Najlepsze premiery – początek stycznia 2017

w dziale Archiwum/Co słychać?/TOP Książek by

Każdy rasowy książkoholik będzie musiał przyznać, że już pierwsze tygodnie 2017 roku zapowiadają się wyśmienicie! Premiery bardzo obiecujących książek sypią się jak z rękawa. Miłośnicy horroru (szczególnie kultowego H. P. Lovecrafta!), kryminałów (polskich i skandynawskich), powieści sensacyjnych i literatury wysokiej nie będą zawiedzeni.

Poniżej subiektywny wybór 10 tytułów, na które warto przygotować miejsce na półce lub w swoim czytniku e-booków.


1. “Gdy mrok zapada” Jørn Lier Horst

Premiera: 4 stycznia 2017

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Prequel serii o komisarzu Williamie Wistingu, w którym poznajemy początki jego kariery.

Stavern 1983. Zbliża się Boże Narodzenie, William Wisting jest świeżo upieczonym ojcem bliźniaków, a także młodym i ambitnym konstablem w policji. Dzięki przyjacielowi trafia na ślad morderstwa nie tylko niewyjaśnionego, ale prawdopodobnie także niewykrytego. W zaciszu starej, zrujnowanej stodoły stoi wiekowy samochód podziurawiony kulami. I wiele wskazuje na to, że kierowca nie wyszedł z opresji żywy.

Sprawa ta ukształtuje Williama Wistinga jako policjanta i da mu wiedzę o tym, że niedaleko pada jabłko od jabłoni…


2.“W górach szaleństwa i inne opowieści” H.P. Lovecraft

Premiera: 9 stycznia 2017

Znajdź na Woblink.com

Tom stanowi wznowienie najbardziej reprezentatywnych powieści i opowiadań wybranych z niezwykle bogatego dorobku mistrza makabry, zarówno te wykorzystujące poetykę  sennych koszmarów, jak i opisujące równie przerażającą jawę.


3. “Dziewczyna, którą kochałeś” Jojo Moyes

Premiera wersji drukowanej: 11 stycznia 2017

Premiera wersji e-bookowej: 2 stycznia

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Nowa powieść autorki bestsellerowych “Zanim się pojawiłeś” i “Kiedy odszedłeś”.

W życiu Liv nic nie poszło zgodnie z planem. Zamiast cieszyć się miłością męża i myśleć o przyszłości, została sama. Jedyne, na co ma ochotę, to wejść pod kołdrę i już nigdy nie wyściubiać spod niej nosa. Wypić o jeden kieliszek wina za dużo i zapomnieć o mailach od komornika i mężczyźnie, który miał być spełnieniem marzeń, a zniknął bez słowa.

Jedyne, co pomaga jej przetrwać, to portret dziewczyny, zaręczynowy prezent. Najcenniejsza rzecz, jaką ma. Kiedy ktoś chce jej go odebrać, Liv zaczyna walczyć. O obraz i o siebie.


4. “Araf”, Elif Shafak

Premiera: 11 stycznia 2017

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

“Araf” to opowieść o tożsamości, wykluczeniu i przynależności. Wyprawa w świat obsesji w poszukiwaniu nadziei, miłości i przyjaźni. To historia trzech młodych mężczyzn, którzy przyjeżdżają do Bostonu na studia i przy okazji próbują znaleźć swoje miejsce w Stanach i ułożyć sobie życie.


5. “Wotum nieufności” Remigiusz Mróz

Premiera: 11 stycznia 2017

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

“Wotum nieufności” rozpoczyna całkiem nowy cykl Remigiusza Mroza “W kręgach władzy”.

Marszałek sejmu Daria Seyda budzi się w pokoju hotelowym, nie pamiętając, jak się w nim znalazła ani co się z nią działo przez ostatnich dziesięć godzin. Jest przekonana, że stała się ofiarą manipulacji, ale nie wie, kto ani dlaczego może za nią stać.

Tymczasem Patryk Hauer, wschodząca gwiazda prawicy, podczas prac komisji śledczej odkrywa polityczny spisek sięgający najistotniejszych osób w kręgach władzy.

Seyda i Hauer znajdują się po przeciwnych stronach sceny politycznej. Dzieli ich wszystko, ale połączy jedna sprawa…


6. „Eat Pretty. Jedz i bądź piękna” Jolene Hart

Premiera: 11 stycznia 2017

Jolene Hart na własnym przykładzie udowadnia, że prawdziwe piękno drzemie w każdej z nas. By zapomnieć o wahaniach wagi, przesuszonej skórze czy niedoskonałościach i rozbłysnąć pełnym blaskiem, potrzebujesz tylko zdrowego, naturalnego pożywienia.


7. “Sto milionów dolarów” Lee Child

Premiera: 11 stycznia 2017

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Rok 1996. Jack Reacher nadal służy w wojsku i w ciągu jednego dnia otrzymuje medal, po czym niczym uczniak zostaje odesłany do szkoły. W swojej klasie zastaje dwóch mężczyzn: agenta FBI oraz analityka CIA. Każdy z nich jest wykwalifikowanym człowiekiem do zadań specjalnych i każdy z nich zastanawia się, co, do diabła, tutaj robią…

I wreszcie się dowiadują muszą zrobić wszystko, aby nie dopuścić do zamachu terrorystycznego, jakiego świat jeszcze nie widział!


8. “Assassin’s Creed. Oficjalna powieść filmu” Christie Golden

Premiera: 11 stycznia 2017

Dzięki rewolucyjnej technologii dostępu do genetycznych wspomnień Callum Lynch może przeżyć wydarzenia z życia swojego przodka Aguilara de Nerha, który w piętnastowiecznej Hiszpanii należał do tajemnego stowarzyszenia asasynów. Wzbogacony o wspomnienia, wiedzę i umiejętności Aguilara, Callum zmierzy się z potężną i złowrogą organizacją templariuszy w czasach współczesnych.


9. “Pani Einstein” Marie Benedict

Premiera: 11 stycznia 2017

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Gdy świat zachwyca się odkryciami Einsteina, nikt nie pyta, jak ich dokonał, nikt nie wspomina o Milevie Einstein. Wciągająca i poruszająca historia żony Einsteina, genialnej fizyczki, której wkład w naukę został zapomniany. Kim była i dlaczego nic o niej nie wiemy?


10. “Hotel Angleterre” Marie Bennett

Premiera: 11 stycznia 2017

Znakomita powieść o drugiej wojnie światowej – o przyjaźni, miłości, buncie i zdradzie, a także o tym, jak wojna potrafi zmienić neutralny kraj i zwykłych ludzi.

Rok 1940. Georg krótko po ślubie zostaje powołany do wojska, żeby bronić granicy z Finlandią.  Pozostawiona samotnie w Malmö Kerstin, żona Georga, spotyka tajemniczą Violę. Mimo dzielących je różnic zaprzyjaźniają się, a wkrótce zawiązuje się między nimi namiętny romans.

Gdy po kilku latach Georg wraca do domu, dręczą go wspomnienia z wojny. Próbuje się odnaleźć, marzy o zemście. Kerstin z kolei nie umie pogodzić się z przykrym finałem jej związku z Violą. Wkrótce odkrywa też, że ktoś ją śledzi. Ktoś, kto wie o jej zakazanej miłości i kto grozi, że wyjawi prawdę. Żeby żyć dalej, Kerstin i Georg muszą rozliczyć się ze swoją przeszłością.

Katarzyna Skrzypczyk-Matuszczyk