11 września – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać? by

Znamy przyszłoroczną lekturę Narodowego Czytania, poznaliśmy nominowanych do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus, Katarzyna Bonda wraca z nowym cyklem powieściowym. To nie wszystko! Więcej szczegółów odkryje przed wami najnowszy przegląd książkoholicznego internetu.

Balladyna” tematem Narodowego Czytania 2020

7 września w Warszawie, po raz ósmy, zostało zorganizowane Narodowe Czytanie. Tematem tegorocznej akcji były klasyczne polskie nowele. We wspólnym czytaniu w Ogrodzie Saskim wzięli udział znani aktorzy m.in. Anna Dymna, Anna Dereszowska, Edward Linde-Lubaszenko i Robert Gonera. Przy okazji poznaliśmy temat przyszłorocznego Narodowego Czytania –będzie to „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Więcej informacji znajdziecie na stronie Instytutu Książki.

Rękopis „Balladyny”, źródło: Instytut Książki

20 książek do czytania w XXI wieku

7 września odbyło się również drugie czytanie – na warszawskim placu Defilad odbyło się Międzynarodowe Czytanie – publiczna lektura książek wyselekcjonowanych przez redaktorów i specjalistów tygodnika „Polityka”, które ich zdaniem najlepiej oddają ducha czasu. Na liście znalazło się dwadzieścia książek. Wśród nich między innymi publikacja Zygmunta Baumana, powieść Serhija Żadana, „Dom z dwiema wieżami” Macieja Zaremby Bielawskiego, uhonorowana Nagrodą im. Kapuścińskiego, esej Jacka Dukaja oraz opowieść o Josephie Conradzie i narodzinach globalnego świata Mai Jasanoff. Pełne zestawienie znajdziecie tutaj.

Balladyna w nowej odsłonie

Przy okazji wspomnienia o „Balladynie” Juliusza Słowackiego, warto zwrócić uwagę na najnowszą zapowiedź wydawnictwa Filia. 30 października ukaże się bowiem niecodzienny zbiór opowiadań – Max Czornyj, Gaja Grzegorzewska, Robert Małecki, Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rogala, Alek Rogoziński, Marek Stelar oraz Marcel Woźniak podjęli się zadania napisania „Balladyny” na nowo. Więcej przeczytacie na blogu Woblinka.

Noblistka w Krakowie

19 września w nadarzy się niepowtarzalna okazja na spotkanie z laureatką Literackiej Nagrody Nobla! Kraków odwiedzi bowiem Herta Müller, w związku z prezentacją jej wystawy w MOCAK-u. Pisarka stworzyła wyjątkową koncepcję poezji wizualnej, przypominającą swoją formą format pocztówki. Artystka opowie o swojej sztuce podczas spotkania prowadzonego przez Delfinę Jałowik i Jürgena Kaumköttera, którzy są również kuratorami wystawy. Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeum oraz profilu MOCAK-u na Facebooku.

Bonda powraca

Katarzyna Bonda podzieliła się ze swoimi fanami na Facebooku informacją o tym, że jeszcze w tym roku ukaże się jej nowa powieść. „Miłość leczy rany” będzie pierwszą książką nowego cyklu powieściowego. Oficjalna premiera książki odbędzie się 30 października. Powieść ukaże się nakładem wydawnictwa Muza SA, które zapowiada, że „Miłość leczy rany” „to kryminał napisany z rozmachem, jakiego jeszcze nie widziano. Książka, do której napisania wiele osób nie chciało dopuścić”. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Nominacje do Nike

6 września poznaliśmy finalistów Nagrody Literackiej Nike – najważniejszego polskiego wyróżnienia w dziedzinie literatury. W finałowej siódemce znalazły się 4 książki zaliczone do szeroko pojętej beletrystyki, jedna biografia oraz dwa reportaże. Oto pełna lista nominowanych:

  • „Nie ma” – Mariusz Szczygieł, Dowody na Istnienie
  • „Ota Pavel. Pod powierzchnią” – Aleksander Kaczorowski, Wydawnictwo Czarne
  • „Prymityw. Epopeja narodowa”, Marcin Kołodziejczyk, Wielka Litera
  • „Królestwo” – Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Literackie
  • „Turysta polski w ZSRR” – Juliusz Strachota, Ha!Art
  • „Krótka wymiana ognia” – Zyta Rudzka, W.A.B.

Więcej przeczytacie na blogu Woblinka.

Nominacje do Angelusa

Wiemy też, kto potencjalnie może otrzymać Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. W tym roku finał jest wyjątkowo międzynarodowy. Wśród finalistów znaleźli się autorzy i autorki z Austrii, Bułgarii, Czech, Ukrainy, Niemiec i Rosji. Jest to pierwsza edycja nagrody, bez nominacji dla książki polskiego pisarza. Pełną listę nominowanych znajdziecie na stronie Booklips.pl.

To wszystko co przygotowaliśmy w drugim wrześniowym przeglądzie. Następny przegląd książkoholicznego internetu już za tydzień!