4 stycznia – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Nowy rok wita nas obiecującym projektem poetyckim Wolnych Lektur, wiekopomnymi dziełami, do których prawa przechodzą do domeny publicznej oraz krótkimi, acz niezwykle trafnymi poradami literackimi dla początkujących pisarzy. Niestety wita nas także informacjami o zamknięciu jednej z najstarszych polskich bibliotek oraz o niezwykłym, choć przerażającym dziele literackim. Jednego możemy być pewni świat szybko się zmienia, także w środowisku czytelniczym.

Wspominając rok 2016…

Jak powszechnie wiadomo, większość ludzi nie wspomina roku 2016 zbyt dobrze, głównie ze względu na ponadprzeciętną liczbę zgonów osób zasłużonych dla kultury. Mimo to dwa wpisy dotyczące tego okresu powinny zwrócić Waszą uwagę.

Jarosław Czechowicz, krytyk i jeden z najbardziej cenionych blogerów literackich, opublikował subiektywną listę najlepszych książkowych hitów 2016. Nie opublikował jej jednak na swoim blogu, lecz na stronie kwartalnika Arete.

Portal Lubimy Czytać opublikował z kolei zestawienie książek i postaci związanych z literaturą nagrodzonych w Polsce w minionym roku.

Wkraczając w nowy rok…

Portal Rzecz Gustu opublikował listę książek polecanych przez coraz popularniejszą w Internecie Emmę Watson (znaną przede wszystkim z roli Hermiony w “Harrym Potterze”). Cieszy fakt, że aktorka po raz kolejny angażuje się w promocję czytelnictwa. Tak trzymaj, Emma!

autor: Jaap Buitendijk

Jeśli ktoś z Was planuje w nowym roku rozpocząć bądź rozwinąć swoją karierę pisarską, powinien zajrzeć na portal BookNews. Ukazał się tam artykuł z krótkimi poradami Rebekki Solnit na temat czterech najważniejszych rzeczy, które trzeba zrobić, by stać się dobrym pisarzem. Tezy postawione w tekście mają sens, zachęcamy do zapoznania się z wpisem.

Portal Booklips informuje o świetnych dziełach, które przechodzą do domeny publicznej – oznacza to, że można je wypożyczać, czytać i wydawać, nie płacąc rodzinie twórcy. To bardzo dobra wiadomość dla każdego książkoholika, ponieważ nie brakuje tu twórców kultowych, takich jak Herbert George Wells, Gertrude Stein czy Gerhart Hauptmann. Publiczne staje się też pierwsze tłumaczenie „Przygód dobrego wojaka Szwejka”.

Poetycko

O dziwo rok 2017 wita nas dwoma ciekawymi newsami poetyckimi. Coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawia się pogląd, że „poezji nikt już nie czyta”, ale chyba nie wszyscy chcą przejść nad tym stwierdzeniem do porządku dziennego.

Jak informuje portal Niestatystyczny.pl, uznani polscy poeci podjęli współpracę z Fundacją Nowoczesna Polska, dzięki czemu ich prace będzie można nieodpłatnie pobrać ze strony Wolnych Lektur. Wspaniała inicjatywa! Czekamy na tomiki poezji do pobrania.

Z kolei portal Booklips informuje o ulubionych utworach poetyckich legendarnego reżysera niezależnego Jima Jarmuscha. Łatwiej zrozumieć tego twórcę, kiedy zna się jego literackie inspiracje.

Nowoczesne czytelnictwo

Nowy rok wita nas także ciekawymi nowotechnologicznymi rozwiązaniami. Przyzwyczailiśmy się myśleć o nich, mając przed oczami smartfony, tablety i czytniki e-booków, a tu niespodzianka! W USA pojawiły się automaty na życzenie drukujące opowiadania, które można następnie zabrać do metra lub do kawiarni. Więcej na temat maszyny Short Edition na portalu Niestatystyczny.

Pisaliśmy niedawno o inicjatywie czyniącej z Chorwacji wielką darmową bibliotekę. Przykro nam teraz poinformować, że projekt upada. Tak wynika z informacji opublikowanych na blogu RobsikBlog.

Szokujące

To jeden z najbardziej szokujących eksperymentów literackich w historii. Psycholog Mitchell Heisman opublikował swoje dzieło pt. „List pożegnalny”. To monografia traktująca o samobójstwie, a autor… faktycznie je popełnił. Więcej na temat tej szokującej historii znajdziecie na stronie BookNews.

autor: Manos Bourdakis

Portal Niestatystyczny.pl informuje o planowanym zamknięciu jednej z najstarszych polskich bibliotek, nie tak dawno wyróżnionej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Za wyrazami uznania nie poszło jednak dofinansowanie…