17 września – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać? by

Kto i dlaczego próbował wykraść treść nowej książki Margaret Atwood? W czyje ręce trafiła Nagroda im. Jerzego Żuławskiego? Nowo odkryta planeta nazywać się będzie Ciri czy Pirx? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w najnowszym przeglądzie książkoholicznego internetu.

Tegorocznych laureatów literackiego Nobla poznamy 10 października

W tym roku poznamy aż dwóch laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W związku z kontrowersjami, które wstrząsnęły Akademią Szwedzką, postanowiono wstrzymać się z przyznaniem Nobla w 2018 roku. W związku z tym, w tym roku, zostaną przyznane dwa wyróżnienia. Laureatów poznamy 10 października. Ogłoszenie zostało zaplanowane na godzinę 13.

Margaret Atwood mogła paść ofiarą hakerów

Margaret Atwood podzieliła się z mediami informacją o tym, że próbowano wykraść treść jej najnowszej powieści, która jest kontynuacją bestsellerowej „Opowieści podręcznej”. Hakerzy chcieli wykraść fragmenty „The Testaments”, by móc wykorzystać je do tzw. phishingu. Internauci zachęceni możliwością pobrania plików, mieliby klikać w łącze, które instalowałyby złośliwe oprogramowanie na komputerze, umożliwiające hakerom wykradanie danych. Na szczęście, dzięki staraniom wydawcy, treść książki nie została skradziona. Więcej o całej historii przeczytacie na portalu Booklips.pl. Przypominamy, że „The Testaments” znalazła się w ścisłym finale tegorocznej Nagrody Bookera – na blogu Woblinka znajdziecie pełną listę nominowanych.

Wybierz nazwę dla nowo odkrytej planety

Polscy astronomowie, pracujący w zespole pod przewodnictwem profesora Andrzeja Niedzielskiego, odkryli nową planetę. Dlaczego piszemy o tym na portalu poświęconym literaturze? Bowiem planeta, tytułowana obecnie BD+14 4599, oraz jej gwiazda mogą otrzymać nazwy pochodzące ze znanych polskich książek. Wśród siedmiu propozycji znalazły się bowiem Ciri (i Geralt jako nazwa gwiazdy) i Pirx (i Solaris jako nazwa gwiazdy). Pierwsza propozycja zaczerpnięta została z serii książek o Wiedźminie, autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Druga nawiązuje do słynnego pilota Pirxa z powieści i opowiadań Stanisława Lema. Która opcja zwycięży? Dowiemy się po opublikowaniu wyników głosowania i oficjalnej decyzji Międzynarodowej Unii Astronomicznej poznamy w grudniu. Głosowanie trwa do 31 października. Więcej informacji znajdziecie na portalu booklips.pl.

Olga Hund z Nagrodą Gombrowicza

Tegoroczną laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza została Olga Hund, za powieść „Psy ras drobnych”, wydaną przez Korporację Ha!Art. Nagroda Gombrowicza, ustanowiona przez Radę Miasta Radomia, została przyznana po raz czwarty. Nagrodę mogą zdobyć debiutujący autorzy, za swoją pierwszą lub drugą książkę. Więcej przeczytacie na blogu Woblink.com.

psy ras drobnych
Kup ebooka na na Woblink.com

Powstaje gra na podstawie powieści Jacka Piekary

Jak donosi portal Antyradio.pl, na podstawie głośnej serii „Ja, Inkwizytor” Jacka Piekary powstaje gra komputerowa. W napisaniu scenariusza gry i w odtworzeniu realiów opisanych w książce pomoże sam autor! W sieci pojawiły się już pierwsze grafiki koncepcyjne gry „I, the Inquisitor”. Więcej możecie przeczytać tutaj.

materiały prasowe

Dukaj, Wenger i Brzezińska laureatami nagrody im. Żuławskiego

Podczas festiwalu fantastyki Copernicon w Toruniu przyznano Nagrody Literackie im. Jerzego Żuławskiego. Główną nagrodę otrzymał Jacek Dukaj za „Imperium chmur”, które znalazło się w antologii „Inne światy”. Złote Wyróżnienie trafiło w ręce Anny Brzezińskiej za powieść „Woda na sicie. Apokryf Czarownicy”, natomiast Wyróżnienie Srebrne otrzymał Robert M. Wegner za książkę „Każde martwe marzenie”. Więcej informacji znajdziecie na portalu naekranie.pl

Zbliża się kolejna serialowa ekranizacja książek Terry’ego Pratchetta

Coraz więcej informacji dociera z planu serialu, który powstaje na podstawie książek ze Świata Dysku, autorstwa Terry’ego Pratchetta. „The Watch” będzie złożonym z ośmiu odcinków mini-serialem, którego akcja rozgrywać się będzie w Ankh-Morpok i w większości oparta będzie na serii o Straży Miejskiej. Producenci ujawnili, że w rolę stojącego na czele straży Sama Vimesa wcieli się Richard Dormer, znany z roli Berica Dondarriona, bohatera „Gry o tron”. Więcej informacji o produkcji znajdziecie na stronie niestatystyczny.pl

Straż nocna
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

To wszystko co przygotowaliśmy dla was w przeglądzie książkoholicznego internetu. Na następny zapraszamy już w przyszłym tygodniu.