23 stycznia – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać? by

Miniony tydzień obfitował w ciekawe newsy z literackiej części internetu. Niestety rozpoczęła go bardzo smutna wiadomość o śmierci syna J.R.R. Tolkiena, Christophera. Dowiedzieliśmy się, że Lee Child coraz bardziej zastanawia się nad przejściem na emeryturę, jednak nie oznacza to końca przygód Jacka Reachera! Poznaliśmy także najpopularniejszego francuskiego pisarza 2019 roku oraz listę najczęściej wypożyczanych książek z Nowojorskiej Biblioteki Publicznej. Zapraszamy do lektury!


Śmierć Christophera Tolkiena

Przegląd książkoholicznego internetu zaczynamy od bardzo smutnej wiadomości. W zeszły czwartek, 16 stycznia, zmarł Christopher Tolkien, syn autora „Władcy Pierścieni” czy „Hobbita”. Christopher Tolkien był zaangażowany w pracę nad dziełami ojca już od wczesnej młodości. W wieku 14 lat wyszukiwał błędy w pierwszym wydaniu „Hobbita”. Kiedy podczas wojny służył w lotnictwie ojciec wysyłał mu partie tekstu do „Władcy Pierścieni” prosząc o opinię. Po śmierci J.R.R. Tolkiena to właśnie Christopher został strażnikiem i kontynuatorem twórczości ojca – między innymi zredagował większość jego wydanych pośmiertnie dzieł.

Znajdź ebooka na Woblink.com

O jego śmierci poinformowało Towarzystwo Tolkienowskie. Syn autora „Hobbita” odszedł w wieku 95 lat.

Guillaume Musso najpopularniejszym francuskim pisarzem za 2019 rok

Jak informuje portal Booklips, Guillaume Musso został, już po raz dziewiąty z rzędu, najpopularniejszym francuskim powieściopisarzem za 2019 rok. Za ranking odpowiada gazeta „LeFigaro” we współpracy z instytutem badań GfK. Zestawienie obejmuje wyłącznie beletrystykę. Jego pozycja jako lidera wydaje się być niezagrożona, gdyż Musso daleko odstaje od pisarzy z kolejnych miejsc. Poniżej przedstawiamy TOP10 najpopularniejszych francuskich pisarzy w 2019 roku:

1. Guillaume Musso
2. Michel Bussi
3. Virginie Grimaldi
4. Marc Levy
5. Aurélie Valognes
6. Raphaëlle Giordano
7. Agnès Martin-Lugand
8. Franck Thilliez
9. Michel Houellebecq
10. Valérie Perrin

Lee Child przechodzi na emeryturę

Lee Child, jeden z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy powieści sensacyjnych zaczął coraz poważniej myśleć o emeryturze. Co jednak stanie się z Jackiem Reacherem? Początkowo autor chciał uśmiercić swojego protagonistę, jednak zrezygnował z tego pomysłu. Wybrał innego pisarza mogącego prowadzić dalej cykl – swojego brata Andrew Granta. Wydaje się, że decyzja w tej sprawie została już podjęta, a na jesień tego roku ma ukazać się nowa powieść z serii o Reacherze. Powieść będzie nosić tytuł „The Sentinel”, a autorami książki są Lee Child oraz Andrew Child. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na portalu Niestatystyczny.

Publiée par Lee Child sur Samedi 18 janvier 2020

Znamy nowego przewodniczącego Akademii Goncourtów

Nowym przewodniczącym Akademii Goncourtów jest Didier Decoin, pisarz i scenarzysta, który od 1995 roku pełnił w Akademii rolę sekretarza. Ostatnio o Decoinie był głośno także dlatego, że otrzymał Bad Sex in Fiction Award za najgorzej opisaną scenę seksu w powieści.
Nagroda Goncourtów jest najstarszym i najbardziej prestiżowym francuskim wyróżnieniem za najlepszą prozatorską książkę roku. W przeszłości otrzymali ją między innymi Marcel Proust, Jonathan Littell, Simone de Beauvoir czy Michel Houellebecq.

„Horyzont” Małeckiego zostanie zekranizowany przez Bodo Koxa

„Horyzont”, najnowsza książka Jakuba Małeckiego, autora takich powieści jak „Dygot” czy „Rdza”, już niedługo zagości na wielkim ekranie. Jej ekranizacji podjął się Bodo Kox, znany z takich produkcji jak „Dziewczyna z szafy” i „Człowiek z magicznym pudełkiem”. Więcej informacji o powstającym filmie znajdziecie TUTAJ.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Najnowsza powieść Remigiusza Mroza już w przedsprzedaży

29 stycznia swoją premierę ma najnowsza książka Mroza „Głosy z zaświatów”. To kontynuacja bestsellerowych „Listów zza grobu”. W powieści znowu spotkamy patomorfologa Seweryna Zaorskiego i policjantkę Kaję Burzyńską. Tym razem przyjdzie im się zmierzyć z serią tajemniczych zgonów wśród dzieci z okolicy.
Mimo, że premiera książki wypada dopiero za tydzień, już dzisiaj możecie znaleźć „Głosy z zaświatów” na Woblinku.

„Głosy z zaświatów” – najnowsza książka Remigiusza Mroza

Jakie książki z biblioteki w Nowym Jorku wypożyczano najczęściej?

Jak donosi portal Lubimy Czytać, Nowojorska Biblioteka Publiczna obchodzi 125-lecie swojej działalności. Z tej okazji stworzono zestawienie dziesięciu najczęściej wypożyczanych tytułów. Po uwagę wzięto cały okres funkcjonowania Biblioteki. Co ciekawe, większość pozycji to książki dla dzieci. Poniżej znajdziecie listę TOP 10 najchętniej wypożyczanych książek (z oryginalnymi tytułami):

1. „The Snowy Day”, Ezra Jack Keats: 485 583 wypożyczeń
2. „The Cat in the Hat” , Dr. Seuss: 469 650 wypożyczeń
3. „1984”, George Orwell: 441 770 wypożyczeń
4. „Where the Wild Things Are”, Maurice Sendak: 436 016 wypożyczeń
5. „To Kill a Mockingbird”, Harper Lee: 422 912 wypożyczeń
6. „Charlotte’s Web”, E.B. White: 337 948 wypożyczeń
7. „Fahrenheit 451”, Ray Bradbury: 316 404 wypożyczeń
8. „How to Win Friends and Influence People”, Dale Carnegie: 284 524 wypożyczeń
9. „Harry Potter and the Sorcerer’s Stone”, J.K. Rowling: 231 022 wypożyczeń
10. „The Very Hungry Caterpillar”, Eric Carle: 189 550 wypożyczeń

Jacek Dehnel został prezesem Stowarzyszenia Unia Literacka

Członkowie Stowarzyszenia Unia Literacka wybrali Jacka Dehnela na prezesa. Sekretarzem został natomiast Zygmunt Miłoszewski, a skarbnikiem Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Stowarzyszenie ma reprezentować interesy twórców, bronić własności intelektualnej, a także sprawić, że tworzona przez nich grupa zawodowa będzie zauważana przez prawo. Do stowarzyszenia należą między innymi Sylwia Chutnik, Dorota Masłowska, Cezary Łazarewicz, Olga Tokarczuk czy Magdalena Grzebałkowska. Więcej informacji znajdziecie na stronie Instytutu Książki.

I to już koniec ksiązkoholicznych newsów na ten tydzień. Po więcej informacji z literackiej części internetu zapraszamy już niedługo!