Piątek 13. stycznia – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

W Polsce odbył się eksperyment na ludziach z kryminałem w tle. Laureat Nagrody Bookera planuje stworzyć trylogię fantasy inspirowaną mitami afrykańskimi. Szwedzka księgarnia rozpoczęła sprzedaż antysemickich książek. Międzynarodowe Targi Poznańskie anulowały rezerwację sali na spotkanie z Jarosławem „Masą” Sokołowskim. A „Wichry Zimy” George’a R.R. Martina… ciągle „nadchodzą”. Oczywiście to jeszcze nie wszystko!

Badanie o zwierzętach na ludziach

Portal Booklips informuje o ciekawym eksperymencie, który został przeprowadzony w 2014 roku na fanpage’u Marka Krajewskiego i który  niedawno opisano  w piśmie naukowym “Plos One”. Otóż osoby, które chciały przeczytać przedpremierowy fragment powieści „Władca liczb”, mogły to zrobić w zamian za wypełnienie krótkiej ankiety. Część osób otrzymała fragment, w którym pojawił się opis torturowania małpki Kioto, część zaś fragment neutralny. Następnie obie grupy odpowiadały na pytania dotyczące praw zwierząt. Okazało się, że osoby z pierwszej grupy były bardziej empatyczne niż te z drugiej. Oznacza to, że nawet dzięki czytaniu literatury kryminalnej obfitującej w przerażające sceny tortur i śmierci, stajemy się bardziej wrażliwi.

Znajdź na Woblink.com

Przyszłość zapowiada się fantastycznie

Portal Niestatystyczny.pl donosi, że George R.R. Martin przyznał się, że… nie dokończył jeszcze „Wichrów zimy”. Ale planuje wydać je jeszcze w tym roku. <Głęboki wdech>: George… Nie przeginaj, prosimy…

Na portalu znajdziemy też informację, że fantastykę planuje zacząć pisać… Marlon James, laureat ostatniej Nagrody Bookera (za „Krótką historię siedmiu zabójstw”). Jego uniwersum ma być inspirowane mitologiami afrykańskimi. Jeśli jesteście ciekawi tego obiecującego projektu, możecie więcej o nim przeczytać TU.

Marlon James
źródło: wikipedia.org

Czytelnictwo bez uprzedzeń

Jak donosi portal Niestatystyczny.pl, już w najbliższy poniedziałek (16 stycznia) wystartuje Biblioteka Mobilna, która będzie dowozić książki osobom, które z powodu wieku lub choroby nie mogą same odwiedzać wypożyczalni. Piękna inicjatywa!

Jak donosi portal The Ladies Finger, w dniach 79 kwietnia odbędzie się Pierwszy Festiwal Literatury Gender. Zorganizowany zostanie… w Patnie w północno-wschodnich Indiach.

Robi się niepokojąco…

Szwecja bardzo często kojarzy się z polityczną poprawnością, a tymczasem okazało się, że ichniejsza księgarnia Adlibris posiada… bogatą ofertę antysemickich książek, takich jak „Protokoły mędrców Syjonu”, „Międzynarodowy Żyd” czy „Mein Kampf”… O skandalu z tym związanym pisze więcej prorosyjski portal Sputnik News.

Jak informuje Rzeczpospolita, Międzynarodowe Targi Poznańskie anulowały rezerwację sali, na której miało odbyć się spotkanie autorskie z byłym gangsterem i świadkiem koronnym, Jarosławem „Masą” Sokołowskim. To jednak nie zniechęciło ekskryminalisty i postanowił on spotkać się z czytelnikami w innym miejscu. Spotkanie odbędzie się najprawdopodobniej 21 stycznia w jednym z poznańskich multipleksów. Czy organizatorzy naprawdę są pewni, że to bezpieczny event?

Przerażające jak bezkresne morze, głębokie jak oceaniczna toń

Olga z Wielkiego Buka przygotowała na swoim kanale odcinek specjalny poświęcony literaturze marynistycznej… a właściwie jej najmroczniejszym odmianom. Ponieważ nie jest ona szczególnie popularna w Polsce (niesłusznie!), gorąco zachęcamy do obejrzenia tego vloga.

BookTube’owe podsumowanie roku 2016

Jerzy z vloga “Kto czyta, żyje podwójnie” poprosił innych booktuberów o opowiedzenie o ich zdaniem najlepszych książkach 2016 roku. No dobrze, nie wszyscy mówią o tych najlepszych  – w filmie wypowiada się też Paweł Opydo, który prowadzi program „Złe książki”. On wytypował najgorszą książkę roku.

Po raz kolejny o hitach, które przeszły do domeny publicznej

Wiemy już, że sporo dobrych książek przeszło na początku tego roku do domeny publicznej (m.in. „Wehikuł czasu” H.G. Wellsa czy pierwsze tłumaczenie „Przygód dobrego wojaka Szwejka” J. Haška ),. Warto w związku z tym zajrzeć do wpisu na blogu Świat Czytników, ponieważ temat został tam nie tylko bardzo szeroko omówiony, ale podano też znacznie więcej źródeł, z których możemy pobrać powieści w domenie publicznej.

GIF zamiast podsumowania