25 stycznia – przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Wiemy już, kto będzie reprezentować Polskę na Targach Książki w Londynie. Dzięki Donaldowi Trumpowi „Rok 1984” George’a Orwella znowu znalazł się na liście bestsellerów. Odnaleziono niepublikowany wcześniej utwór Marka Twaina. Jedna z warszawskich bibliotek prosi czytelników o wsparcie. Oczywiście to jeszcze nie wszystko!

Newsy z targów i festiwali literackich

Jak informuje portal Wyborcza.pl, wiemy już, kto będzie reprezentować nasz kraj na Targach Książki w Londynie. Będą to: Olga Tokarczuk, Zygmunt Miłoszewski, Jacek Dehnel, Jacek Dukaj, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Artur Domosławski, Ewa Winnicka, dr Marzena Bogumiła Kielar, prof. Andrzej Nowak oraz Marta Ignerska.

Portal Lubimy Czytać informuje także o pierwszych gościach Literackiego Sopotu. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będą twórcy literatury hiszpańskojęzycznej i już wiemy, że wśród zaproszonych gości znajdą się Claudia Piñeiro i Javier Cercas!

Z kolei portal BookLips donosi o dacie 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Podobnie jak w roku 2016 zaplanowane zostały na ostatni czwartek, piątek i weekend października (2629.10.).

Czym byłyby nominacje do Oscarów, gdyby nie… książki

Portal Lubimy Czytać po raz kolejny przygotował Literacki przewodnik po nominacjach do Oscarów”. Dzięki niemu dowiecie się, które nominowane filmy zostały oparte na dziełach literackich. Gorąco polecamy ten artykuł!

autor: Prayitno
źródło: wikipedia.org

Jest sprawa. Pewna biblioteka potrzebuje pomocy

Dokładnie chodzi o Bibliotekę Publiczną przy ul. Puławskiej 43 na Mokotowie. Jak donosi portal Niestatystyczny.pl, z powodu problemów finansowych nie może w tym roku zakupić nowych książek. Dyrekcja biblioteki wystosowała apel do czytelników, by, jeśli mają taką możliwość, przekazali na jej rzecz ich własne egzemplarze.

Chyba ktoś otworzył literacki tunel czasoprzestrzenny…

Portal BookNews donosi, że po ponad 100 latach od śmierci Marka Twaina… do księgarń trafi jego „nowa” książka. Odnaleziono nigdy wcześniej niepublikowany utwór autora przygód Tomka Sawyera. Nie wydano go wcześniej, ponieważ stanowił zapis bajek, które Mark Twain opowiadał swoim córkom przed snem.

Po ponad 60 latach od premiery „Rok 1984” ponownie trafia na listę bestsellerów. Wszystko za sprawą Kellyanne Conway, współpracowniczki Donalda Trumpa. Przed kamerami ogłosiła, że nigdy w historii nie było takich tłumów na zaprzysiężeniu prezydenta USA, jak w momencie zaprzysiężenia Trumpa. Zdumieni dziennikarze pozwolili sobie nie zgodzić się z tą opinią, prezentując materiały dowodzące tego, że liczba osób była relatywnie niska (szczególnie w porównaniu do tłumów na zaprzysiężeniu Baracka Obamy). Wówczas pani Conway stwierdziła, że dziennikarze prezentują „fakty alternatywne”. W mediach szybko skojarzono tę wypowiedź z komunikatami wygłaszanymi przez Ministerstwo Prawdy z powieści Orwella, co zaowocowało rekordową w tym roku sprzedażą “Roku 1984”. Więcej na ten temat na portalu BookNews.

Piraci na Amazonie

Portal GoodE-Reader donosi, że trzy wydawnictwa (Pearson Education, Cengage Learning i McGraw-Hill Education) złożyły pozew przeciwko sprzedawcom handlującym na Amazonie pirackimi wersjami ich produktów. Poszkodowani skarżą się na Amazona o to, że piraci mogą działać dzięki procedurze pozwalającej na zachowanie anonimowości sprzedających. Więcej na ten temat na portalu.

Coś dla miłośników literatury grozy

Ukazał się nowy numer darmowego e-magazynu „Histeria” poświęconego promowaniu literatury grozy! Magazyn można pobrać z portalu Woblink.com.