Tegoroczne lato zapowiada się niezwykle gorąco, bo już końcówka wiosny przynosi nam rekordowe upały. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się lektura książki w chłodnym lub klimatyzowanym pomieszczeniu, która pozwoli przetrwać fale gorąca. Oto kilka propozycji najlepszych książek na lato według redakcji Czytaj PL.
W tegorocznym zestawieniu najlepszych książek na lato postanowiliśmy zebrać głównie nowości. Wśród polecanych książek znalazły się zarówno książki non-fiction: biografie, reportaże, jak i powieści, także science fiction. Przy okazji zobaczcie, jakie książki polecaliśmy rok temu: Lato 2018 – najlepsze książki na wakacje.
Oto najlepsze książki na lato
Era supernowej
Liu Cixin należy do grona najciekawszych autorów współczesnej literatury science fiction. Światową sławę przyniosła mu trylogia „Problem trzech ciał”. Tym razem Cixin przestawia powieść, w której ludzkości grozi zagłada wskutek śmiertelnego promieniowania, które zbliża się do planety. Dorośli mieszkańcy Ziemi mają rok na przekazanie swoim dzieciom całej wiedzy o świecie. Niestety młodzi za nic mają doniesienia o zagładzie. „Era supernowej” to powieść dla miłośników SF z elementami thrillera.
Duchowni o duchownych
Kryzys w polskim Kościele katolickim trwa. Po obejrzeniu filmu „Tylko nie mów nikomu” Tomasza Sekielskiego warto sięgnąć po lektury, które w jakiś sposób pomogą zrozumieć jego przyczyny. Artur Nowak w swojej książce rozmawia z byłymi oraz obecnymi księżmi, którzy opowiadają o mrocznych stronach celibatu, o tym, co dzieje się w seminariach duchownych oraz jak wygląda ścieżka kariery w polskim Kościele. Rozmowy są ciekawe, ponieważ nie są jednoznacznie antyklerykalne. Wielu rozmówców Nowaka dobrze wspomina czasy służby kościelnej, niektórzy z nich zmuszeni byli zrezygnować z kapłaństwa nie ze względu na utratę wiary.
Czarnobylska modlitwa
Na fali popularności serialu Czarnobyl, wyprodukowanego przez HBO, powrócił temat tragedii, która wydarzyła się w kwietniu 1986 roku. Wszystkim czytelnikom, w ramach poszerzenia wiedzy o tym co stało się w Czarnobylu, polecamy książki poświęcone katastrofie. Kilka książek opisaliśmy tutaj. Szczególnie polecamy książkę białoruskiej noblistki, Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa”, którą pisarka poświęciła ludziom poszkodowanym przez wybuch reaktora. Zarówno mowa o bezpośrednich ofiarach katastrofy, jak i ludzi mieszkających setki kilometrów od Czarnobyla, których radioaktywne opady zmieniły w koszmar.
Kotka i generał
“Kotka i Generał” miała swoją premierę kilka dni przed Targami Książki w Warszawie. Nowa książka autorki bestsellerowego „Ósmego życia”, to oparta na faktach opowieść, która rozgrywa się na trzech różnych płaszczyznach czasowych i geograficznych – część fabuły rozgrywa się we współczesnym Berlinie, część w Czeczeni przed i w czasie wojny czeczeńskiej. „Kotka i Generał” to niewykle mroczna powieść o konfrontacji człowieka z losem, miłości i sile tragicznych wspomnień z przeszłości.
Dziewczyna o czterech palcach
W swojej najnowszej książce Marek Krajewski serwuje trochę inną historię niż zwykle. Nie mamy do czynienia z charakterystycznym dla niego retro kryminałem, a rasową powieścią szpiegowską. W „Dziewczynie o czterech palcach” powraca postać Edwarda Popielskiego, który znajduje się w sercu konfliktu dwóch wywiadów. Na dodatek musi rozwiązać sprawę tajemniczego samobójstwa.
Darknet
Książka Eileen Ormsby to zdecydowanie lektura przeznaczona dla czytelników pełnoletnich. Australijska badaczka internetu opisała w nim tzw. darknet – część sieci, do której nie można dostać się przez tradycyjną przeglądarkę internetową. Jest to „miejsce”, o którym krąży wiele legend – Ormsby od wielu lat stara się konfrontować mity z rzeczywistością. W „Darknecie” pisze między innymi o handlu bronią, nielegalnej pornografii, słynnej witrynie Silk Road, która miała być ucieleśnieniem libertariańskich marzeń o wolnym handlu. Wielokrotnie ryzykując narażenie się hakerom, Eileen Ormsby snuje opowieść o miejscu, które zdaje się nie mieć dna. A jeśli je ma, to jest to na pewno najciemniejsze miejsce na ziemi.
Da Vinci
W artykule „książki na lato” nie mogło zabraknąć znakomitej biografii. 15 maja na polskim rynku ukazało się tłumaczenie kolejnej książki autorstwa Waltera Isaacsona. Po Stevie Jobsie, Albercie Einsteinie i Benjaminie Franklinie Isaacson wziął na warsztat jednego z najwybitniejszych artystów wszechczasów – Leonarda da Vinci. Isaacson przedstawia tę postać szczegółowo, na podstawie wielu materiałów źródłowych, głównie zapisków samego da Vinciego. A jest z czego czerpać, artysta pozostawił po sobie przeszło 3000 stron notatek. Książka została wzbogacona o prawie 200 ilustracji i reprodukcji prac mistrza malarstwa.
60 słów
Wielu ludzi w czasie letnich upałów z utęsknieniem patrzy w stronę północy. Dla miłośników Skandynawii polecamy wydaną w maju książkę bestsellerowej szwedzkiej reporterki Elisabeth Asbrink „Made in Sweden. 60 słów, które stworzyły naród”. Nie zabraknie zatem lagom, IKEI, brutalnych kryminałów i szwedzkiej zawiści. Nowa książka Asbrink to jak zawsze dużo humoru, wiedzy i ironii.
Listy zza grobu
Dla czytelników preferujących w upalne dni powieści z dreszczykiem z e-booków objętych promocją polecamy nowy thriller Remigiusza Mroza. „Listy zza grobu” to pierwszy tom cyklu z patomorfologiem Sewerynem Zaorskim w roli głównej. Mężczyzna po niemal 20 latach wraca do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie kupuje dom od mieszkającej tam Kai. Transakcja okaże się kluczowym momentem powieści – Seweryn znajdzie w swoim nowym domu dokumenty odkrywające tajemnice z przeszłości rodziny Kai.
Do nadrobienia
Lem
Wśród książek do nadrobienia w wakacje szczególnie polecamy powieści Stanisława Lema. Dlaczego? Niedawno redakcja Woblinka pisała o grze komputerowej, która ma powstać w oparciu o jedną z powieści polskiego mistrza science fiction. Wszystko wskazuje na to, że inspiracją dla twórców gry może być „Niezwyciężony” albo „Solaris”.
Błoto słodsze niż miód
Podczas Targów Książki w Warszawie poznaliśmy nominowanych do tegorocznej Nagrody Nike. Pełną listę książek, które mają szansę na tę najważniejszą polską nagrodę literacką, znajdziecie tutaj. Warto z tego grona wyróżnić jeden tytuł, już wcześniej nagrodzony. Mowa o reportażu „Błoto słodsze niż miód” Małgorzaty Rejmer, docenionym Paszportem „Polityki”. Książka Rejmer to opowieść o komunistycznym reżimie panującym w drugiej połowie XX wieku w Albanii. Władza Envera Hodży miała dużo silniejsze oddziaływanie na społeczeństwo niż polska wersja komunizmu. Setki tysięcy ludzi współpracowały z reżimem, który w Albanii przyjął wyjątkowo surowe oblicze. Pozycja obowiązkowa dla miłośników historii XX wieku.
Oczywiście to nie wszystkie książki na lato, które chcielibyśmy wam polecić. Więcej e-booków w znakomitych cenach znajdziecie tutaj.