10 grudnia – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać? by

Akcja Czytaj PL dobiegła końca. Nasza redakcja wreszcie może rozejrzeć się i podsumować dla was doniesienia z różnych stron literackiego świata. Poznaliśmy nominacje do Paszportów „Polityki”, pojawiają się pierwsze informacje o zapowiedziach na 2019 rok, ogłoszono też ranking najlepszych bibliotek w Polsce. Zapraszamy na pierwszy grudniowy przegląd książkoholicznego internetu.

Kolejny sukces akcji Czytaj PL

95 tysięcy – tyle książek wypożyczyły w listopadzie osoby biorące udział w akcji Czytaj PL. Dzięki zaangażowaniu organizatorów i czytelników akcja opanowała nie tylko Polskę, ale dotarła też w różne zakątki świata, m.in. do Ameryki Północnej i Południowej, Australii czy Nowej Zelandii. Więcej o akcji przeczytacie w naszym podsumowaniu.

Znamy nominowanych do Paszportów „Polityki”

Xięgarnia.pl donosi: znamy nominowanych do tegorocznych Paszportów „Polityki”, jednej z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Nas, rzecz jasna, najbardziej interesuje kategoria „literatura”. Na Paszport w tym roku szanse mają Olga Drenda za książkę „Wyroby”, Małgorzata Rejmer za „Błoto słodsze niż miód” oraz Łukasz Zawada, który został nominowany za debiut – „Fragmenty dziennika SI”.

Paszporty Polityki – nominacje

Chatka dla książkoholików pod Warszawą

Dwójka pasjonatów – Bartek Kraciuk i Marta Puchalska-Kraciuk – chce podjąć się realizacji niecodziennego i nieco utopijnego projektu. Planują bowiem budowę domku wypełnionego książkami, który będzie można wynajmować, aby… poczytać. Gdzie? W małej wsi Adelin oddalonej od stolicy o ok. 50 km. Za granicą powstało wiele podobnych domków, zazwyczaj służą one jako miejsca wypoczynku dla właścicieli mieszkających w mieście. Kraciukowie mają jednak pomysł, by domek wynajmować innym. Więcej o projekcie przeczytacie na stronie Booklips.pl oraz portalu crowdfundingowym, gdzie zbierane są pieniądze na budowę.

Kryzys Akademii Szwedzkiej trwa

Saga pt. „afera w Akademii Szwedzkiej” trwa. Niedawno dowiedzieliśmy się, że Literacka Nagroda Nobla zostanie przyznana w przyszłym roku dwa razy przez nieco zmodyfikowane jury. Co takiego się wydarzyło? Dla niezorientowanych w temacie krótkie przypomnienie. Kryzys nastąpił, gdy mąż sekretarz nagrody został oskarżony o molestowanie (w tym prawdopodobnie także członkiń Akademii) oraz bycie źródłem przecieków dla bukmacherów w sprawie potencjalnych laureatów Nobla. Po ujawnieniu informacji na ten temat część członków Akademii odmówiło współpracy, co doprowadziło do paraliżu obrad. Sąd Apelacyjny w Sztokholmie podwyższył oskarżonemu Jeanowi Claude’owi Arnaultowi wyrok i skazał go na 2,5 roku więzienia za gwałt, którego miał dokonać w 2011 roku. Więcej przeczytacie na portalu kultura.onet.pl

Chcesz zostać recenzentem?

Chcesz zostać recenzentem? Wydawnictwo Znak i portal Lubimy Czytać dają niepowtarzalną okazję przedpremierowego ocenienia książki Billa Clintona „Gdzie jest prezydent”. Wspólnie przygotowali 100 egzemplarzy książki, które trafią do recenzentów przed premierą. Co trzeba zrobić? Wystarczy wysłać na wskazany adres mailowy jedną z recenzji, którą umieściło się na portalu Lubimy Czytać w tym roku. Zgłoszenia trwają do 10 grudnia.

Kontynuacja „Opowieści podręcznej” już w przyszłym roku!

Zaczyna się okres noworocznych zapowiedzi literackich. Wśród nich znalazła się gratka dla miłośników serialu „Opowieść podręcznej”. Premiera kontynuacji książki zaplanowana jest na wrzesień 2019 roku. Nowa powieść Margaret Atwood będzie nosić tytuł „The Testaments”. Nie znamy jeszcze polskiego przekładu tytułu, można jedynie domyślać się, że wydawca użyje dosłownego tłumaczenia. Nie wiadomo też, czy „The Testaments” będzie nawiązywać do trzeciego sezonu serialu, którego fabuła odbiegać ma od tego, co wydarzyło się na kartach „Opowieści podręcznej”.

Poznaliśmy najlepsze polskie biblioteki

28 listopada poznaliśmy najlepsze polskie biblioteki. Instytut Książki rokrocznie ocenia pracę bibliotekarzy w całym kraju. Na podstawie ilości wypożyczeń, aktywności użytkowników, liczby spotkań autorskich i warsztatów, które odbywają się w placówce, sposobu zarządzania i jakości oferty wybierane są najciekawsze placówki. W tym roku pierwsze miejsce zajęła Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów, która w poprzednim notowaniu zajęła drugą lokatę. Drugie miejsce przypadło Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin, która pierwsza była dwa lata temu. Podium zamknęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. Więcej o rankingu przeczytacie na stronie Instytutu Książki.

To by było na tyle. Mamy nadzieję, że skorzystaliście z akcji Czytaj PL i udało wam się przeczytać lub wysłuchać chociaż jedną książkę. Do zobaczenia za rok, a teraz gorąco zachęcamy do czytania artykułów i przeglądów, które na bieżąco publikujemy na naszym portalu.