Najlepsze premiery – początek lutego

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Wy też nie możecie uwierzyć, że styczeń już prawie za nami? Czas leci szybko, zwłaszcza gdy ma się pod ręką coś dobrego do czytania! A w lutym nie będzie można narzekać na brak czytelniczych smaczków. Co szykują dla nas wydawcy? Będziemy mogli dowiedzieć się, jak żyć oraz jak uszczęśliwić nasze jelita. Jerzy Pilch opowie nam kolejną historię o lekkim zabarwieniu erotycznym, Magdalena Niedźwiedzka przybliży nam postać Marii Skłodowskiej-Curie, a Krzysztof Zajas i Rachel Abbott dostarczą trochę kryminalnych emocji.

No to zaczynamy – przedstawiamy najciekawsze książki, które ukażą się na początku lutego.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Na półce z literaturą piękną znajdziemy “#Upał” Michała Olszewskiego (premiera: 13.02.2017). Dziennikarz, redaktor naczelny krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, znany prozaik i reportażysta, a także laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego tym razem zaskakuje prozą współczesną. “#Upał” to opowieść o pułapce, w którą wpaść może każdy; o sieci, którą na nas zastawiono; o (nie)obecności, pracoholizmie, manipulacji.W lutym ukaże się wznowienie powieści  Zofii PosmyszWakacje nad Adriatykiem” (premiera: 06.02.2017). To historia  o niezwykłej relacji dwóch kobiet, których losy połączył obóz w Auschwitz. To wstrząsająca opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia autorki. Mimo że wydana po raz pierwszy w 1970 roku, powieść nadal pozostaje bardzo odważna i nowoczesna.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Jerzy Pilch powraca z nową powieścią i swoim ulubionym tematem: romansem nieco już podstarzałego mężczyzny z dużą młodszą pięknością. “Portret młodej wenecjanki” (premiera: 02.02.2017) to historia o miłości z zabarwieniem erotycznym, pełna pomieszanych stylów i tematów. Bo jest tu i powieść, i dziennik, i felieton, i esej. Jest miłość, niespełnienie, lęk przed przemijaniem, euforia, depresja, rozpacz i nadzieja. Bez wątpienia wszyscy pilchomaniacy będą zadowoleni!

Znajdź na Woblink.com

Luty przyniesie nam też dwie powieści o kobietach pełnych pasji. Pierwsza to opowieść całkiem fikcyjna – “Bogowie tanga” Caroliny De Robertis (premiera: 01.02.2017). Przenosimy się do Buenos Aires w roku 1913, gdzie Leda, opanowana miłością do tanga, postanawia spełnić swoje marzenie o zostaniu mistrzynią gry na skrzypcach. Ale nie może tego dokonać jako kobieta. Obcina więc włosy, bandażuje piersi i staje się młodym mężczyzną – Dantem. Dołącza do grupy muzyków podbijających salony socjety. To opowieść o namiętności tak silnej, że zmienia całe życie.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Drugą powieścią o kobiecie i jej pasji jest “Maria Skłodowska-Curie” Magdaleny Niedźwiedzkiej (premiera: 14.02.2017). Autorka  tchnęła w Skłodowską pełnię życia. W tej powieści to już nie posągowa postać i naukowiec, ale także kobieta z krwi i kości o skomplikowanym charakterze. Możemy tutaj zajrzeć nieco głębiej w intymne życie noblistki, obserwować jej relacje z najtęższymi umysłami  – Pierre’em Curie, Paulem Langevinem i Albertem Einsteinem. Autorka zadbała też o przemycenie kolorytu i  nastroju Paryża z czasów belle époque i Warszawy pod zaborami. Już niedługo – w marcu – do kin wchodzi także film na podstawie tej powieści z Karoliną Gruszką w roli głównej.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Na półce fantastycznej warto zwrócić uwagę zwłaszcza na dwa tytuły: “Evn” Siri Pettersen (premiera: 01.02.2017), czyli ostatni tom brawurowej skandynawskiej sagi “Krucze pierścienie” osadzonej na staronordyckim gruncie, oraz na drugi tom cyklu  “Xięgi Nefasa. W zaświatach” Małgorzaty Saramonowicz (premiera: 01.02.2017). XII-wieczna Polska i dwór Bolesława Krzywoustego  to idealne czas i miejsce do osadzenia w nich genialnej opowieści fantasy. Tu magia miesza się z rzeczywistością, pogańscy bogowie rządzą losami ludzi, a kościelni dostojnicy i możni rycerze gotowi są zaprzedać duszę diabłu, by choć na chwilę zyskać władzę.

Dzięki poradnikom dowiemy się, że życie to gra. Ciesząca się światowym uznaniem projektantka gier Jane McGonigal w swojej książce “SuperBetter” (premiera: 01.02.2017) przekonuje, że w realnym życiu także warto obudzić w sobie gracza. Autorka podpowiada, jak ćwiczyć zdolność kontrolowania własnej uwagi, pozyskiwania nowych sojuszników i motywowania samego siebie tak, by zacząć spełniać swoje marzenia.  Życie to przecież gra warta świeczki!

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Natomiast dzięki “Food Pharmacy” Liny Nertby Aurell i Mii Clase (premiera 01.02.2013) dowiemy się, że wszystko zaczyna się i kończy w jelitach! Przynajmniej jeżeli chodzi o zdrowie i prawidłowe odżywianie. Autorki proponują nowe spojrzenie na jedzenie, dzięki któremu będziemy mieć więcej energii, poprawimy naszą odporność, zmniejszymy poziom cukru we krwi i sprawimy, że nasze bakterie jelitowe będą szczęśliwe. Tak, wygląda na to, że to właśnie szczęście naszych jelit jest tu kluczowe!

Dla tych, którzy lubią się bać, nie zabraknie mocnych thrillerów. A to dzięki Krzysztofowi Zajasowi, który w “Oszpicynie” (premiera: 01.02.2017) mistrzowsko łączy kryminał z elementami grozy i tworzy powieść, która naprawdę mrozi krew w żyłach i przyprawia o gęsią skórkę. Oszpicyn – tak swoje miasto nazwali oświęcimscy Żydzi. Coś opętało to miasteczko, dzieją się tu niepokojące rzeczy. Ludzie zaczynają ginąć w makabrycznych okolicznościach, dzieci zamieniają się w morderców, budzą się demony przeszłości. Aż nie wiadomo, czy lepiej, żeby prawda wyszła na jaw, czy pozostała na zawsze w ukryciu.

To, czego na pewno nie można zrobić po przeczytaniu nowej powieści Rachel Abbott “Śpij spokojnie” (premiera 01.02.2017), to spokojnie spać. A to dlatego, że Olivia Brookes zgłasza policji zaginięcie męża i dzieci. Spodziewa się najgorszego. Dwa lata później to ona znika, a wszystkie dowody wskazują na to, że w dniu zniknięcia jeszcze rano była w domu. Jednak samochód stoi w garażu, portfel został w torebce, a w całym domu nie ma ani jednego zdjęcia całej rodziny. Policjanci znajdują za to krew…

Katarzyna Skrzypczyk-Matuszczyk