cel życiowy: przeczytać wszystkie książki świata

Ilość książek przeczytanych do tej pory: zbyt mało

Znaki szczególne: miłość do szczurów i innych futerkowców