18 lutego – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku/Dla zabieganych by

Ostatni tydzień obfitował w wiele wydarzeń związanych z książkami. Przed wami kolejny książkoholiczny przegląd internetu, a w nim – nominacje do nagrody O!Lśnień, nominacje do Nagrody im. Witolda Gombrowicza, Kurs kreatywnego pisania i Sportowa Książka Roku!

O!Lśnienia 2020 – nominacje

Onet Kultura opublikował listę nominowanych do Nagrody Kulturalnej Onet i Kraków PL. Jak co roku możecie wpłynąć na to, kto otrzyma statuetki w dziedzinach: literatura, serial, teatr, film, muzyka popularna, muzyka klasyczna i jazz, sztuki wizualne. Otwarte głosowanie odbywa się na stronie olsnienia.onet.pl.

W kategorii literatura nominowani zostali:

👉 Łukasz Orbitowski za „Kult” (Świat Książki)

Za czułą, pozbawioną dydaktyzmu, gawędę o polskiej religijności, ze wszystkimi jej fantasmagoriami i nielogicznościami. Portret ludzi tkniętych „palącą potrzebą cudowności”.

Kult Orbitowski
Kup książkę na Woblink.com

👉 Barbara Sadurska za „Mapy” (Wydawnictwo Nisza)

Za debiut imponujący dojrzałością języka, umiejętnością montażu wątków i postaci z różnych epok. Autorka misternie wplata w tę układankę motyw zła i zadaje fundamentalne pytania.

Mapa Sadurska
Kup książkę na Woblink.com

👉 Mikołaj Łoziński za „Stramera” (Wydawnictwo Literackie) 

Za ciepło i humor rodzinnej żydowskiej historii z międzywojennego Tarnowa i przypomnienie świata sprzed Zagłady. Piękna i mądra opowieść, która wzrusza i zwraca pamięć.

stramer
Kup ebooka, książkę lub audiobooka na Woblink.com

Głosować możecie do 9 marca 2020 roku. Transmisja z gali, podczas której poznamy wyniki głosowania oraz przyznane zostaną stautetki, rozpocznie się 13 marca o godzinie 20.00 na www.onet.pl.

Plebiscyt Sportowa Książka Roku 2019

Poznaliśmy wyniki 7 edycji plebiscytu na Sportowa Książka Roku 2019. W tym roku przyznano nagrody aż w ośmiu kategoriach. Najlepsze książki piłkarskie, biograficzne, historyczne, górskie i motoryzacyjne wybierali eksperci: Krzysztof Baranowski, redaktor naczelny Sportowej Książki Roku, Tomasz Smokowski (Kanał Sportowy), laureat nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego podczas ostatnich Grand Pressów Michał Kołodziejczyk, Jerzy Filipiuk (Dziennik Polski), Leszek Jarosz (TVP Sport), Paweł Czado (Gazeta Wyborcza Katowice) i Bartek Dobroch (zdobywca zeszłorocznej statuetki Górskiej Sportowej Książki Roku za biografię Andrzeja Hajzera).

Oto książki wyróżnione w poszczególnych kategoriach:

Najlepsza biografia: Dominik Szczepański – „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza” (Wydawnictwo Agora)

Najlepsza książka piłkarska / Najlepsza książka historyczna / Zagraniczna sportowa książka roku czytelników: John Foot – „Calcio. Historia włoskiego futbolu

Calcio
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Polska sportowa książka roku czytelników: Cezary Gutowski, Aldona Marciniak – „Niezniszczalny. Niesamowita historia Roberta Kubicy”

Kup książkę na Woblink.com

Najlepsza książka górska: Anna Kamińska – „Halina. Dziś już nie ma takich kobiet

Halina
Kup ebooka na Woblink.com

Najlepsza książka motoryzacyjna: Malcolm Folley – „Grand Prix Monaco. Kulisy najsłynniejszego wyścigu F1 na świecie

Monaco
Kup książkę na Woblink.com

Wyróżnienie: Szymon Jadczak – „Wisła w ogniu”

Wisła w ogniu
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

105 zgłoszeń do Nagrody Gombrowicza!

Autorzy aż 105 książek powalczą o tegoroczną Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. W pięcioletniej historii nagrody jest to zdecydowanie największa, rekordowa liczba zgłoszeń. Statuetkę i 40 tysięcy złotych można otrzymać za pierwszą lub drugą książkę. Do tej pory otrzymali ją Maciej Hen, Weronika Murek, Anna Cieplak, Marcin Wilk i Olga Hund. 
W skład kapituły, która spośród nadesłanych prac wyłoni nominowanych, wchodzą znawcy literatury: Jerzy Jarzębski – przewodniczący jury, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska. Laureatów poznamy podczas festiwalu „Opętani literaturą”. Więcej przeczytacie na stronie Muzeum Literatury.

Jeff Bridges ilustratorem… książki swojej córki!

Jak donosi Booklips, okazuje się, że Jeff Bridges, aktor znany z ról w takich filmach, jak „Big Lebowski”, „K-Pax” i „Szalone serce”, to człowiek wielu talentów. Po tym, jak realizował się jako muzyk, pisarz i fotograf, postanowił zilustrować książkę dla dzieci, którą napisała jego córka. „Daddy Daughter Day” (z ang. „Dzień córeczki tatusia”) będzie to książka dla dzieci, której fabuła opiera się na osobistych doświadczeniach Isabelle Bridges-Boesch. Amerykańska premiera odbędzie się 6 października 2020 roku. O polskim tłumaczeniu jeszcze nic nie wiadomo.

Kurs kreatywnego pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Trwa rekrtutacja i nabór uczestników do kursu kreatywnego pisania, organizowanego przez Kraków Miasto Literatury UNESCO. Inga Iwasiów, Karolina Sulej, Katarzyna Kubisiowska, Jakub Żulczyk – to między innymi oni poprowadzą warsztaty. Uczestnicy kursów dowiedzą się, jak budować fabułę, kreować bohatera i jego rzeczywistość. Nauczą się przeprowadzać wywiady i zaznajomią się z tajnikami pisania reportaży. Poznajcie program warsztatów na pierwszy semestr 2020 roku! Więcej informacji o kursie i o tym, jak się na niego zapisać, dowiecie się z naszych aktualności.

Więcej doniesień z książkoholicznej strony internetu już w przyszłym tygodniu.