12 lutego – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku/Dla zabieganych/Książka czy film by

W najnowszym przeglądzie książkoholicznego internetu najwięcej doniesień dotyczy ekranizacji. Oprócz tego garść informacji o przekładach polskiej literatury oraz nagrodach literackich. Jeśli chcesz być na bieżąco, koniecznie przeczytaj nasze zestawienie najciekawszych książkowych newsów ostatniego tygodnia.

176 nowych przekładów polskich książek!

Jak chwali się (i słusznie!) Instytut Książki, wybrano tytuły, które znajdą się w Programie Translatorskim ©POLAND. Dzięki niemu aż 176 książek otrzyma wsparcie Instytutu i w tym roku doczeka się tłumaczenia na język obcy. Najwięcej, bo aż 16 tłumaczeń polskich książek ukaże się na Ukrainie. W ramach programu największej liczby tłumaczeń doczekają się dzieła Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego. Więcej przeczytacie na stronie Instytutu.

Nowy zwiastun „Smętarza zwierząt”

7 lutego ukazał się oficjalny polski zwiastun najnowszej ekranizacji powieści Stephena Kinga pt. „Smętarz zwierząt”. Jak wynika z zapowiedzi, producenci filmu postanowili dokonać kilku radykalnych zmian fabularnych. Przeczytacie o nich na stronie Antyradio.pl. Jak myślicie, czy taki zabieg wyjdzie filmowi na dobre?

https://www.youtube.com/watch?v=q3FQNMa3jVI

Joyce Carol Oates z prestiżową nagrodą!

Wielokrotnie nagradzana amerykańska pisarka Joyce Carol Oates od wielu lat znajduje się wśród poważnych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. W tym roku otrzymała kolejną statuetkę – tym razem Nagrodę Jerozolimską. Wyróżnienie przyznawane jest raz na dwa lata podczas Jerozolimskich Targów Książki pisarzom i pisarkom, którzy w swoich książkach poruszają temat wolności. Więcej o tym przeczytacie na portalu booklips.pl.

Kup na Woblink.com

Film o Bowiem bez muzyki Bowiego?

Jak donosi portal niestatystyczny.pl, w czerwcu mają ruszyć prace nad projektem „Stardust”, czyli filmową biografią Davida Bowiego. W postać muzyka ma wcielić się Johnny Flynn, natomiast reżyserią zajmie się Gabriel Range. Syn Bowiego nie jest jednak zwolennikiem produkcji. Z jego wpisów na Twitterze wynika, że nikt z twórców filmu nie zwrócił się do rodziny Bowiego o prawa do wykorzystania wizerunku oraz muzyki brytyjskiego gwiazdora. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której film o Bowim byłby pozbawiony jego twórczości. Duncan Jones nie jest zadowolony także z ekipy producenckiej – chciałby bowiem, żeby scenariusz do filmu o jego ojcu napisali Neil Gaiman, autor „Amerykańskich bogów”, oraz Peter Ramsay („Spider-Man: Uniwersum”). Jaka przyszłość czeka film? Nie wiadomo.

Kurs Kreatywnego Pisania z Miastem Literatury UNESCO

Chcielibyście twórczo spędzić sobotę z Kubą Żulczykiem? A może wolelibyście warsztaty z Markiem Bieńczykiem? Do wyboru jest także miesiąc z dziennikarzami „Tygodnika Powszechnego”. Brzmi nierealnie, prawda? Taką możliwość oferuje jednak Kraków Miasto Literatury UNESCO w ramach Kursu Kreatywnego Pisania. Co zrobić, żeby wziąć udział w warsztatach? Wystarczy, że zapoznacie się z wymogami dotyczącymi zgłoszeń, które znajdują się na naszej stronie internetowej.

Konkurs na temat twórczości Zdzisława Beksińskiego

W konkursie literackim ogłoszonym przez Nowohuckie Centrum Kultury we współpracy z Piotrem Dmochowskim można wygrać oryginalne szkice Zdzisława Beksińskiego. Do końca marca dzieci, młodzież i dorośli mogą przesyłać prace na konkurs „Opowiedz o… Zdzisławie Beksińskim”. Konkurs został podzielony na dwie kategorie wiekowe: do 17 lat i dla starszych uczestników. Więcej o zasadach rywalizacji przeczytacie na stronie Onet Kultura.

Nicolas Cage w ekranizacji dzieła H.P. Lovecrafta

Jak można przeczytać w artykule na portalu niestatystyczny.pl, Nicolas Cage ma wystąpić w nowej ekranizacji „Koloru z przestworzy” H.P. Lovecrafta. W swoim opowiadaniu Lovecraft opisał dziwne zdarzenia, które mają miejsce po tym, gdy w okolicach Arkham rozbija się meteoryt. Po zderzeniu okoliczne rośliny mutują, bydło cierpi na tajemniczą chorobę, a ludzie zaczynają wariować. Za reżyserię odpowiedzialny będzie Richard Stanley, który po dwudziestu latach przerwy wraca do zawodu. Producenci filmu z firmy SpectreVision ogłosili także, że w roli głównej wystąpi Nicolas Cage. Oprócz tego w produkcji zobaczymy Joely Richardson, Tommy’ego Chonga, Elliota Knighta, Julian Hilliard i Q’Oriankę Kilche.

Zmarł Tomi Ungerer

Na koniec dzielimy się z wami smutną wiadomością. Jak podaje portal Onet Kultura, zmarł francuski rysownik i literat Tomi Ungerer. Od 2009 roku w Polsce sukcesywnie ukazywały się tłumaczenia jego książek, m.in. „Księżycolud”, „Trzej zbójcy”, „Przygody rodziny Mellopsów” oraz „Otto. Autobiografia pluszowego misia”. W 1998 roku Ungerer otrzymał prestiżową nagrodę Hans Christian Andersen Award, uznawaną za jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie literatury dziecięcej.

Kolejne doniesienia z książkoholicznego internetu już w przyszłym tygodniu. Tymczasem życzymy wam książkowych prezentów na walentynki!