18 października – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać? by

Ostatni tydzień obfitował w ważne i emocjonujące doniesienia ze świata literatury. Olga Tokarczuk i Peter Handke zostali laureatami Nagrody Nobla. Nagroda Bookera została podzielona między Margaret Atwood i Bernardine Evaristo. Wielkimi krokami zbliżają się 23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. O tych i innych wydarzeniach z książkoholicznej części internetu przeczytacie w dzisiejszym przeglądzie.


Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk i Petera Handke

10 października Akademia Szwedzka ogłosiła, w konsekwencji zeszłorocznego skandalu, aż dwóch laureatów literackiej Nagrody Nobla. Olga Tokarczuk została Laureatką za rok 2018, a za 2019 rok wyróżniono Petera Handke. Jeśli jeszcze nie czytaliście żadnej z książek naszej noblistki, TUTAJ podpowiadamy jak zacząć. Natomiast jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o austriackim laureacie odsyłamy do naszego tekstu o nim.

Znajdź audiobooka lub ebooka na Woblink.com

LAS PRAWIEK w Krakowie

Pozostajemy w temacie tegorocznego Nobla. Jak czytamy na blogu Woblinka, z okazji przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Oldze Tokarczuk w Mieście Literatury UNESCO, Krakowie, zostanie zasadzone 25 000 drzew. Decyzję o stworzeniu LASU PRAWIEK podjął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Drzewa zostaną zasadzone na terenie nowohuckich Kujaw.

Znajdź audiobooka lub ebooka na Woblink.com

Booker dla Margaret Atwood i Bernardine Evaristo

W historii Nagrody Bookera do podziału nagrody doszło tylko dwa razy, w 1974 i w 1992 roku. Po drugim przypadku w regulaminie dodano zapis o tym, że pojedyncza nagroda może trafić tylko do jednej osoby i nie można odmówić jej otrzymania. Mimo tego, w tym roku, sędziowie zdecydowani się na podzielenie Nagrody Bookera między Bernardine Evaristo i Margaret Atwood. Atwood została uhonorowana za powieść „Testament”, kontynuację „Opowieści podręcznej”. Evaristo natomiast nagrodzono za książkę „Girl, Woman, Other”, w której opowiedziała historię dwunastu różnych postaci. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na portalu Niestatystyczny.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie coraz bliżej

23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie rozpoczną się już w przyszły czwartek i potrwają do niedzieli włącznie. Organizatorzy zapowiadają setki wydawców i ponad 1000 godzin programu towarzyszącego wydarzeniu. Na Targach nie zabraknie długo wyczekiwanych premier, warsztatów, dyskusji czy wystaw. W tym roku w EXPO Kraków pojawią się między innymi Jacek Dukaj, Cezary Łazarewicz, Roma Ligocka, Marek Krajewski, Katarzyna Puzyńska, Vincent Severski, Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł i wielu innych. Więcej o zbliżających się Targach przeczytacie na stronie Instytutu Książki.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2019

Jak informuje Booklips, w tą sobotę, 19 października, poznamy tegorocznych laureatów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W tym roku do walki o nagrodę stanęło siedem książek, których autorami są pisarze i pisarki z Austrii, Czech, Bułgarii, Niemiec, Ukrainy oraz Rosji. Poniżej znajdziecie listę nominowanych:

– Bianca Bellová „Jezioro”(Czechy),
– Georgi Gospodinow „Fizyka smutku” (Bułgaria),
– Siergiej Lebiediew „Granica zapomnienia” (Rosja),
– Christoph Ransmayr „Cesarski zegarmistrz” (Austria),
– Sasha Marianna Salzmann „Poza siebie” (Niemcy, ur. Rosja),
– Jurij Wynnyczuk „Tango śmierci” (Ukraina),
– Polina Żerebcowa „Mrówka w słoiku. Dzienniki czeczeńskie 1994–2004” (Rosja).

Tegorocznego zwycięzcę poznamy 19 października na uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Zmarł Bohdan Butenko

14 października, w wieku 88 lat, odszedł Bohdan Butenko, rysownik, ilustrator, autor książek, komiksów a także scenografii teatralnych. To właśnie on stworzył takie kultowe już postaci jak Gapiszon, Kwapiszon, Gucio i Cezar. O śmierci artysty poinformowała redakcja „Przekroju”.

Śmierć Harolda Blooma

Również 14 października zmarł, w wieku 89 lat, Harold Bloom, wybitny krytyk literacki. Bloom umieścił w swoim kanonie literatury sześciu polskich twórców: Schulza, Gombrowicza, Miłosza, Lema, Herberta oraz Zagajewskiego. Mężczyzna był profesorem uniwersytetu Yale. Jego najsłynniejszym dziełem jest książka „Lęk przed wpływem. Teoria poezji”. O śmierci amerykańskiego krytyka literackiego poinformowała Associated Press. Więcej informacji o Haroldzie Bloomie znajdziecie TUTAJ.

James Joyce wraca do Irlandii?

Jak czytamy na portalu Booklips, radni Dublina aprobowali wniosek dotyczący sprowadzenia szczątków Jamesa Joyce’a i jego żony ze Szwajcarii do Irlandii. Tym sposobem chcą spełnić ostatnią wolę wdowy związku z nadchodzącą, setną rocznicą wydania książki „Ulisses”. Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

I to już koniec literackich newsów w tym przeglądzie. Na kolejną porcję książkoholicznych wiadomości zapraszamy w przyszłym tygodniu.