Nowy rok, nowy zapał, nowe postanowienia czytelnicze, a w księgarniach mnóstwo świetnych premier. Spośród nowości, które pojawią się w styczniu na księgarskich półkach, wybraliśmy 12 tytułów, które naszym zdaniem są najbardziej godne uwagi. Oczywiście nie zapomnijcie również o styczniowych książkach z zestawienia najbardziej oczekiwanych premier 2018 roku! Co zatem będziemy czytać w styczniu?
Ostatni list od kochanka, Jojo Moyes
premiera: 10 stycznia
Rok 1960. Jennifer budzi się w szpitalu i nie pamięta niczego – ani wypadku, ani męża, ani tego, kim sama jest. Znajduje jednak list, w którym „B” prosi, by odeszła dla niego od męża.
Po latach, w 2003 roku, dziennikarka Ellie odkrywa ten tajemniczy list. Zafascynowana znaleziskiem postanawia dowiedzieć się więcej o romansie z przeszłości. Nie przeczuwa jeszcze, że historia z dawnych lat wpłynie na jej własne życie uczuciowe. „Ostatni list od kochanka” został okrzyknięty najpiękniejszą powieścią Jojo Moyes.
Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność” i KSS „KOR” 1981-1984, Andrzej Friszke
Premiera: 10 stycznia
Andrzej Friszke w swojej kolejnej książce podejmuje tematykę zrywu niepodległościowego Polaków na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Tym razem przygląda się historii jednego z najgłośniejszych procesów politycznych PRL-u: o próbę obalenia przemocą ustroju oskarżeni zostali m.in. Jacek Kuroń, Adam Michnik oraz Zbigniew Romaszewski. Cel był jeden – uderzyć w rosnącą w siłę Solidarność. Przebieg procesu po raz pierwszy został opisany w sposób wyczerpujący, na podstawie materiałów źródłowych. Polecamy nie tylko miłośnikom historii.
W domu, Harlan Coben
Premiera: 17 stycznia
Myron Bolitar powraca! Wraz ze swoim przyjacielem Winem Lockwoodem angażują się w sprawę porwania sprzed lat. Dziesięć lat wcześniej dwóch sześciolatków zostało porwanych, a porywacze zażądali okupu od zamożnych rodzin chłopców. Potem nagle zamilkli, a po porwanych zaginął ślad. Teraz Myron i Win uważają, że zlokalizowali jednego z nich, dziś już nastolatka – podobno był widziany w Londynie… Czy to faktycznie on? Co się stało po porwaniu? Gdzie do tej pory przebywał? No i gdzie jest jego przyjaciel? Znając Myrona, uzyskamy odpowiedzi na wszystkie te pytania i będziemy się przy tym nieźle bawić!
Jasnowidz na policyjnym etacie, Krzysztof Jackowski i Krzysztof Janoszka
Premiera: 17 stycznia
„Sprawa, w której uzyskaliśmy opinię pana Krzysztofa Jackowskiego, była objęta tajemnicą śledztwa. Tymczasem wizja, o której nam powiedział w oparciu o zdjęcia zaginionego i jego rzeczy, była zgodna z naszą wersją wydarzeń, nad którą pracowaliśmy cały rok”. Tak swoją współpracę z jasnowidzem opisuje podinspektor Bogdan Michalec, szef krakowskiego Archiwum X. Młodszy inspektor dr hab. Grzegorz Ojcewicz, profesor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, członek Polskiej Akademii Nauk, przyznaje: „Krzysztof Jackowski niejednokrotnie pomógł w rozwiązaniu spraw prowadzonych przez policję. Jego dar w tym zakresie dobrze służy ludziom”.
W tej książce słynny jasnowidz z Człuchowa w rozmowie z funkcjonariuszem policji Krzysztofem Janoszką opowiada o tajnikach swojej pracy, głośnych sprawach, w których pomagały jego wizje, śmierci Andrzeja Leppera czy zastraszaniu przy próbie wyjaśnienia zabójstwa Piotra Jaroszewicza. Można wierzyć w istnienie jasnowidzów lub nie. Ale czytając o Krzysztofie Jackowskim nawet niedowiarkom trudno nie pomyśleć „a może coś w tym jest?”.
Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku, Jon Krakauer
Premiera: 17 stycznia
Krakauer po raz kolejny pochyla się nad niewygodnym, zamiatanym pod dywan tematem. Z dziennikarską rzetelnością oraz demaskatorskim zacięciem opisuje temat gwałtów i przemocy seksualnej w Missouli. Jednocześnie autor pokazuje szerszy kontekst sytuacji – niewydolność systemu sprawiedliwości, obwinianie ofiar przez opinię publiczną, stereotypy, jakie towarzyszą tego typu przestępstwom. To wszystko zebrane razem daje bardzo niepokojący obraz społeczeństwa i naszej rzeczywistości.
Pani Wyrocznia, Margaret Atwood
Premiera: 17 stycznia
Rok 2017 był zdecydowanie przełomowym rokiem dla książek Margaret Atwood. Dzięki popularności seriali „Opowieść podręcznej”, a potem „Grace i Grace” powieści autorki mogły dotrzeć do szerszego grona odbiorców. W styczniu w polskich księgarniach pojawi się wznowienie „Pani Wyroczni” – książki napisanej przez Kanadyjkę w 1976 roku.
Poznajemy w niej Joan Foster, pisarkę wydającą pod pseudonimem powieściowe czytadła. Życie Joan to nieustanna zmiana, lawirowanie pomiędzy różnymi wersjami siebie, dopasowywanie się do sprzeczności. Każda próba poukładania sobie życia prowadzi do jeszcze większego chaosu…
Czas mroku, Anthony McCarten
Premiera: 17 stycznia
https://www.youtube.com/watch?v=wYSfrTkftnQ
26 stycznia do polskich kin wchodzi film na podstawie scenariusza Anthony’ego McCartena pod tym samym tytułem co książka – „Czas mroku”.
Dostajemy tu portret Winstona Churchilla, człowieka, na którego barkach spoczęła odpowiedzialność za losy świata, który zaledwie kilka dni po objęciu stanowiska premiera Wielkiej Brytanii musiał podjąć decyzję, czy dogadać się z nazistami, czy się im przeciwstawić i narazić życie swoich obywateli. Jednocześnie Churchil nie jest tu chodzącym pomnikiem chwały, ale człowiekiem z krwi i kości, którym targały wątpliwości i emocje, któremu nie sprzyjała ani własna partia, ani król.
Cienie, Wojciech Chmielarz
Premiera: 17 stycznia
Komisarz Mortka powraca, gdy podkomisarz Kochan prosi go o pomoc. A o co chodzi? W Milanówku giną dwie kobiety – córka i konkubina słynnego gangstera. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że zastrzelono je z broni Kochana. Kto go wrabia?
W tym samym czasie aspirantka Sucha prowadzi śledztwo w sprawie nagrania z ukrytej kamery, na którym kilku mężczyzn gwałci chłopaka. Okazuje się, że sprawcami są wysoko postawieni politycy.
Mortka i Sucha postanawiają pomóc sobie nawzajem, choć jeszcze nie wiedzą, że sprawy, nad którymi pracują, łączą się ze sobą.
Fuck America, Edgar Hilsenrath
Premiera: 24 stycznia
Cała prawda o amerykańskim śnie w przesyconej ironicznym poczuciem humoru opowieści o losie emigranta, zawiedzionych nadziejach i próbie odnalezienia się wśród obcych.
Nowy Jork, lata pięćdziesiąte XX wieku. Jakob Bronsky, niemiecki Żyd, pracuje nad autobiograficzną powieścią opisującą jego życie w getcie. Każdą wolną chwilę spędza wraz z innymi imigrantami w małej kafejce i walczy o przetrwanie: dach na głową, ciepły posiłek, kobietę… Marzy mu się także amerykański sen. Czy będzie on jednak jego udziałem?
Grzesznica, Petra Hammesfahr
Premiera: 31 stycznia
„Grzesznica” to mroczny thriller psychologiczny, na podstawie którego powstał serial Canal+ z Jessicą Biel w roli głównej.
Cora – zwykła kobieta, spełniona żona i matka – zabija nieznajomego opalającego się na plaży. Zostaje uznana za niepoczytalną. I tyle? Czy ta sprawa jest tak banalnie prosta? Czy może prawda jest zupełnie inna, a powody, które popchnęły Corę do zbrodni, o wiele mroczniejsze? Przekonajcie się sami! Najpierw oczywiście z książki, potem z serialowej wersji!
Burza, Steve Sem-Sandberg
Premiera: 31 stycznia
Wszystko zaczyna się od zwyczajnej sąsiedzkiej przysługi. Frank musi zawieźć żonę do szpitala, prosi więc sąsiada o zajęcie się dziećmi przez kilka godzin. Minna i Andreas zostają pod opieką Johannesa, a państwo Lehmanowie odjeżdżają. I nigdy już nie wracają… Wiele lat później Andreas zjawia się na wyspie i powraca do wydarzeń, które pamiętają już tylko nieliczni mieszkańcy.
Autor świetnie buduje atmosferę niepokoju i napięcia, precyzyjnie dawkuje mglistą tajemniczość wyspy i jej mieszkańców. Czy sekrety z przeszłości ujrzą w końcu światło dzienne?
Nieodnaleziona, Remigiusz Mróz
Premiera: 31 stycznia
To pierwszy w dorobku Remigiusza Mroza thriller psychologiczny. Mimo to zdobył uznanie samej Tess Gerritsen.
Dziesięć lat temu Damian Werner i jego narzeczona zostali napadnięci. On wylądował w szpitalu, a ona zniknęła bez śladu. Teraz, po tylu latach, Damian niespodziewanie trafia na ślad ukochanej, o której sądził, że nie żyje. Ktoś, szukając dziewczyny, zamieszcza jej zdjęcie na jednym z profili spotted. Gdy wydaje się, że to przypadkowe podobieństwo, ktoś dodaje kolejne zdjęcie – to, które zrobił sam Werner na kilka dni przed zdarzeniem, którego nigdy nikomu nie pokazał. Kto poszukuje dziewczyny?
Katarzyna Skrzypczyk-Matuszczyk
O autorce
Zawodowo: związana z platformą e-bookową Woblink.com
Cel życiowy: przeczytać wszystkie książki świata
Ilość książek przeczytanych do tej pory: zbyt mało
Znaki szczególne: miłość do szczurów i innych futerkowców