fbpx

Czytaj PL 2022 – Jest treść? Jest forma!

w dziale Akcja Czytaj PL by

Już od ośmiu lat listopad to miesiąc kojarzący się z Czytaj PL – największą w Polsce (a może i na świecie!) akcją promującą czytelnictwo. Właśnie ruszyła kolejna edycja projektu, a wraz z nią moc niespodzianek dla miłośników czytania i dobrej literatury. W tym roku dzięki aplikacji Woblink, fani literatury będą mieli możliwość pobrania za darmo aż 18 książek, wśród których znajdą tytuły królujące na listach bestsellerów, nagradzane, docenione przez krytyków, i takie, które podbiły serca czytelników.

Czytaj PL to akcja, która promuje czytelnictwo w Polsce i poza jej granicami. Jej korzenie sięgają 2013 roku, gdy Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Przez te lata zaistniała na wszystkich kontynentach, skorzystało z niej kilkaset tysięcy osób z kilkudziesięciu tysięcy miejscowości i prawie 50 krajów z całego świata. Tylko w ubiegłym roku ponad 40 tysięcy użytkowników zrealizowało ponad 75 tysięcy wypożyczeń!

Czytaj PL 2022: Jest treść? Jest forma!

Tegoroczna odsłona Czytaj PL obfituje w nowości – w akcji dostępnych będzie aż o 50% więcej książek niż w poprzednich edycjach. W odpowiedzi na liczne głosy miłośników literatury z nurtu Young Adult po raz pierwszy w akcji Czytaj PL udostępnione będę dwie biblioteki – główna i dla młodzieży. 

Zdecydowaliśmy się rozszerzyć formułę projektu i wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych czytelników. Dotychczas w akcji Czytaj PL było dostępnych 12 książek, w edycji 2022 dołącza do nich 6 znakomitych tytułów młodzieżowych, a więc łącznie 18 ebooków – mówi Anna Targosz, koordynatorka akcji Czytaj PL, z Księgarni Woblink.com.

Kto czyta książki, ten ma formę, by prowadzić ciekawe rozmowy, rozwijać wyobraźnię, poszerzać horyzonty czy uczyć się nowych rzeczy. 

Tegoroczna lista lektur proponowanych w ramach Czytaj PL jest wyjątkowo bogata i zróżnicowana. Zależało nam na tym, by każdy znalazł na niej coś dla siebie – zarówno miłośnicy ambitnej literatury pięknej, jak i młodzież rozpoczynająca swoją czytelniczą przygodę, fani trzymających w napięciu kryminałów i ci, na których półkach króluje literatura faktu, osoby zakochane w pełnych emocji romansach i pasjonaci książek popularnonaukowych – mówi Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, współorganizatorka akcji Czytaj PL. 

Aby dołączyć do Czytaj PL, należy pobrać aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Po zeskanowaniu kodu można cieszyć się bezpłatnymi e-bookami i audiobookami z listy 18 dostępnych tytułów. Dokładną instrukcję dołączania do akcji można znaleźć w naszym wpisie.

Czytaj PL – największa akcja czytelnicza w Polsce, a może i na świecie

Popularność projektu Czytaj PL rośnie z każdą kolejną edycją. W ubiegłym roku wzięło w nim udział blisko 40 000 czytelniczek i czytelników, którzy wypożyczyli ponad 75 000 książek. Wynika z tego, że prawie każdy uczestnik akcji sięgnął po dwie książki! Swoim zasięgiem Czytaj PL objęło 6 kontynentów i było promowane przez 31 miast, 1000 szkół i ponad 1000 ambasadorów!

Proponujemy czytelnikom dołączenie do największego, ogólnopolskiego treningu z czytania. Zapraszamy do ćwiczenia się w literackich umiejętnościach, odkrywania nowych twórców i przeżywania chwil pełnych emocji dzięki darmowemu dostępowi do 18 bestsellerowych ebooków w akcji Czytaj PL! – mówi Martyna Gancarczyk, koordynatorka akcji Czytaj PL, z Księgarni Woblink.comZ pewnością na liście pieczołowicie wybranych tytułów każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby, które lubią słuchać książek ucieszy fakt, że aż 12 z nich będzie dostępnych w formie audiobooka – dodaje.

Do budowania czytelniczej formy razem z Czytaj PL zachęcamy w internetowych serwisach literackich, na Facebooku, Instagramie oraz TikToku. Akcja będzie obecna nie tylko w świecie wirtualnym, ale i w przestrzeni miejskiej dzięki zaangażowaniu miast partnerskich. W ramach akcji „Upoluj swoją książkę” ponownie Ambasadorami i Ambasadorkami czytelnictwa staną się uczniowie i uczennice szkół średnich w całej Polsce. Będą oni mogli promować akcję między innymi dzięki oryginalnym koszulkom z kodem QR według projektu Michała Loby. Przedpremierowo książki z akcji Czytaj PL zostały udostępnione dla uczestników i uczestniczek 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Dołącz i zyskaj dostęp do 18 książek! Zupełnie za darmo!

W tym roku w akcji zostało przygotowanych aż 18 świetnych tytułów, które można przeczytać zupełnie za darmo przez cały listopad! Na liście znajdują się słynne polskie nazwiska takie jak Krajewski, Słowik, Czornyj czy Puzyńska. Nie zabrakło również świetnych tytułów zagranicznych, m.in. Eleny Armas, Petry Dvořákovej czy Alexandry Bracken.

Książki dostępne w 8. edycji Czytaj PL

W głównej bibliotece akcji Czytaj PL znajdują się:

 1. Kirke, Madeline Miller, tłum. Paweł Korombel, Wydawnictwo Albatros
 2. Samosiejki, Dominika Słowik, Wydawnictwo Literackie
 3. Apartament, Izabela Janiszewska, Wydawnictwo Czwarta Strona
 4. Mortalista, Max Czornyj, Wydawnictwo Filia
 5. Chąśba, Katarzyna Puzyńska, Wydawnictwo Prószyński Media
 6. Demonomachia, Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak
 7. The Spanish Love Deception, Elena Armas, tłum. Mateusz Baka, Wydawnictwo Otwarte
 8. Wrony, Petra Dvorakova, tłum. Mirosław Śmigielski, Wydawnictwo Stara Szkoła
 9. Liczby nie kłamią, Vaclav Smil, tłum. Michał Strąkow, Wydawnictwo Insignis
 10. Plac Senacki 6 PM, Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca
 11. Wiek paradoksów, Natalia Hatalska, Wydawnictwo Znak
 12. Gra w rasy, Przemysław Wielgosz, Wydawnictwo Karakter

Biblioteka dla młodzieży, udostępniona w ramach „Upoluj swoją książkę”, obejmuje:

 1. Cały ten czas, Hania Czaban, Wydawnictwo We Need YA
 2. Stan splątania, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Literackie
 3. Lore, Alexandra Bracken, tłum. Michał Zacharzewski, Wydawnictwo Jaguar
 4. Siostra gwiazd, Marah Woolf, tłum. Ewa Spirydowicz, Wydawnictwo Jaguar
 5. Szklane ptaki, Katarzyna Zyskowska, Wydawnictwo Znak Literanova
 6. Jak to wyjaśnić?, Kacper Pitala, Wydawnictwo Otwarte

Akcja Czytaj PL 2022 – organizatorzy i partnerzy

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe: operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Księgarnia Woblink.com

Partner strategiczny: Instytut Książki

Patron medialny: Niestatystyczny.pl 

Partner akcji:  PocketBook

Wydawcy: Wydawnictwo Albatros, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Czwarta Strona, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Insignis, Wydawnictwo Jaguar, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Wydawnictwo Stara Szkoła, Wydawnictwo We Need YA, Wydawnictwo Znak

Miasta partnerskie akcji to między innymi: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Gdynia, Katowice, Kielce, Legnica, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Poznań, Radom, Słupsk, Sopot, Szczecin, Tarnów, Toruń, Wrocław, Warszawa, Zamość, Sofia, Nowy Jork, Praga, Bruksela, Rzeszów

Miasta Literatury UNESCO biorące udział w akcji: Obidos, Dublin, Nottingham, Lwów, Iowa City, Barcelona, Reykjavik, Seattle, Bratysława

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Upoluj swoją książkę”.

wróć na górę