8 marca – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Remigiusz Mróz i Ove Løgmansbø okazali się jedną osobą. Pewien 74-letni staruszek po napisaniu manifestu zniszczył publikacje w księgarni Barnes&Noble – i powoli staje się on bohaterem amerykańskich książkoholików. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że wyłączenie e-booków z listy produktów, którym przysługuje niższy VAT (co dotyczy książek papierowych) jest zgodne z prawem unijnym. Wiemy, kto będzie honorowym gościem Targów Książki w Krakowie. Portal Niestatystyczny.pl pośrednio udowadnia, że w powieściach najbardziej podziwiamy kobiety silne i odważne. A to oczywiście jeszcze nie wszystko!

Pisarz Ove Løgmansbø nigdy się nie urodził

W niedzielnym wydaniu “Dzień dobry TVN” ujawniono prawdziwą tożsamość człowieka piszącego pod pseudonimem Ove Løgmansbø. Pisarz, który miał pochodzić z Wysp Owczych, okazał się kolejnym wcieleniem Remigiusza Mroza.

Szczerze mówiąc, ta demaskacja nie zaskoczyła nas tak bardzo jak to, że Mróz pisze i wydaje JESZCZE więcej książek, niż nam się na początku wydawało.

Jak zapewniają reporterzy “Dzień Dobry TVN”, istnieje szansa, że książki Ove Løgmansbø zostaną przetłumaczone na język farerski. Portal Smak Słowa zamieszcza jednak opinię Kingi Eysturland, Polki od lat mieszkającej na Wyspach Owczych, która w znacznie mniej korzystnym świetle przedstawia reakcję Owczarzy na działalność naszego pisarza. Głównym tego powodem (oprócz drobnych błędów merytorycznych) było niezrozumienie, jakie faux pas popełnił Mróz, nadając sobie rzadkie farerskie nazwisko. Wielu mieszkańców Wysp Owczych kupuje możliwość korzystania z tych najcenniejszych i z tego powodu działalność naszego pisarza nie spodobała się rodzinie Logmansbo. Niemniej nasz bestsellerowy pisarz kryminałów spotkał się już z jej przedstawicielami i wbrew różnym insynuacjom wydaje się, że nieporozumienie wynikłe z tej niezręcznej sytuacji zostało wyjaśnione, a konflikt zażegnany.

Fińska liderka zespołu punkrockowego i bestsellerowa autorka kryminałów debiutuje w Polsce

Jeśli jesteśmy już przy szeroko rozumianych skandynawskich kryminałach, to nie możemy przemilczeć faktu pojawienia się na polskim rynku tłumaczenia jednej z najlepszych fińskich pisarek tworzących w tym gatunku. „Bezsilni” autorstwa Kati Hiekkapelto to powieść opowiadająca o śledztwie posterunkowej Anny Fekete rozpracowującej gangi Czarnych Kobr i Aniołów Piekieł.

Jak informuje portal Lubimy Czytać, autorka poza pisaniem książek para się też muzyką punkową (jest wokalistką) oraz nauczaniem niepełnosprawnych dzieci.

Znajdź na Woblinku

Na dzień kobiet: lista największych literackich twardzielek

Nie miejmy złudzeń: w kobietach najbardziej cenimy i szanujemy szeroko rozumianą siłę. Nic więc dziwnego, że najpopularniejsze bohaterki literackie to nie bezwolne księżniczki czekające na ratunek, ale dziewczyny i kobiety potrafiące działać. Jeśli ktoś w to wątpi, niech przejrzy listę 8 największych literackich twardzielek na portalu Niestatystyczny.pl i z ręką na sercu powie, że woli czytać o losach porwanej Heleny z “Ogniem i mieczem” niż o przygodach którejkolwiek z wymienionych bohaterek.

Sądzony za obronę godności książek

Jak donosi Booklips, radykalne frakcje książkoholików mają nowego bohatera. Jest nim Carl Puia, który w październiku ubiegłego roku dopuścił się „aktu wandalizmu” i „zniszczenia mienia” polegającego na ostentacyjnym zniszczeniu sześciu egzemplarzy pewnej publikacji w księgarni Barnes&Noble w Glastonbury (USA). Być może zastanawiacie się, jakim cudem ktokolwiek kochający książki mógłby uznać takiego człowieka za bohatera. Otóż Carl zniszczył tylko i wyłącznie egzemplarze „Selfish” Kim Kardashian, które to „książki” nie zawierały żadnej pisemnej treści, a tylko zdjęcia Kim zrobione samej sobie.

Carl zostawił list, w którym wytłumaczył swoje motywy i stwierdził, że współcześni wydawcy coraz mniej kochają literaturę i dla pieniędzy zrobią wszystko. Zgadzacie się?

Jest sprawa

Portal bia24.pl donosi, że do 10 marca trwa zbiórka książek dla pacjentów Białostockiego Centrum Onkologicznego. Szczególnie pożądana jest beletrystyka, która uprzyjemni pacjentom czas spędzany w placówce. Osoby chcące wesprzeć akcję proszone są o przynoszenie swoich woluminów do Biblioteki Politechniki Białostockiej, mieszczącej się w budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia przy ul. Zwierzynieckiej 16.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłasza, że zniżki VAT na e-booki nie będzie. Bo nie.

Jak informuje “Rzeczpospolita” i Świat Czytników, na wniosek polskiego Rzecznika Spraw Obywatelskich Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie wykluczenia e-booków z listy podmiotów, których dotyczy obniżona stawka VAT (a dotyczy ona między innymi książek w formie drukowanej). Uzasadnienie wyroku jest na tyle osobliwe, że, podobnie jak Świat Czytników, zamieścimy jedynie jego fragment:

Ponadto uznanie, że państwa członkowskie dysponują możliwością stosowania obniżonej stawki VAT do dostawy książek cyfrowych drogą elektroniczną, tak jak jest to dopuszczalne dla dostawy takich książek na wszystkich nośnikach fizycznych, zagrażałoby spójności całości środka zamierzonego przez prawodawcę Unii, polegającego na wyłączeniu wszystkich usług elektronicznych z możliwości stosowania obniżonej stawki VAT.

Znamy Gościa Honorowego Targów Książki w Krakowie

Wiemy już, że Gościem Honorowym tegorocznych Targów Książki w Krakowie będzie… Francja. Czego możemy się spodziewać po takim obwieszczeniu?

  • książek, których fabuła została osadzona w przeszłości, od średniowiecza do XX wieku; publikacje wyrosłe z długiej tradycji literackiej, która nadal ma wiele do zaoferowania człowiekowi XXI wieku,
  • książek, które dzięki licznym nowym tytułom, wydawanym każdego roku i różnorodności gatunków stają się żywą częścią współczesnej kultury,
  • książek  napisanych przez bardzo znanych autorów (dwóch laureatów literackiej Nagrody Nobla: Le Clézio i Patricka Modiano oraz Michela Houellebecqa), jak również tych napisanych przez autorów mniej znanych, jednakże zachwycających czytelników…
  • książek w wersji papierowej lub cyfrowej, które pomagają oderwać się od codzienności, rozwijać się, dorastać, kontemplować czy zaznać dobrej rozrywki… Książek, które uczą być w zgodzie z samym sobą i innymi!
  • książek, które są w centrum debaty demokratycznej, ponieważ przybliżają czytelnikom najważniejsze tematy polityczne i społeczne (wspólna Europa, migracje, religie, sztuczna inteligencja, stosunek do ciała…) i pozwalają wypowiedzieć się obywatelom, a czasem nawet dają im szansę się wykrzyczeć!
  • książek w wersji oryginalnej albo w polskim przekładzie (blisko 500 tytułów tłumaczonych każdego roku na język Mickiewicza!),
  • książek, które nie są tylko zwykłym towarem. Dlatego też ustawodawca francuski stworzył prawo, które chroni ten sektor gospodarki. Dzisiaj książka to pierwszy kulturalny przemysł we Francji.

Targi Książki w Krakowie odbędą się w dniach 2629 października.

Książki dosłownie zmieniają człowieka

A dobitnie udowodnił to portal Bored Panda, prezentując bogatą galerię ze zdjęciami tego typu:

Postanowiliśmy dołączyć do zabawy i, jak stwierdziło wydawnictwo Videograf, możemy teraz uczciwie powiedzieć, że dziś wszyscy jesteśmy kobietami 😉

I na koniec najważniejszy komunikat:

Wszystkim czytelniczkom z okazji Dnia Kobiet życzymy WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!