Czytaj PL 2019 – poznaj wszystkich superbohaterów!

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum by

W tegorocznej edycji Czytaj PL pomagają nam superbohaterowie. Każdy z nich reprezentuje jedną z 12 książek obecnych w akcji. Dzięki lekturze książek możecie nabyć umiejętności i cechy, które reprezentują. Oto krótki przewodnik przedstawiający wszystkich superbohaterów i zdolności, jakie można nabyć przez lekturę tegorocznych bestsellerów.


Człowiek Żarówka – „Mit motywacji” Jeff Haden

Człowiek Żarówka to jeden z najbystrzejszych i najbardziej zmotywowanych superbohaterów. Jego determinacja w drodze do celu pozwala mu na nabywanie unikalnych cech dużo szybciej pozostałym bohaterom. Człowiek Żarówka reprezentuję książkę Jeffa Hadena. Dzięki lekturze „Mitu motywacji” możesz nabyć kilka bardzo pożytecznych umiejętności interpersonalnych. Między innymi inwencję, motywację oraz charyzmę.

Człowiek z Trzecim Okiem – „Skaza” Robert Małecki

Wyróżnioną Nagrodą Wielkiego Kalibru książkę Roberta Małeckiego reprezentuje Człowiek z Trzecim Okiem. Ten superbohater odznacza się niebywałą spostrzegawczością i dociekliwością. Jego zmysł dedukcji i determinacja w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek sprawia, że jest jednym z najlepszych detektywów na świecie.

Człowiek Serce – „Chrobot” Tomasz Michniewicz

Postać ma kompas wbudowany w korpus, co symbolizuje poszerzanie horyzontów oraz chęć i zdolność podróżowania. Lektura „Chrobotu” pozwala rozwinąć zdolności, którymi wyróżnia się Człowiek Serce – empatyczne podejście do drugiego człowieka oraz wspomniane już umiejętności podróżnicze i poszerzanie horyzontów.

Człowiek Patolog – „Patolodzy” Paulina Łopatniuk

Człowiek-Patolog to postać, która posiada ogromną wiedzę, doskonale zna się na medycynie sądowej i specjalizuje się w patomorfologii. Nie straszne mu trudne zadania i zawiłe zagadki medyczne. Dzięki temu nie raz ratował innych superbohaterów w opałach.

Człowiek Mroczny Książę – „Okrutny książę” Holly Black

Człowiek Mroczny Książę to najlepszy wojownik spośród wszystkich superbohaterów Czytaj PL. Jest uzdolnionym magicznie elfem, posiada doskonały słuch oraz wzrok. Nie boi się wyzwań i nie straszne są mu żadne przygody. Jest też najlepszym przewodnikiem, który świetnie czuje się w lesie, podczas survivalu oraz życia w trudnych warunkach.

Człowiek Młody-Stary – „Ucho igielne” Wiesław Myśliwski

Superbohater, który reprezentuje książkę Wiesława Myśliwskiego posiada najlepsze cechy ludzi młodych oraz seniorów. Jest zatem bardzo wysportowany, krzepki i energiczny, a jednocześnie posiada starczą mądrość, opanowanie oraz zdolność skupienia. Jest doświadczony życiowo, ale nie popada w rutynę.

Człowiek Pustka – „Pianie kogutów, płacz psów” Wojciech Tochman

Nazwa Człowieka Pustki może być myląca. Jest to superbohater mocno doświadczony przez to co zobaczył – nierówności społeczne, samotność, ciemność, ludzka krzywda. Potrafi jednak pustkę wypełnioną nieszczęściem przekuć w pozytywne cechy – jest zatem wrażliwy, potrafi współodczuwać, jest bardzo empatyczny. Potrafi też poradzić sobie w trudnych warunkach. Nie straszne mu są przeciwności losu.

Człowiek z Głową w Chmurach – „Nikt nie idzie” Jakub Małecki

Człowiek z Głową w Chmurach to postać, która odznacza się wielkim szacunkiem do ludzkich emocji. Potrafi nad nimi panować, tak jak Zeus panował nad pogodą i piorunami. Jest bardzo tolerancyjna, bardzo otwarta i pomocna, a jednocześnie tajemnicza. Z ukrycia obserwuje to co dzieje się dookoła, by móc zareagować w najlepszym i odpowiednim momencie. Powieść Jakuba Małeckiego to subtelna opowieść o tolerancji, potrzebie zrozumienia i otwartości. Dlatego jej lektura pozwoli nabyć cechy Człowieka z Głową w Chmurach.

Człowiek Dedukcja – „Listy zza grobu” Remigiusz Mróz

Człowiek Dedukcja reprezentuje kryminał Remigiusza Mroza, którego fabuła wiąże się ze skomplikowaną zagadką z przeszłości. Dlatego postać ta odznacza się zmysłami dedukcji, spostrzegawczości i determinacji w rozwiązywaniu problemów i zagadek. Człowiek Dedukcja to obok Człowieka Szach-Mat postać o najbardziej analitycznym umyśle. Dlatego, gdy ta dwójka dochodzi do głosu, nie ma zagadki, której by nie mogli rozwiązać.

Człowiek Klepsydra – „Jeszcze się kiedyś spotkamy” Magdalena Witkiewicz

W swojej książce Magdalena Witkiewicz porusza temat pamięci międzypokoleniowej oraz miłości. Dlatego superbohater, który reprezentuje tę książkę przedstawiony jest za pomocą klepsydry, w której czas odmierzają miniaturowe serca. Człowiek Klepsydra to najbardziej nostalgiczna postać ze wszystkich 12 bohaterów. Często się wzrusza, nie wstydzi się swojej emocjonalności, walczy o to by na świecie było więcej miłości.

Człowiek Rycerz – „Historia bez cenzury 4: Średniowiecze bez trzymanki” Wojciech Drewniak

O ile Człowiek Mroczny Książę jest doskonałym myśliwym i świetnie radzi sobie w walce z dystansu, o tyle Człowiek Rycerz sprawdza się lepiej w bezpośrednim starciu. Przez to, że przebył wiele bitew, odznacza się wielką wiedzą historyczną. Podobno pod zbroją nosi poczet królów Polski. Dzięki znajomości z Wojtkiem Drewniakiem, Człowiek Rycerz odznacza się także ciętym dowcipem i czarnym humorem.

Człowiek Szach-Mat – „Dziewczyna o czterech palcach” Marek Krajewski

Z Człowiekiem Szach-Mat lepiej nie stawać do pojedynku szachowego. Jego niebywała inteligencja, przebiegłość i strategiczny umysł składają się na to, że nie było jeszcze takiej partii, którą by przegrał. Ponadto znakomicie sprawdza się jako agent, detektyw i śledczy – dzięki znakomitej spostrzegawczości może okazać się najlepszym towarzyszem podczas rozwiązywania trudnych i zawiłych zagadek.

 

Tegorocznych superbohaterów powołał do życia znakomity grafik Jan Kallwejt. Szczegóły akcji znajdziecie na naszej stronie internetowej akcja.czytajpl.pl