Targi Książki w Warszawie – premiery do nadrobienia

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/Dla zabieganych/Recenzje/TOP Książek by

W niedzielę zakończyły się Warszawskie Targi Książki, jedna z największych w tej części Europy imprez poświęcona rynkowi literackiemu. Podczas czterech dni na Stadionie Narodowym odbyły się spotkania z pisarzami, zarówno polskimi, jak i zagranicznymi. Uczestnicy Targów mieli okazję spotkać się z przedstawicielami kilkuset wydawnictw i oficyn. Jednak najważniejszym punktem Targów były premiery literackie.

Część z wymienionych książek oficjalnie ukazała się w sklepach na kilka dni przed Targami, jednak ich promocja skupiona była głównie wokół premierowych spotkań autorskich na Stadionie Narodowym.

Listy zza grobu

Na kilka dni przed Targami ukazała się najnowsza powieść Remigiusza Mroza – „Listy zza grobu”. Jedną z najważniejszych informacji dla miłośników prozy Mroza jest fakt, że książka otwiera zupełnie nowy cykl, z patomorfologiem Sewerynem Zaorskim w roli głównej. Bohater powraca po dwudziestu latach do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie odkupuje rodzinny dom Kai. Transakcja okaże się jednym z kluczowych momentów powieści, bowiem w zakupionym domu Seweryn znajdzie dokumenty rzucające nowe światło na tajemniczą sprawę rodziny Kai sprzed lat. „Listy zza grobu” to obowiązkowa lektura dla miłośników Mroza oraz fanów wciągających thrillerów.

Listy zza grobu
Kup w promocji na Woblink.com

Krótka historia jednego zdjęcia

Ta książka miała mieć swoją premierę na Targach, jednak z powodu ogromnej popularności  i osiągnięciu statusu bestsellera w przedsprzedaży, ukazała się wcześniej niż planowano. Jakub Kuza udowadnia, że prosty pomysł i konsekwentne prowadzenie fanpage’a na Facebooku można zamienić w książkę! Na profilu „Krótka historia jednego zdjęcia” blisko 100 tysięcy użytkowników ma szansę zobaczyć historyczne zdjęcia, okraszone komentarzami, które osadzają fotografie w pewnym kontekście historycznym. Pozycja obowiązkowa!

Krótka historia jednego zdjęcia
Kup w promocji na Woblink.com

Kult

Książka Orbitowskiego jest bardzo na czasie, mimo iż opowiada o przeszłości. Rok 1983, PRL. Po małych parafiach w okolicach Wrocławia rozchodzi się informacja o maryjnych objawieniach w Oławie. Do wsi zaczynają schodzić się tysiące wiernych. Mimo interwencji milicji nie da się zatrzymać tego tłumu. Na fali religijnej euforii, rencista Heniek dąży do zbudowania wielkiego sanktuarium, które miałby konsekrować sam Jan Paweł II. W dobie kryzysu kościoła w Polsce, po premierze filmu braci Sekielskich i książki Frederica Martela, książka Orbitowskiego jest humorystycznym, ale również bardzo dojrzałym dopełnieniem.

Dziewczyna o czterech palcach

Marek Krajewski powraca. Po trzech książkach o młodości Eberharda Mocka przyszedł znów czas na Edwarda Popielskiego. Tym razem Krajewski skręca w stronę powieści sensacyjno-szpiegowskiej. Rok 1922, trwa walka wywiadów, w którą zostaje wplątany, znany z kart chociażby „Erynii” czy „Liczb Charona”, Popielski. Ma rozwiązać sprawę tajemniczego samobójstwa.

Okładka najnowszej powieści Marka Krajewskiego "Dziewczyna o czterech palcach"
Kup w promocji na Woblink.com

Po piśmie

Co po piśmie? Między innymi na to pytanie stara się, w swojej najnowszej książce, znaleźć odpowiedź Jacek Dukaj. Pierwszy raz, na taką skalę, Wydawnictwo Literackie publikuje jego eseje i rozprawy na temat kondycji współczesnego świata.

Po piśmie
Kup ebooka na Woblink.com

Kotka i generał

Podobnie jak poprzednie książki, “Kotka i Generał” miała swoją premierę kilka dni przed Targami. Akcja opartej na faktach, nowej powieści autorki bestsellerowego „Ósmego życia” rozgrywa się w trzech różnych płaszczyznach – część akcji rozgrywa się we współczesnym Berlinie, część w Czeczeni przed i w czasie wojny, która się tam rozegrała. „Kotka i Generał” to bardzo mroczna powieść o niemożności poradzenia sobie z losem, miłości i ogromnej sile tragicznych wspomnień z przeszłości.

Kotka i generał
Kup ebooka na Woblink.com

Zranić marionetkę

Jedna z najlepiej sprzedających się polskich pisarek w naszym kraju, autorka powieści obyczajowych, Katarzyna Grochola, zaskoczyła wszystkich. Na Targach Książki odbyła się premiera jej najnowszej powieści… kryminalnej pt. „Zranić marionetkę”. Grochola postanowiła zaryzykować i wydać książkę zupełnie inną niż do tej pory.

Akcja powieści rozgrywa się we współczesnej Warszawie. W drogim apartamencie znaleziono zwłoki biznesmena. Początkowo wszystko wskazuje na samobójstwo. Jednak z czasem, gdy przybywa podobnych ofiar, policja zaczyna rozważać, czy za zgonami nie stoi seryjny morderca. Sprawę prowadzą policjant Natan i młoda antropolożka Weronika. Jak to u Grocholi, nie mogło zabraknąć wątku miłosnego.

Komiks o ptakach

W marcu polski rynek wydawniczy obiegła bardzo smutna informacja o zamknięciu Wydawnictwa Komiksowego, odpowiedzialnego za ukazanie się takich komiksów jak „Maus” czy „Kot Rabina”. Na szczęście, niemal równocześnie, Wydawnictwo Marginesy podzieliło się wiadomością o zatrudnieniu Szymona Holcmana, związanego na co dzień z Kulturą Gniewu. Dzięki temu do oferty Marginesów dołączyły komiksy. Wśród pierwszych tytułów znalazł się komiks „Audubon. Na skrzydłach świata”, autorstwa Fabiena Grolleau i Jérémie Royera, powstały w oparciu o notatki i akwarele tytułowego Johna Jamesa Audubona. Audubon był miłośnikiem ptaków i artystą. W XIX wieku wybrał się na ornitologiczną wyprawę, podczas której chciał opisać i namalować wszystkie ptaki Ameryki. Pasja, która przerodziła się w obsesję, została w doskonały sposób przedstawiona w powieści graficznej Grolleau i Royera. „Audubon. Na skrzydłach świata” to jedna z najciekawszych komiksowych biografii ostatnich lat.

Era supernowej

Liu Cixin to jedno z najgłośniejszych nazwisk współczesnej sceny sci-fi. Po znakomicie przyjętej trylogii – „Problem trzech ciał”, Cixin przedstawia „Erę supernowej”, powieść o zbliżającym się, śmiertelnym dla ludzkości na ziemi, promieniowaniu. Dorośli mają rok na przekazanie młodszym pokoleniom, mającym szansę na ratunek, całej wiedzy o świecie. Dzieci jednak za nic mają zbliżającą się zagładę.

Era supernowej
Kup książkę na Woblink.com

Żanna Słoniowska

Lauretka Nagrody Conrada 2016 powraca z powieścią „Wyspa”. Opisuje w niej historię miłosną pisarza, który wybrał się do centrum pracy twórczej, znajdującego się na jednej z wysp północnej Europy, by dokończyć swoją powieść. Czasu coraz mniej, a w domu czekają na niego żona i córka.

Wyspa
Kup ebooka na Woblink.com

Oczywiście to zaledwie kropla w morzu premier około-targowych – postanowiliśmy wybrać dla was kilka najciekawszych tytułów. Obserwujcie kanały Czytaj PL po więcej książkowych rekomendacji. Znajdziecie nas również na Facebooku i Instagramie.