Remigiusz Mróz to autor, który szturmem wdarł się na polski rynek książki. Jak sam zdradza, od pisania jest uzależniony, nie wyobraża sobie dnia, w którym nie zapisałby chociaż kilku stron. Taka strategia najwyraźniej się sprawdza, bowiem w przeciągu roku z mało znanego pisarza stał się bestsellerowym twórcą kryminałów. Jego książki świetnie się sprzedają, seria z komisarzem Forstem ma wkrótce zostać zekranizowana, a samo nazwisko Mróz jest paradoksalnie… gorące 😉 Jeśli więc wciąż nie wiecie, skąd to zamieszanie wokół książek tego autora, ten tekst jest dla Was.
Jak czytać książki Remigiusza Mroza?
- Szybko, bo autor szybko pisze. Jeśli będziecie zwlekać, narobicie sobie sporych zaległości i coraz trudniej będzie Wam wygospodarować czas na czytanie kolejnych tomów. A tych przybywa: w 2016 roku młody autor wydał 8 książek!
- Z głową, ponieważ Mróz wydaje zarówno pojedyncze historie (np. „Behawiorysta”, „Świt, który nie nadejdzie”), jak i powieściowe cykle (Parabellum, Joanna Chyłka). Łatwo się w tym pogubić, warto więc najpierw upewnić się, która pozycja należy do jakiej serii, by nie zacząć czytać „od środka” – w przypadku tego autora ma to spore znaczenie.
- Kierując się upodobaniami, co chyba oczywiste, ale jeśli gubicie się w tytułach i nie wiecie, co byłoby dla Was najlepsze na pierwszy raz, podpowiadam: dla miłośników powieści historycznej w sensacyjnym sosie dobrym rozwiązaniem będzie Parabellum; dla tych, którzy lubią wyraziste postaci kobiece i czytują kryminały prawnicze, polecam cykl o Joannie Chyłce; lubującym się w powieściach pełnych spektakularnych, hollywoodzkich wręcz zwrotów akcji, i przymykającym oko na stopień prawdopodobieństwa przedstawianych zdarzeń rekomenduję serię o komisarzu Forście, a tym, którzy nie boją się krwi i brutalnych scen, polecam „Behawiorystę”.
- Rezerwując sobie sporo wolnego czasu, bowiem książki Remigiusza Mroza napisane są tak, że trudno oderwać się od lektury. Młody autor wie, jak budować napięcie, a to powoduje, że co rusz powtarzamy sobie jak mantrę „Jeszcze tylko jeden rozdział, jeszcze tylko jeden rozdział…” – aż do zakończenia książki.
- Z nastawieniem na dobrą rozrywkę, bo Mróz nie ukrywa, że nie tworzy literatury wysokiej, a rozrywkową. Nie spodziewajcie się więc ambitnej prozy: tu ważna jest wartka akcja, barwni bohaterowie i zakończenie, które wbija czytelnika w fotel.
Najnowsza książka autora „Wotum nieufności” (link do ebooka, link do książki) właśnie ukazała się w serii Mroczna Strona wydawnictwa Filia.
Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję księgarni internetowej Woblink.com.
Karolina Sosnowska
Karolina Sosnowska – twórczyni bloga Tanayah czyta założonego w 2013 roku. Od zawsze obsesyjnie połykała kolejne książkowe historie, co najpierw popchnęło ją do studiowania literaturoznawstwa na filologii polskiej, a później do związania życia z książkami tak prywatnie (blog), jak i zawodowo (jest bibliotekarką). Nie ma dnia, w którym by czegoś nie podczytywała i jedyne, co ją martwi, to smutna prawda, że jest „tak dużo książek i tak mało czasu”.