Dmitry Glukhovsky – ciekawostki o autorze „Metro 2033”

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co warto czytać?/Sławni czytają by

12 czerwca 1979 roku urodził się Dmitry Glukhovsky, autor serii „Metro 2033”, które dało początek jednemu z największych uniwersów science-fiction XXI wieku. Jest jednym z najpopularniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich. Z okazji jego 40 urodzin przedstawiamy kilka ciekawostek z jego życia.

Międzynarodowe doświadczenie

Dmitry Glukhovsky urodził i wychował się w Moskwie. Uczył się tam w klasie z rozszerzonym językiem francuskim. W wieku 17 lat przeprowadził się Jerozolimy, gdzie studiował na Uniwersytecie Hebrajskim. W wieku 23 lat przeniósł się do Lyonu, gdzie pracował dla telewizji Euronews. Następnie powrócił do rodzinnego miasta, był akredytowanym dziennikarzem przy Kremlu, pracował również jako korespondent wojenny w Izraelu i Abchazji.

Poliglota

Dmitry Glukhovsky jest poliglotą. Dzięki studiowaniu w wielu krajach, Glukhovsky miał okazję nauczyć się kilku języków obcych. Biegle umie posługiwać się angielskim, niemieckim, hebrajskim, francuskim, hiszpańskim oraz, rzecz jasna, ojczystym – rosyjskim.

Metro 2033

Największą popularność Glukhovky’emu przyniosła seria książek „Metro 2033”. Rosyjski pisarz przedstawił w niej post-apokaliptyczny świat, w którym ludzie zmuszeni są do życia pod ziemią, konkretnie w tunelach moskiewskiego metra. Trzy książki Glukhovky’ego zapoczątkowały międzynarodowy projekt. Pisarze science-fiction z całego świata zaczęli pisać swoje własne wersje wydarzeń, utrzymanych w atmosferze powieści Glukhovsky’ego, jednak rozgrywające się w innych częściach świata. Do tej pory ukazało się ponad 100 książek w serii.

Dmitry Glukhovsky – Metro 2033
Kup książkę lub ebooka Woblink.com

Geneza Metra

Dmitry Glukhovsky bardzo wcześnie podjął decyzję o tym, że w przyszłości chce zostać pisarzem. Podobno już w wieku 15 lat wybrał swoją ścieżkę kariery. Jak wielokrotnie przyznawał w wywiadach, na pomysł napisania książki, której fabuła rozgrywa się w podziemiach Moskwy wpadł, gdy codziennie pokonywał trasę metrem z jednego końca miasta na drugi. Podobno podróż zabierała mu ponad godzinę (od stacji WOGN do stacji Arbacka (Polis)).

Dmitry Glukhovsky – Metro 2034
Kup książkę lub ebooka Woblink.com

Uniwersum Metro 2033

Po sukcesie „Metra 2033” wielu pisarzy zaczęło tworzyć własne fanfiki, mocno osadzone w realiach książki Glukhovsky’ego. Pierwotnie autor bezpośrednio zajmował się redagowaniem i dobieraniem książek, które mogły ukazać się z logo Uniwersum Metro 2033 na okładce. Jednak z czasem kojarzenie go tylko i wyłącznie z tym projektem oraz natłok pracy spowodowały, że oddał to zadanie w ręce innych osób.

Autor grafiki: Rafał „Shade” Klimczak / Pełna rozdzielczość: tutaj

 

Polskie Metro 2033

Akcja książek utrzymanych w atmosferze Uniwersum rozgrywa się między innymi w Petersburgu, Mediolanie, Rzymie, Obwodzie Kaliningradzkim, ale również w Polsce. Do tej pory polskimi pisarzami, których książki ukazały się w cyklu są Robert J. Szmidt, Artur Chmielewski oraz Paweł Majka. Akcja książek „polskiego metra” została osadzona w Krakowie, Wrocławiu oraz Warszawie. Dodatkowo w naszym kraju, nakładem wydawnictwa Insignis, ukazały się cztery antologie najciekawszych opowiadań osadzonych w świecie Glukhovsky’ego.

Robert J. Szmidt – Otchłań
Kup książkę na Woblink.com

Ekranizacja?

Nic nie wskazuje na to by w najbliższych latach powstała ekranizacja cyklu. Glukhovsky wspominał w wywiadzie, że było kilka producenckich podejść do adaptacji jego powieści, jednak żaden projekt nie doszedł do skutku.

Gra komputerowa

Zdecydowanie lepiej w kwestii wizualnej adaptacji ma się rynek gier komputerowych. Do tej pory powstały trzy gry oparte na pomysłach zaczerpniętych z Uniwersum: „Metro 2033” (2010), „Metro. Last light” (2013) oraz najnowsza „Metro. Exodus”, wydana w lutym bieżącego roku. W każdej z części gracz ma okazję wcielić się w postać jednego z ocaleńców żyjących w podziemnych korytarzach metra.

Dorobek

Glukhovsky ma na swoim koncie 9 książek – trzy poświęcone Uniwersum Metro 2033, trzy osobne powieści oraz trzy zbiory opowiadań.

Literaccy idole

W wywiadzie dla Onet Kultura, Glukhovsky został zapytany o dziedzictwo, jakie po sobie zostawił Fiodor Dostojewski i czy autor „Zbrodni i kary” jest dla niego najważniejszym rosyjskim pisarzem. Glukhovsky, odnosząc się z szacunkiem do Dostojweskiego, opowiedział jednak o trzech innych literackich idolach. Wśród najważniejszych dla niego autorów rosyjskich znaleźli się Andriej Płatonow, Izaak Babel i Warłam Szałamow.

Andriej Płatonow – Dół
Kup książkę lub ebooka Woblink.com

Krytyka Putina

Glukhovsky znany jest ze swojego negatywnego stosunku do rosyjskich władz. Dzięki międzynarodowej sławie, na wielu zagranicznych spotkaniach autorskich, wprost krytykuję politykę Władimira Putina. Otwarcie mówi o całkowitej kontroli mediów i internetu w Rosji.

Na razie nie ma informacji o premierze kolejnej powieści Glukhovsky’ego. Ostatnią książką rosyjskiego pisarza wydaną na polskim rynku jest „Tekst” – połączenie thrillera, kryminału i powieści realistycznej, w którym kluczową rolę odgrywa przywiązanie człowieka do nowych technologii, głównie smartfonów.