Najlepsze premiery – drugi tydzień stycznia

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać? by

Styczniowy długi weekend już za nami, a w drugim tygodniu miesiąca możemy się naprawdę nieźle czytelniczo rozpędzić. Dwóch autorów zaprosi  nas do Australii, jedna autorka pokaże, że w naszych umysłach drzemie wielki potencjał, a inna udowodni, że może tam czaić się także wielkie zło. Znajdzie się też miejsce dla największych zagadek chrześcijaństwa. To co, gotowi, aby odkryć, jakie nowości przyniosą nam najbliższe dni? Oto subiektywna lista 10 najciekawszych książkowych premier tygodnia.

„Wysokie góry Portugalii” Yann Martel (premiera: 11 stycznia 2017)

Autor bestsellerowego „Życia Pi” powraca z nową książką. Tym razem zabiera nas w podróż po dwudziestowiecznej Portugalii. W 1904 roku młody Tomás znajduje stary dziennik i wyrusza na poszukiwanie tajemniczego artefaktu, który może zmienić bieg historii. 35 lat później fan kryminałów Agathy Christie i patolog z zawodu wplątuje się w dziwną historię. Po kolejnych 50 latach kanadyjski senator zjawia się w portugalskiej wiosce w towarzystwie szympansa. Co z tego wszystkiego wyniknie? Na pewno pięknie i z humorem napisana opowieść, obok której nie można przejść obojętnie.

„Susza” Jane Harper (premiera: 11 stycznia 2017)

Zapraszamy do Kiewarry – kolejnego literackiego miasteczka, które skrywa niejedną tajemnicę.

Agent federalny Aaron Falk wraca w rodzinne strony na pogrzeb przyjaciela Luke’a Hadlera i jego rodziny. Przed laty mężczyzn połączyło wspólne kłamstwo – gdy Aaron został oskarżony o zamordowanie dziewczyny z sąsiedztwa, to właśnie Luke zapewnił mu alibi. Teraz Falk musi podjąć się dochodzenia i odkryć, co naprawdę stało się z Lukiem. Czy rzeczywiście zamordował swoją rodzinę, a potem popełnił samobójstwo? A może prawda jest znacznie gorsza i mroczniejsza? Sprawę utrudnia dodatkowo fakt, że o fałszywym alibi wie ktoś jeszcze.

„Lady Day śpiewa bluesa” Billie Holiday, William Dufty (premiera: 11 stycznia 2017)

To wznowienie biografii, która wydana 50 lat temu wzbudziła ogromną sensację i przeszła do historii. Lady Day – obdarzona niezwykłym głosem, elektryzująca kolejne pokolenia słuchaczy, jedna z najbardziej inspirujących osobowości muzyki, pierwsza dama jazzu. W tej książce Billie Holiday opowiada sama o sobie; opowiada szczerze, nie przebierając w słowach, pokazuje siebie taką, jaka była. Przeczytamy o dorastaniu w czarnym getcie, o pracy prostytutki, alkoholu, narkotykach, ale także o miłości do muzyki i pracy z najlepszymi artystami. Prawdziwy must read dla tych, którzy potrzebują na początku roku dużej dawki inspiracji!

„Margo” Tarryn Fisher (premiera: 11 stycznia 2017)

Ponure miasteczko Bone, ponury dom, ponura matka i Margo – dziewczyna, której marzy się lepsze życie. Margo nie jest taka jak inne nastolatki: trzyma się na uboczu, całe dnie spędza w samotności. Nadzieja na odmianę losu pojawia się za sprawą Judaha – częściowo sparaliżowanego chłopaka z sąsiedztwa, dzięki któremu świat wydaje się nieco mniej ponury. Kiedy w okolicy ginie siedmioletnia dziewczynka, Margo i Judah rozpoczynają własne śledztwo.

„Margo” to klaustrofobiczna, przytłaczająca, mroczna opowieść, która pokazuje, że najbardziej brutalne i mroczne jest to, co sami w sobie nosimy.

„Pragnienie” Richard Flanagan (premiera: 12 stycznia 2017)

Wydawnictwo Literackie przygotowało dla nas kolejną powieść laureata Bookera, autora genialnych „Ścieżek Północy” i „Klaśnięcia jednej dłoni”.  

Tym razem, aby opowiedzieć o miłości, pożądaniu, tęsknocie i pragnieniu, Flanagan zabiera nas do odległej kolonii karnej na Ziemi van Diemena w południowo-wschodniej Australii oraz do lodowatej Arktyki.

Jest rok 1841. Na aborygenach przeprowadzany jest osobliwy eksperyment, który ma wykazać, czy wiedza, chrześcijaństwo i rozum mogą być narzucone barbarzyństwu, instynktowi oraz pożądaniu.

Kilka lat później podczas ekspedycji gdzieś na Arktyce ginie sir John Franklin wraz załogą. Ich celem miało być odkrycie mitycznego Przejścia Północno-Zachodniego. Anglią wstrząsają doniesienia, że wśród rozbitków mogło dojść do aktów kanibalizmu…

„Fitness umysłu” Dagmara Skalska (premiera: 11 stycznia 2017)

Styczeń to narodowy miesiąc podejmowania noworocznych postanowień. Fakt, że luty jest miesiącem ich porzucania, pomińmy milczeniem! Schudnę, nie będę jeść słodyczy, zacznę biegać – tak właśnie wyglądają nasze coroczne ustalenia. A czy zastanawiamy się czasem, co z naszymi mózgami?!  Ta książka podpowie nam, jak rozpocząć trening umysłu i rozciąganie świadomości. Dzięki niej nauczymy się zarządzania uwagą i koncentrowania się na tym, co nas interesuje. Dowiemy się, jak mieć świeże podejście do życiowych wyzwań oraz jak uzyskać harmonię ciała i umysłu.

„Waleczna Czarownica” Danielle L. Jensen (premiera:  11 stycznia 2017)

To już ostatnia część „Trylogii Klątwy” rozpoczętej bestsellerową „Porwaną Pieśniarką”. Poznajemy finał przygód Cécile i Tristana. Tym razem staną przed największym wyzwaniem – muszą pokonać zło, które sami uwolnili. Teraz już nie będą mogli się cofnąć, bo gra toczy się o najwyższą stawkę.

To świetne zakończenie cyklu, a z jego bohaterami naprawdę aż żal będzie się rozstawać!

„Tylko umarli wiedzą” Ryszard Ćwirlej (premiera: 11 stycznia 2017)

Ryszard Ćwirlej przedstawia nam drugą część serii o przygodach Antoniego Fischera, którego poznaliśmy  w „Tam ci będzie lepiej”. Tym razem poznański policjant pomaga w śledztwie dawnemu znajomemu, kapitanowi Carlowi Aschmutatowi.  Jest lipiec 1932 roku. Europa pogrążona jest w głębokim kryzysie ekonomicznym.  W Niemczech zbliżają się wybory do Reichstagu. W tym czasie w Schneidemühl (dzisiejsza Piła) dochodzi do morderstwa, a jego ofiarą pada znany działacz komunistyczny. Aschmutat musi jak najszybciej zakończyć sprawę i dowiedzieć się, kto stoi za zabójstwem, ponieważ miasto niedługo odwiedzi kandydat do urzędu kanclerza – Adolf Hitler.

„Piąta ewangelia” Ian Caldwell (premiera: 11 stycznia 2017)

W 2004 roku u schyłku pontyfikatu Jana Pawła II w Muzeach Watykańskich organizowana jest tajemnicza ekspozycja. Tydzień przed planowanym otwarciem kurator wystawy zostaje zamordowany podczas poufnego spotkania w Castel Gandolfo. W tym samym czasie ktoś włamuje się do mieszkania współpracującego z kuratorem duchownego greckokatolickiego – Alexa Andreou. Ksiądz podejmuje własne śledztwo, aby dowiedzieć się, kto stoi za tymi zbrodniami. Usiłując złapać mordercę, ksiądz Andreou dokona sensacyjnego odkrycia na temat najświętszej relikwii Kościoła katolickiego.

„Piąta ewangelia” to powieść, która jest wynikiem nie tylko pisarskiego kunsztu Iana Caldwella, ale także wielu żmudnych przygotowań i szeroko zakrojonych historycznych poszukiwań.

„Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne” Marek Łuszczyna (premiera: 11 stycznia 2017)

To na pewno nie będzie książka ani łatwa, ani przyjemna. To opowieść o tym, że polskie obozy koncentracyjne niestety istniały i  o tym, że wraz z „wyzwoleniem” Polski przez Armię Czerwoną nastał czas terroru i okrucieństwa.

Marek Łuszczyna napisał wstrząsający reportaż, w którym odsłania czarne karty polskiej historii. Poniemieckie obozy koncentracyjne nie zakończyły działalności wraz z końcem wojny. Przez kolejne lata w nieludzkich warunkach pracowali i umierali tam więźniowie polityczni, Żołnierze Wyklęci, Niemcy,  Ślązacy – wszyscy ci, którzy byli niewygodni dla nowej władzy.

Katarzyna Skrzypczyk-Matuszczyk