14 maja – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać? by

Poznaliśmy listę nominowanych do Grand Prix Festiwalu „Kryminalna Warszawa” i finalistów Nagrody Locusa. Stephen King zapowiada powrót Holly Gibney, a Ken Follett planuje publikację charytatywnej książki. O tym, i nie tylko, przeczytacie w najnowszym przeglądzie książkoholicznego internetu.


Krótka lista nominowanych do Grand Prix Festiwalu „Kryminalna Warszawa”

Jak informuje Instytut Książki, znana jest już krótka lista nominowanych do Grand Prix Festiwalu „Kryminalna Warszawa”! Towarzyszy on 10. Warszawskim Targom Książki. W konkursie oceniane są polskie kryminały wydane do 15 kwietnia bieżącego roku. Oto lista nominowanych książek:

– Wojciech Chmielarz, „Żmijowisko” (wydawnictwo Marginesy)
– Mariusz Czubaj, „Dziewczynka z zapalniczką” (wydawnictwo W.A.B.)
– Marta Guzowska, „Ślepy archeolog” (wydawnictwo Marginesy)
– Robert Małecki, „Skaza” (wydawnictwo Czwarta Strona)
– Marek Krajewski, „Mock. Pojedynek” (wydawnictwo Znak)
– Jakub Szamałek „Cokolwiek wybierzesz” (wydawnictwo W.A.B.)

Zwycięzcę poznamy na Gali Festiwalu Kryminalna Warszawa 25 maja 2019 roku.


Ken Follett i odbudowa katedry Notre Dame

Znany brytyjski pisarz Ken Follett planuje wydanie we Francji charytatywnej książki. Cały dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany Fundacji Dziedzictwa Narodowego, która jest odpowiedzialna za odbudowę katedry oraz pozyskiwanie funduszy na ten cel. Charytatywna książka będzie zawierała niepublikowany nigdzie wcześniej tekst poświęcony właśnie katedrze Notre Dame. Co ciekawe, paryska budowla była dla Kena Folletta jedną z inspiracji do napisania powieści „Filary Ziemi”. Więcej informacji znajdziecie na portalu Booklips.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Nagroda Locusa

Znamy już finalistów Nagrody Locusa – ogłosiła ich w poszczególnych kategoriach Locus Science Fiction Foundation. Jak możemy przeczytać na portalu Lubimy Czytać, nagroda ta jest przyznawana od 1971 roku najlepszym twórcom horroru, sci-fi i fantastyki przez czytelników amerykańskiego magazynu „Locus”. Wśród laureatów znaleźli się tacy twórcy jak Neil Gaiman, J.K. Rowling, Terry Pratchett czy George R.R. Martin. W tym roku rozdanie nagród odbędzie się w dniach 28−30 czerwca w Seattle. Poniżej przedstawiamy listę nominowanych w kategorii horror:

– Dale Bailey, “In the Night Wood”
– Michael Cisco, “Unlanguage”
– Grady Hendrix, “We Sold Our Souls”
– Gabino Iglesias, “Coyote Songs”
– Alma Katsu, „Głód”
– Stephen King, „Outsider”
– Robert McCammon, “The Listener”
– Sarah Pinborough, “Cross Her Heart”
– Paul Tremblay, “The Cabin at the End of the World”
– Kaaron Warren, “Tide of Stone”

Pełną listę znajdziecie TUTAJ.

Powrót Holly Gibney

Jak donosi Booklips, Stephen King podczas spotkania ze swoimi czytelnikami na festiwalu Wordplay w Minneapolis, wyjawił, że w zapowiadanej na przyszły rok powieści powróci jedna z dobrze znanych z poprzednich dzieł pisarza postaci. Chodzi tu o nieco neurotyczną i ponadprzeciętnie inteligentną Holly Gibney, która pojawiła się u Kinga w trylogii otwartej przez powieść „Pan Mercedes”. Wystąpiła tam u boku detektywa Billa Hodgesa. Holly pojawiła się także w zeszłorocznym „Outsiderze”. Pisarz bardzo zżył się z tą postacią i często rozmyślał o jej dalszych losach. To właśnie nowa powieść z Gibney jest powodem, dla którego Richard Chizman pisze drugą część „Pudełka z guzikami Gwendy” sam. Najnowsza powieść Kinga ma nosić tytuł “If You Bleed”.

Znajdź audiobooka lub ebooka na Woblink.com

Michel Houellebecq laureatem Austriackiej Nagrody Państwowej

Michel Houellebecq, francuski pisarz, został ogłoszony laureatem Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej. Prozaik jest jednym z najczęściej tłumaczonych i najlepiej sprzedających się francuskojęzycznych autorów. Najnowsza powieść Houellebecqua − „Serotonina” − jest uznawana za najmroczniejszą książkę w dorobku pisarza. Ten był do tej pory wielokrotnie nagradzany we Francji, w tym najbardziej znaczącą francuską nagrodą literacką − Nagrodą Goncourtów.
Po więcej informacji zapraszamy TUTAJ.

Powstanie warszawskie w Wolnych Lekturach

Kolejną książką udostępnioną do czytania i pobierania za darmo na portalu Wolne Lektury zostanie „Palimpsest Powstanie” Radosława Wiśniewskiego, na który złożyły się zapiski o wydarzeniach z 1944 roku. Ilustracje do książki stworzył Tomasz Bohajedyn. „Palimpsest Powstanie” zostanie opublikowany w 75 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Polska gościem honorowym 26. Międzynarodowych Targów Książki

Instytut Książki informuje, że przyszłoroczna odsłona praskiego święta książki Svět knihy zapowiada się dla nas szczególnie. Polska będzie gościem honorowym 26. Międzynarodowych Targów Książki i Festiwalu Literackiego Svět knihy w Pradze. W wydarzeniu będą brali udział tacy polscy pisarze jak Olga Tokarczuk czy Wiesław Myśliwski. Na tym polsko-czeska współpraca się nie kończy – Czesi będą gościem honorowym 11. Warszawskich Targów Książki.

Z kolejnym przeglądem książkoholicznego internetu wracamy w przyszłym tygodniu, a tymczasem zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Instagramie.