okładka książki remigiusza mroza - w kręgach władzy

Remigiusz Mróz – jak zacząć czytać?

w dziale Archiwum/Co warto czytać?/Jak zacząć... by

Remigiusz Mróz to autor, który szturmem wdarł się na polski rynek książki. Jak sam zdradza, od pisania jest uzależniony, nie wyobraża sobie dnia, w którym nie zapisałby chociaż kilku stron. Taka strategia najwyraźniej się sprawdza, bowiem w przeciągu roku z mało znanego pisarza stał się bestsellerowym twórcą kryminałów. Jego książki świetnie się sprzedają, seria z komisarzem Forstem ma wkrótce zostać zekranizowana, a samo nazwisko Mróz jest paradoksalnie… gorące 😉 Jeśli więc wciąż nie wiecie, skąd to zamieszanie wokół książek tego autora, ten tekst jest dla Was.

remigiusz mróz

Jak czytać książki Remigiusza Mroza?

  1. Szybko, bo autor szybko pisze. Jeśli będziecie zwlekać, narobicie sobie sporych zaległości i coraz trudniej będzie Wam wygospodarować czas na czytanie kolejnych tomów. A tych przybywa: w 2016 roku młody autor wydał 8 książek!
  2. Z głową, ponieważ Mróz wydaje zarówno pojedyncze historie (np. „Behawiorysta”, „Świt, który nie nadejdzie”), jak i powieściowe cykle (Parabellum, Joanna Chyłka). Łatwo się w tym pogubić, warto więc najpierw upewnić się, która pozycja należy do jakiej serii, by nie zacząć czytać „od środka” – w przypadku tego autora ma to spore znaczenie.
  3. Kierując się upodobaniami, co chyba oczywiste, ale jeśli gubicie się w tytułach i nie wiecie, co byłoby dla Was najlepsze na pierwszy raz, podpowiadam: dla miłośników powieści historycznej w sensacyjnym sosie dobrym rozwiązaniem będzie Parabellum; dla tych, którzy lubią wyraziste postaci kobiece i czytują kryminały prawnicze, polecam cykl o Joannie Chyłce; lubującym się w powieściach pełnych spektakularnych, hollywoodzkich wręcz zwrotów akcji, i przymykającym oko na stopień prawdopodobieństwa przedstawianych zdarzeń rekomenduję serię o komisarzu Forście, a tym, którzy nie boją się krwi i brutalnych scen, polecam „Behawiorystę”.
  4. Rezerwując sobie sporo wolnego czasu, bowiem książki Remigiusza Mroza napisane są tak, że trudno oderwać się od lektury. Młody autor wie, jak budować napięcie, a to powoduje, że co rusz powtarzamy sobie jak mantrę „Jeszcze tylko jeden rozdział, jeszcze tylko jeden rozdział…” – aż do zakończenia książki.
  5. Z nastawieniem na dobrą rozrywkę, bo Mróz nie ukrywa, że nie tworzy literatury wysokiej, a rozrywkową. Nie spodziewajcie się więc ambitnej prozy: tu ważna jest wartka akcja, barwni bohaterowie i zakończenie, które wbija czytelnika w fotel.

Najnowsza książka autora „Wotum nieufności” (link do ebooka, link do książki) właśnie ukazała się w serii Mroczna Strona wydawnictwa Filia.

Znajdź na Woblink.com

Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję księgarni internetowej Woblink.com.

Karolina Sosnowska

Karolina Sosnowska – twórczyni bloga Tanayah czyta założonego w 2013 roku. Od zawsze obsesyjnie połykała kolejne książkowe historie, co najpierw popchnęło ją do studiowania literaturoznawstwa na filologii polskiej, a później do związania życia z książkami tak prywatnie (blog), jak i zawodowo (jest bibliotekarką). Nie ma dnia, w którym by czegoś nie podczytywała i jedyne, co ją martwi, to smutna prawda, że jest „tak dużo książek i tak mało czasu”.