5 stycznia – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać? by

Początek roku to czas podsumowań, wyglądania nowych premier, wyznaczania sobie kolejnych książkowych wyzwań. W pierwszym przeglądzie w 2018 roku mamy dla was wyjątkowo dużo interesujących i różnorodnych newsów ze świata książek, jednak na wstępie chcielibyśmy przede wszystkim życzyć wam wszystkiego najlepszego! Tymczasem świętujemy rocznice urodzin Tolkiena i Asimova, wybieramy Sportową Książkę Roku, czekamy na ekranizację Limonowa i gramy z Gombrowiczem w szachy w Radomiu.

Wybierz Sportową Książkę Roku

Trwa głosowanie na najlepszą Sportową Książkę Roku. W plebiscycie można głosować w dwóch kategoriach: na książki polskie i 20 zagranicznych. Wiele z nich poświęconych jest najpopularniejszemu sportowi na świecie, czyli piłce nożnej, ale znaleźć też można pozycje o himalaizmie, boksie, hokeju, a nawet badmintonie.

Reżyser „Idy” odpowiedzialny za ekranizację „Limonowa”

Paweł Pawlikowski, reżyser wyróżnionej Oscarem „Idy”, będzie odpowiedzialny za ekranizację książki Emmanuela Carrère’a o Eduardzie Limonowie – kontrowersyjnym pisarzu, poecie, dziennikarzu, polityku, znanym z przewodniczenia rosyjskiej Partii Narodowo-Bolszewickiej. Przewidywany budżet to ok. 18 mln złotych, zdjęcia mają ruszyć jeszcze w tym roku. Więcej informacji na stronie kultura.onet.pl

Pisarze na kolorowanych zdjęciach z przeszłości

Na portalu Design Your Trust pojawiła się seria niesamowitych, koloryzowanych fotografii, przedstawiających życie codzienne w dawnej Rosji. Na portalu można oglądać zdjęcia robotników, żołnierzy, rolników, ale też ówczesnych elit – rodziny carskiej, ważnych polityków, Rasputina czy Lenina. Wśród fotografii znajdują się także ludzie pióra – Arsienij Tarkowski, Władimir Wysocki, Władimir Majakowski, Anton Czechow, Michaił Bułhakow, Siergiej Jesienin czy Osip Mandelsztam.

W centrum Radomia możesz przysiąść się do Gombrowicza

Witold Gombrowicz często przebywał w Radomiu, gdzie przyjeżdżał w odwiedziny do brata. By to uczcić, w centrum miasta postawiono pomnik, stolik Gombrowicza, przy którym można „zagrać” w szachy z figurą autora „Ferdydurke”. Więcej informacji znajdziecie na stronie Instytutu Książki.

10 książek roku według Baracka Obamy

Barack Obama, 44 prezydent Stanów Zjednoczonych, podczas sprawowania swojej kadencji znany był z uczestnictwa w wydarzeniach związanych z literaturą, często też polecał swoje ulubione książki – tradycyjnie publikował listę najlepszych tytułów przeczytanych w ciągu roku. Tradycję postanowił kontynuować również po przejściu na prezydencką emeryturę. Na stornie kultura Onet.pl możecie znaleźć dziesięć tytułów polecanych przez Obamę.

Książki Crowleya, Fallady i Loftinga dostępne za darmo

Wydawcy zacierają ręce! Jak co roku wiele dzieł znakomitych pisarzy przechodzi do domeny publicznej. Tym razem miłośnicy książek dostają do dyspozycji publikacje m.in. Hugh Loftinga, Aleistera Crowleya, Hansa Fallady, Emmuski Orczy czy Julii Duszyńskiej. Szczegóły znajdziecie na portalu booklips.pl.

Urodziny Tolkiena i Asimova

2 stycznia obchodziliśmy rocznicę urodzin Isaaca Asimova, wybitnego amerykańskiego pisarza science-fiction rosyjsko-żydowskiego pochodzenia, autora takich książek jak „Ja, robot” czy cyklu „Fundacja”. 3 stycznia natomiast celebrowaliśmy 126 rocznicę urodzin Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Dzięki niemu powstały takie dzieła jak „Władca Pierścieni”, „Dzieci Hurina” i „Hobbit”.