17 stycznia – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać? by

Dominika Słowik z Paszportem Polityki za powieść „Zimowla”, noblistka Swiatłana Aleksijewicz planuje założenie wydawnictwa wyłącznie dla kobiet, a John le Carré został uhonorowany nagrodą za walkę o wolność i demokrację. Poznaliśmy także nazwiska jurorów, którzy w tym roku wybiorą laureata prestiżowej Nagrody Bookera – jednym z nich jest Lee Child, autor bestsellerowej serii thrillerów. O tych i innych wydarzeniach ze świata literatury przeczytacie w naszym przeglądzie.


Dominika Słowik z Paszportem Polityki

Dominika Słowik została wyróżniona Paszportem Polityki w dziedzinie literatury 2019 za powieść „Zimowla”. W uzasadnieniu decyzji podano, że autorka została nagrodzona: Za wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – »kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość«.
Dominika Słowik w „Zimowli” przenosi czytelników do świata niewyjaśnionych i tajemniczych zjawisk, jakie mają miejsce w pozornie nieciekawej miejscowości. Więcej o książce przeczytacie na blogu Woblinka.

Dominika Słowik laureatką Paszportu Polityki

Swietłana Aleksijewicz zakłada wydawnictwo wyłącznie dla kobiet

Jak czytamy na portalu Lubimy Czytać, w jednej z ostatnich gazet wydawanych po białorusku, „Nasza Niwa”, noblistka Swietłana Aleksijewicz poinformowała, że ma w planach założenie wydawnictwa dla kobiet. Reportażystka dostrzega nierówności w proporcjach liczby książek napisanych przez mężczyzn i przez kobiety. Zakładając wydawnictwo wspierające pracę kobiet ma nadzieję, że zachęci tym samym inne pisarki do tworzenia. Dom wydawniczy ma powstać za kilka miesięcy. Swietłana Aleksijewicz ma w planach wydanie utworów białoruskich pisarek takich jak Eva Veznavets i Tatyana Skorkina.

Znajdź ebooka na Woblink.com

John le Carré uhonorowany nagrodą za walkę o demokrację i wolność

David John Moore Cornwell, publikujący pod nazwiskiem John le Carré został laureatem Nagrody im. Olofa Palmego 2019, przyznawanej za działania przeciwko rasizmowi oraz ksenofobii i walkę o pokój. Dotychczas pisarz nie często przyjmował nagród – zrezygnował między innymi z nominacji do Man Booker Prize. John le Carré zadecydował, że pieniądze z nagrody przekaże na działalność charytatywną. Jak informuję portal Lubimy Czytać, pisarz został uhonorowany za angażujące i humanistyczne zabieranie zdania za pośrednictwem literackiej formy na temat wolności jednostki i podstawowych problemów ludzkości.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Najlepsze gry na podstawie książek

Wiedźmin ostatnimi czasy bije rekordy popularności – mowa tu nie tylko o premierze serialu od Netflixa czy bestsellerowej sadze Sapkowskiego, ale także o cyklu gier stworzonych przez CD PROJEKT RED. Oczywiście doskonałych gier na podstawie literackich pierwowzorów jest znacznie więcej. Jeśli chcecie poznać nasze typy, zapraszamy TUTAJ.

TOP10: Najciekawsze gry na podstawie książek

Znamy zakończenie serialu „Wiedźmin”

Zostańmy jeszcze chwilę w temacie „Wiedźmina”. Jak ogłosiła showrunnerka produkcji, Lauren S. Hissrich, netflixowy serial nie będzie wykraczał poza ramy wyznaczone przez Andrzeja Sapkowskiego w cyklu jego powieści. W wywiadzie prowadzonym przez Steve’a Varleya Hissrich twierdzi, że literacki pierwowzór jest bardzo dobrym materiałem źródłowym i nie będzie go diametralnie zmieniać. Cały wywiad możecie obejrzeć poniżej.

 

Digitalizacja Biblioteki Watykańskiej

Biblioteka Watykańska została zdigitalizowana i udostępnia swoje zbiory online wszystkim tym, którzy są nimi zainteresowani. Wśród dokumentów zamieszczonych na stronie internetowej biblioteki watykańskiej możemy znaleźć takie druki, jak pisma związane z historią Kościoła, narodów europejskich, zbiory przekazane przez Borgiów czy Barberinich, a także manuskrypty Krystyny Wazówny. Stronę Biblioteki znajdziecie TUTAJ.

Autor „Chłopca w pasiastej piżamie” skrytykowany

Jak informuje portal Onet Kultura, John Boyne, autor książki „Chłopiec w pasiastej piżamie” został skrytykowany za „powielanie niebezpiecznych mitów” w swojej twórczości przez Muzeum Auschwitz-Birnekau. Reprezentanci Muzeum zaznaczyli, że powieści takie, jak ta napisana przez Boyne’a utrwalają niebezpieczne mity dotyczące Holocaustu. Muzeum odniosło się do twórczości irlandzkiego pisarza po tym, jak skrytykował on (w skasowanym już wpisie na Twitterze) wydane ostatnio książki z nazwą obozu koncentracyjnego w tytule.

Przedstawiono projekty związane z przystąpieniem Wrocławia do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO

Na stronie Instytutu Książki czytamy, że Wrocławski Dom Literatury przedstawił już projekty związane z dołączeniem Wrocławia do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Owe projekty to między innymi warsztaty dla obcokrajowców z literatury polskiej, wsparcie niezależnych księgarń oraz integrowanie ich z życiem lokalnej codzienności, a także senioralny wolontariat. Wrocław został przyjęty do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO 30 października 2019 roku. Stał się tym samym drugim w Polsce, obok Krakowa, Miastem Literatury UNESCO.

„Mistrz i Małgorzata” z szansą na kinową ekranizację z rozmachem

W przeszłości już kilkukrotnie ekranizowano kultową powieść Michaiła Bułhakowa. Jednak żadna z ekranizacji nie zapisała się na stale w popkulturze. Teraz ma szansę się to zmienić. Filmem opartym o „Mistrza i Małgorzatę” ma zająć się Baz Luhrmann, reżyser znany z takich produkcji jak „Wielki Gatsby”, „Romeo i Julia” czy „Moulin Rouge”. Mężczyzna przyznaje, że praca przy ekranizacji tej powieści od lat była jego marzeniem. Więcej informacji o ekranizacji „Mistrza i Małgorzaty” znajdziecie TUTAJ.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Lee Child jurorem tegorocznej Nagrody Bookera

Jak donosi Booklips, Fundacja Nagrody Bookera ogłosiła już nazwiska jurorów, którzy wybiorą w tym roku laureata tego prestiżowego wyróżnienia. Poruszenie wywołała informacja, że w kapitule zasiądzie autor bestsellerowych kryminałów, Lee Child. Niektórzy sądzą, że powierzenie stanowiska jurora temu pisarzowi jest zwiastunem zmian kształtu tegorocznej nagrody. Za tą tezą przemawia między inny fakt, że Fundacja Nagrody Bookera jakiś czas temu zadeklarowała chęć większego otwarcia się na literaturę.

Znajdź ebooka na Woblink.com

I to już koniec książkoholicznych newsów. Po kolejną porcję informacji z literackiej części internetu zapraszamy już w przyszłym tygodniu.