Pisz kreatywnie! Kurs kreatywnego pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać? by

Inga Iwasiów, Karolina Sulej, Katarzyna Kubisiowska, Jakub Żulczyk – to między innymi oni poprowadzą warsztaty pisania w Krakowie Mieście Literatury UNESCO. Uczestnicy kursów dowiedzą się, jak budować fabułę, kreować bohatera i jego rzeczywistość. Nauczą się przeprowadzać wywiady i zaznajomią się z tajnikami pisania reportaży. Poznajcie program warsztatów na pierwszy semestr 2020 roku! 

W pierwszej połowie roku Kraków Miasto Literatury UNESCO wraca z kolejnymi propozycjami na spędzenie pisarskiego weekendu. To świetna okazja do poznawania od podstaw i eksplorowania różnych gatunków literackich oraz uczenia się od znanych pisarzy i dziennikarzy. Dużo czasu w tym semestrze poświęcimy reportażowi za sprawą dwóch kursów z redaktorami „Tygodnika Powszechnego”.

Jak pisać opowiadania, od których nie można się oderwać? Na czym polega sztuka rozmowy, czyli jak przeprowadzić wywiad? Na te pytania odpowiedzi poszukają uczestnicy i uczestniczki warsztatów z Ingą Iwasiów, Karoliną Sulej i Jakubem Żulczykiem.

Reportaż dla każdego

Od 7 marca do 18 kwietnia dziennikarze „Tygodnika Powszechnego” – Marcin Żyła, Katarzyna Kubisiowska i Anna Goc – wprowadzą początkujących reporterów w świat najtrudniejszego gatunku z pogranicza literatury i dziennikarstwa. Podczas kursu reportażu dla początkujących uczestnicy nauczą się między innymi wyszukiwania i rzetelnego przedstawiania ważnych tematów.

Marcin Żyła opowie, jakie sprawy są interesujące dla gazet i czytelników. Gdzie ich szukać i jak wykorzystywać ich potencjał? Uczestnicy dowiedzą się także, na czym polega praca korespondenta w terenie oraz jak etycznie pisać o wielokulturowości czy uchodźctwie.

Nie ma dobrego reportażu bez wyrazistych postaci występujących w tekście. Anna Goc wyjaśni, jak znaleźć głównego bohatera, który będzie w stanie udźwignąć opowieść, w jaki sposób go portretować i jak z nim rozmawiać nawet na najtrudniejsze tematy.

Przygotowaliśmy również intensywny trening językowy, który poprowadzi Katarzyna Kubisiowska – dzięki niemu przyszli reporterzy będą swobodniej opowiadali własne historie.

Weekendy między 9 maja a 27 czerwca będą poświęcone udoskonalaniu warsztatu reporterskiego w ramach kursu reportażu dla zaawansowanych. Sobotnie i niedzielne spotkania staną się okazją do napisania własnych tekstów pod okiem dziennikarzy z „Tygodnika Powszechnego”. Uczestnicy dowiedzą się, jak zdobywać źródła i jak rozmawiać z informatorami oraz bohaterami, będą także pracować nad zebranymi już materiałami. Anna Goc, Katarzyna Kubisiowska i Marcin Żyła przeprowadzą reporterów przez wszystkie etapy pisania tekstu. Zajęcia mogą być kontynuacją kursu dla początkujących. Zapraszamy na nie również tych, którzy mają już za sobą doświadczenia reporterskie.

Jak rozmawiać i jak tworzyć świat

Pierwsze zajęcia w tym półroczu rozpoczną się 29 lutego. Dziennikarka i reporterka Karolina Sulej opowie, jak wygląda praktyczna strona pracy nad przeprowadzaniem wywiadu i tworzeniem portretu rozmówcy. Prowadząca zdradzi tajniki dziennikarskiego warsztatu oraz omówi kwestie etyczne związane z autoryzacją i odpowiedzialnością za bohatera. Wytłumaczy, jak szukać tematów i rozmówców, a także jak pytać, żeby nie urazić.

W kwietniu przeniesiemy się ze świata non-fiction do sfery opowieści. Z przyszłymi pisarzami spotka się Inga Iwasiów. Jak operować językiem, żeby tekst był ciekawy? Jak zatrzymać czytelnika? Jak „ufikcyjnić” rzeczywistość? Jak stworzyć wiarygodnego bohatera, który udźwignie historię? Odpowiedzi na te pytania poznamy 4 kwietnia podczas warsztatów z pisania opowiadań. W trakcie zajęć uczestnicy omówią własne opowiadana i uzyskają konkretne wskazówki od prowadzącej.

Z kolei 14 czerwca o storytellingu opowie Jakub Żulczyk. Zdaniem pisarza w powieści czy opowiadaniu nie liczą się zasady formalne lub momenty zaskoczenia. Liczy się tylko historia. To, kim jest główny bohater, kim są bohaterowie drugoplanowi, a także jakie są między nimi relacje i co z nich wynika. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się, jak stworzyć literacki świat i jak sprawić, że czytelnicy będą chcieli w nim zostać. Odpowiemy sobie także na pytanie, co i w jakim celu chcemy opowiadać.

Najbliższe pół roku będzie świetną okazją do nauki zarówno dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w pisaniu, jak i dla autorów i autorek szukających możliwości rozwoju swojego literackiego warsztatu. Pierwszy semestr tegorocznego kursu kreatywnego pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO to propozycja dla wszystkich, dla których pisanie – ale i rozmawianie z ludźmi – jest źródłem twórczej satysfakcji, niezależnie od stopnia zaawansowania.

***

Więcej informacji o zajęciach, sprzedaży biletów oraz szczegółach zapisów: www.pisz.miastoliteratury.pl. Kurs Kreatywnego Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO jest realizowany w ramach programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należy również Nagroda Conrada przyznawana dla najlepszego debiutu literackiego minionego roku.