3 marca – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Czytelnik XXI wieku by

W pierwszym marcowym przeglądzie książkoholicznego internetu piszemy między innymi o nowym telewizyjnym programie literackim, laureatach nagród kulturalnych Onetu, powołaniu Instytutu Literatury oraz fantastycznych promocjach. Przeczytajcie koniecznie zestawienie najciekawszych doniesień ostatniego tygodnia.

Znamy pierwszych gości Apostrofu

26 lutego poznaliśmy pierwszych gości tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof. W cyklu wydarzeń, które rozpoczną się 20 maja, wezmą udział Swietłana Aleksijewicz i Lauren Groff. Pierwsza z nich to laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2015, druga zaś jest autorką książki, którą zachwycał się Barack Obama. Kuratorką tegorocznej edycji jest Olga Tokarczuk. W ramach festiwalu w ciągu siedmiu dni odbędzie się kilkanaście wydarzeń w sześciu miastach Polski – Krakowie, Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. Więcej przeczytacie na portalu Xięgarnia.pl.

Dickens próbował pozbyć się żony

Można śmiało powiedzieć, że Charles Dickens, autor „Opowieści wigilijnej”, w czasach gdy tworzył, był kimś na kształt współczesnego celebryty. W związku z tym bardzo dbał o to, co pisano o nim w prasie. Szczególnie wtedy, gdy dziennikarskie doniesienia miały dotyczyć jego małżeństwa. Rozstanie z żoną to jeden z najbardziej kontrowersyjnych aspektów jego biografii. Jak wynika z listów kobiety, matki dziesiątki jego dzieci, nie tylko zdradzał ją, ale również próbował się jej pozbyć, planując osadzenie kobiety w przytułku, chociaż ta nie przejawiała żadnych oznak choroby psychicznej. Dickens przestał interesować się kobietą, ponieważ przestała być dla niego atrakcyjna po dziesięciu porodach. Dodatkowo pisarz sukcesywnie niszczył dowody swojego nikczemnego zachowania.

O jego planach dziś możemy dyskutować dzięki żonie, która dziesięć lat po śmierci Dickensa zwierzyła się listownie swojemu sąsiadowi. Jak piszą profesorzy analizujący wspomniane listy, ciężko czytało im się korespondencję odkrywającą mroczną stronę człowieka powszechnie uznawanego za geniusza i znakomitego pisarza. Więcej przeczytacie na stronie „New York Timesa”.

Spotkanie Holland, Davies, Hatalska, Snyder

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak rozpoczyna obchody swoich 60 urodzin. Przy okazji okrągłej rocznicy założenia wydawnictwa oraz premiery nowej książki amerykańskiego historyka Timothy’ego Snydera „Droga do niewolności” Wydawnictwo Znak i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zapraszają na wyjątkowe spotkanie. W dyskusji pod tytułem „HISTORIA JUTRA — spór o pamięć, fakty i fikcję w czasach internetu” wezmą udział Norman Davies, Natalia Hatalska, Agnieszka Holland oraz Timothy Snyder. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Nowy program literacki „Koło pióra”

Jak donosi portal wirtualnemedia.pl, 7 marca swoją premierę będzie miał nowy program literacki w TVP Kultura „Koło pióra”. Prowadzącym będzie Krzysztof Cieślik, dziennikarz w przeszłości prowadzący program Xięgarnia w TVN24. W „Koło pióra” będzie rozmawiał z pisarzami, krytykami literackimi oraz literaturoznawcami. Pierwszymi gośćmi Cieślika będą Ałbena Grabowska, autorka książki „Stulecie Winnych”, oraz pisarz Józef Hen. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Powołanie Instytutu Literatury

Czym jest Instytut Literatury powołany do życia przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego? Jak wynika z oświadczenia Ministerstwa, jego powstanie „jest odpowiedzią na liczne głosy twórców wskazujące potrzebę instytucjonalizacji wsparcia środowiska współczesnych polskich literatów − zwłaszcza autorów dzieł niekomercyjnych, a posiadających wysoką wartość artystyczną i kulturotwórczą”. Resort dodaje, że inicjatywa powstania Instytutu Literatury narodziła się podczas Ogólnopolskiej Konferencji Kultury, która odbywała się w latach 2017−2018.

Dyrektorem Instytutu został Józef Maria Ruszar, który odebrał nominację z rąk wicepremiera Piotra Glińskiego. Więcej przeczytacie na stronie Onet Kultura.

Szczepan Twardoch laureatem nagrody O!Lśnienia

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 1 marca w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, poznaliśmy laureatów kolejnej edycji nagród kulturalnych Onetu – O!Lśnienia. W kategorii literatura triumfował Szczepan Twardoch za książkę „Królestwo”. Zwycięzcy zostali wyłonieni drogą internetowego głosowania.

Pełna lista laureatów:

Wojciech Smarzowski – laureat O!Lśnień w kategorii Film oraz nagrody głównej, O!Lśnienia 2018

Katarzyna Nosowska – laureat O!Lśnień w kategorii Muzyka popularna

Krystyna Janda – laureatka O!Lśnień w kategorii Teatr

Szczepan Twardoch – laureat O!Lśnień w kategorii Literatura

Krzysztof Skonieczny i Jakub Żulczyk – laureaci O!Lśnień w kategorii Serial

Jakub Józef Orliński – laureat O!Lśnień w kategorii Muzyka klasyczna i jazz

Dyrektor Dariusz Stola i zespół Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – laureaci O!Lśnień w kategorii Sztuki Wizualne

Grażyna Kulczyk – laureatka O!Lśnień 2018 w kategorii specjalnej

Promocja Woblinka

Na koniec przedstawiamy wyjątkową promocję księgarni internetowej Woblink.com. Kilkaset e-booków Wydawnictwa Znak i Otwartego możecie kupić tam za jedyne 18,88 zł. Wśród e-booków objętych promocją znalazły się książki Wiesława Myśliwskiego, Magdaleny Grzebałkowskiej, Marka Krajewskiego, Petera Wohllebena, Wojciecha Jagielskiego, Roalda Dahla i Normana Daviesa. Ponieważ książek na promocji jest sporo, postanowiliśmy ułatwić wybór czytelnikom, przedstawiając najciekawszych autorów, których książki warto poznać.