20 lutego – popołudniowy przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/TOP Książek by

Znamy laureatów Bestsellerów Empiku i Sportowej Książki Roku. Kolejna wielka powieść doczeka się ekranizacji. Tylko tydzień pozostał do zakończenia plebiscytu O!Lśnienia. O tym − i nie tylko − w najnowszym przeglądzie książkoholicznego internetu.

Zgłoszenia do Nagrody im. Gombrowicza

Kapituła Nagrody im. Gombrowicza ogłosiła zakończenie naboru do tegorocznej edycji. Jak donosi Xięgarnia.pl, o oficjalną nominację powalczy 69 książek. Przypominamy, że nagrodę mogą zdobyć pierwsze lub drugie książki pisarzy wydane w roku poprzedzającym aktualną edycję. Jak pisze Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły nagrody, „warto zauważyć, że w poprzedniej edycji Nagrody przeważały opowiadania, a tym razem zgłoszono znacznie więcej powieści. Ciekawe, że tym razem nadesłano wiele „cienkich” książek, liczących niewiele stron – jakby wydawcy i autorzy dostosowywali objętość swoich publikacji do natłoku informacji i tekstów, które atakują coraz mocniej każdego czytającego”. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Data premiery nowej książki Remigiusza Mroza

Niespełna miesiąc temu do księgarni w całym kraju trafiła nowa książka Remigiusza Mroza – „Nieodgadniona”, kontynuacja „Nieodnalezionej” − a już znamy premierę kolejnej powieści pisarza. Jak poinformował na swoim profilu na Facebooku Mróz, już w marcu ukaże się dziewiąty tom opowieści o Joannie Chyłce. Tytuł nowej książki to „Umorzenie”. Głównym tematem powieści będzie sprawa brutalnego morderstwa – ofiarami są matka i dwójka dzieci. Więcej przeczytacie na portalu niestatystyczny.pl.

Bestsellery Empiku i stycznia

Na portalu Xięgarnia.pl pojawiło się nowe, styczniowe zestawienie najlepiej sprzedających się książek. Podsumowanie opiera się na analizie przeprowadzonej przez Magazyn Literacki „Książki”, który w rankingu bierze pod uwagę sprzedaż książek z przeszło 300 różnych miejsc, w tym z księgarni Empik i Świat Książki. Polacy najchętniej czytają książki napisane przez celebrytów lub o celebrytach oraz powieści historyczne i obyczajowe. W czołówce bestsellerów brakuje kryminałów i reportaży, skromną reprezentację ma też fantastyka.

Na podium najlepiej sprzedających się książek znalazły się „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris, „Nieautoryzowana autobiografia” Kuby Wojewódzkiego i zbiór tekstów Kasi Nosowskiej „A ja żem jej powiedziała”. Wszystkie trzy zostały też w weekend nagrodzone tytułami Bestsellerów Empiku.

Oto pełna lista laureatów tegorocznych Bestsellerów Empiku:

Literatura polska: Katarzyna Nosowska – „A ja żem jej powiedziała”

Literatura zagraniczna: Heather Morris – „Tatuażysta z Auschwitz”

Literatura faktu: Kuba Wojewódzki – „Nieautoryzowana autobiografia”

Literatura dla młodzieży: Małgorzata Musierowicz – „Ciotka Zgryzotka”

Literatura dla dzieci: Nela mała reporterka – „Nela na wyspie rajskich ptaków”

Muzyka polska: Dawid Podsiadło – „Małomiasteczkowy”

Muzyka zagraniczna: Andrea Bocelli – „Si”

Film zagraniczny: „Mamma Mia! Here We Go Again!”

Film polski: „Zimna wojna”

Film dla dzieci: „Coco”

Wydarzenie roku: Małomiasteczkowy w realu i wirtualu – Dawid Podsiadło

Sportowe Książki Roku

Oprócz Bestsellerów Empiku w ten weekend rozstrzygnięto także plebiscyt na Sportowe Książki Roku. Coraz szybciej rozwijający się w Polsce rynek książek sportowych doczekał się w 2013 roku nagród branżowych. W szóstej odsłonie nagrody triumfowało 7 książek w 8 kategoriach, bowiem „Aniołowie o brudnych twarzach. Piłkarska historia Argentyny” otrzymała wyróżnienie w dwóch kategoriach: Książka Historyczna i Książka Piłkarska. Najlepszą książką polskiego autora według czytelników została „Legenda złotej jedenastki”. W analogicznej konkurencji dla autora zagranicznego statuetkę przyznano książce „Mechanik” o kulisach rywalizacji w Formule 1. „Ultra. Dobiegniesz do końca” otrzymała wyróżnienie w kategorii Poradnik, wśród Biografii najlepsza okazała się ta o „Socratesie”. Wśród coraz bardziej popularnych Książek Górskich wyróżnienie dostała opowieść o Arturze Górskim. Najlepszą Sportową Książką Roku dla Dzieci okazała się książka „Na boisku, na śniegu”. Więcej przeczytacie na oficjalnej stronie nagrody.

Przedpremierowy fragment książki z uniwersum „Stranger Things”

Na portalu niestatystyczny.pl możecie przeczytać przedpremierowy fragment książki z uniwersum „Stranger Things”. „Stranger Things: Mroczne umysły” to pierwszy książkowy prequel głośnego serialu Netflixa. Autorką jest Gwenda Bond, za tłumaczenie zaś odpowiedzialna jest Paulina Breiter.

Nowy wspaniały świat” na małym ekranie

Jak donosi portal ostatniatawerna.pl, najbardziej znana książka Aldousa Huxleya, „Nowy wspaniały świat”, zostanie zekranizowana w formie serialu. O produkcji mówiło się w mediach od 2015 roku, jednak dopiero niedawno oficjalnie potwierdzono rozpoczęcie prac nad projektem. Za scenariusz odpowiedzialni są Grant Morrison i Brian Taylor, twórcy serialu „Happy”. Nad całością czuwać będzie Amblin Entertainment Stevena Spielberga, a pierwszy odcinek ma wyreżyserować Owen Harris. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

O!Lśnienia!

Pamiętajcie, że na Onet Kultura nadal trwa głosowanie na O!Lśnienia – najciekawsze dzieła i wydarzenia kulturalne ubiegłego roku. W kategorii literatura o głosy internautów walczą Marek Bieńczyk (za „Kontener”), Zyta Rudzka (za „Krótką wymianę ognia”) oraz Szczepan Twardoch (za „Królestwo”). Głosowanie trwa do 24 lutego. Laureatów poznamy już 1 marca podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy do głosowania i wracamy w przyszłym tygodniu z kolejnym przeglądem książkoholicznego internetu.