Twórca Simpsonów kończy dziś 65 lat!

w dziale Archiwum/Ciekawostki by

Dziś 65. urodziny obchodzi Matt Groening, twórca jednego z najpopularniejszych seriali animowanych na świecie – „Simpsonów”. Ale zaraz, czemu portal czytelniczy pisze o jakiejś kreskówce? A właśnie dlatego, że ma ona więcej wspólnego z literaturą niż większość z Was mogłaby się spodziewać.

Twórcy Simpsonów (Matt nie tworzy ich sam) czerpią inspiracje dosłownie zewsząd – nauki, polityki, filmów, muzyki etc. Legendarne stały się odcinki, w których niechcący przewidzieli przyszłość. Niemniej nie wszyscy wiedzą, że kopalnią inspiracji dla serialu stanowi też (a jakże!) literatura.

Nie wierzycie? Poniżej zamieszczamy zaledwie 5 (z wielu) przykładów.

Uwaga! Będziemy spoilerować 🙂

„Treehouse of Horror I: The Raven” (sezon 2, epizod 3)

Na podstawie poematu “Kruk” Edgara Allana Poe.

W tym odcinku Lisa czyta z okazji Halloween tytułowy poemat. W nim to Homer staje się zarówno podmiotem lirycznym, jak i głównym bohaterem, Marge zmarłą Lenore a Bart denerwującym Krukiem.

Fragment odcinka

„Lisa’s Rival” (sezon 6, epizod 2)

Zawiera motywy zaczerpnięte z opowiadania „Serce oskarżycielem” Edgara Allana Poe.

Do Springfield wprowadziła się niezwykle utalentowana dziewczynka, Alison Taylor. Przez nią Lisa szybko zaczęła tracić pozycję szkolnego geniusza. Z zemsty i strachu postanowiła sabotować nową uczennicę. Na konkursie szkolnych talentów ukryła jej pracę przedstawiającą kulminacyjną scenę z opowiadania „Serce oskarżycielem”, stawiając w jego miejsce krowie serce. Niemniej podobnie jak w wymienionym opowiadaniu, zaczęły ją dręczyć wyrzuty sumienia, a ukryta praca w wyobraźni Lisy zaczęła pulsować niczym serce. To zmusiło ją do przyznania się do winy.

https://www.youtube.com/watch?v=UFZ3YN9DraE

Fragment odcinka

“Treehouse of Horror V: The Shinning” (sezon 6, epizod 6)

Na podstawie powieści Stephena Kinga „Lśnienie”.

Pan Burns postanawia zatrudnić Homera i jego rodzinę, by stróżowali w jego letniej posiadłości. By jednak mieć pewność, że będą pracować, a nie obijać się, zabiera ze sobą wszelkie pokłady piwa i odcina dostęp do kablówki. To za dużo dla biednego Homera. Wariuje i namówiony przez ducha Moe postanawia zabić swoją rodziną.

Fragment odcinka

“Four Great Women and a Manicure: Mac Tree” (sezon 20, epizod 20)

Dość luźna adaptacja “Makbeta” Williama Shakespeare’a.

Homer otrzymuje rolę w teatrze w tytułowym spektaklu. Ze względu na swój niezwykły kunszt aktorski zdobywa rolę… drzewa. Podjudzony przez Marge zaczyna mordować innych aktorów, by dostać główną rolę.

Fragment odcinka

“Treehouse of Horror XXIV: Oh the Places You’ll D’oh” (sezon 25, epizod 2)

Na podstawie książki dla dzieci “Kot Prot” Dr. Seussa.

Kot Prot to bohater popularnej książka dla dzieci, który pod nieobecność rodziców rozrabia z dziećmi, doprowadzając czasem do dość groźnych sytuacji.

W adaptacji Simpsonów Bart, Lisa i Maggie z powodu choroby zostają w domu. Marge udaje się na imprezie halloweenową, a wówczas pojawia się Homer w postaci Kota Tłuściocha (w oryginale bohater Dr. Seussa nazywa się „Cat in the hat”, zaś w oryginalnym odcinku Simpsonów „Fat in the hat”). Szybko leczy dzieci, po czym zabiera je na miasto. Zaczynają „płatać figle”, które jednak niosą ze sobą poważniejsze konsekwencje niż te z książki dla dzieci…

https://www.youtube.com/watch?v=UfRHN3kgD8A

Fragment odcinka

To zaledwie kilka przykładów. Twórcy Simpsonów wzięli też na tapet więcej dzieł Shakespeare’a (między innymi „Romeo i Julię” oraz „Hamleta”), twórczość Arthura Millera, J.K. Rowling czy Raya Bradbury’ego. Choć ta teza może się wydać książkoholikom bluźnierstwem, my jesteśmy przekonani, że te zabiegi pomogły w promocji dzieł wymienionych pisarzy wśród mas (a z pewnością mocniej osadziły je w popkulturze).

Mikołaj Kołyszko

Ilustracja główna została udostępniona na licencji CC BY 4.0. Jej źródłem jest strona: http://pngimg.com/download/30385.