28 listopada – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Co słychać? by

Isaac Bashevis Singer upamiętniony przez polski Sejm, najlepsza książka dla dzieci 2017 roku już wybrana, a niebawem w MOCAKu rusza pierwsza edycja Targów Książki o Sztuce. Przypominamy również o trwających nadal konkursach, w których można zgarnąć cenne nagrody. A to tylko kilka informacji z naszego najnowszego przeglądu książkoholicznego internetu. Zapraszamy do lektury!


Isaac Bashevis Singer upamiętniony przez polski Sejm

Jak informuje Booklips, z okazji 40 rocznicy przyznania Literackiej Nagrody Nobla Isaakowi Bashevisowi Singerowi polski Sejm upamiętnił go specjalną uchwałą podjętą przez aklamację. W dokumencie podkreślono, że twórczość pisarza to integralna część naszego dziedzictwa kulturowego. Doceniono wkład Singera w polską i światową kulturę.
Isaac Bashevis Singer w swojej twórczości przedstawiał życie społeczności żydowskiej zamieszkującej wschodnią Polskę. Jako pisarz był wielokrotnie nagradzany. Warto również wspomnieć o jego ogromnym zaangażowaniu w obronę praw zwierząt.

Najlepsza książka dla dzieci 2017 roku wybrana

Jak czytamy na kultura.onet.pl, „A niech to gęś kopnie” Marty Guśniowskiej i Roberta Romanowicza uznano za najlepszą książkę dla dzieci – została uhonorowana Nagrodą im. Ferdynanda Wspaniałego. Wyróżnienie zostało wręczone na zakończenie 5. Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie. Marta Guśniowska, odpowiedzialna za tekst książki, i Robert Romanowicz, twórca ilustracji, otrzymali statuetki Ferdynanda Wspaniałego i nagrodę pieniężną w wysokości łącznie 20 tysięcy złotych. Według jurorów opowieść zawarta w „A niech to gęś kopnie” to niebanalna i mądra historia, której bohaterką jest gapowata, uparta oraz serdeczna Gęś o dziewczęcym uroku.
Fundatorami Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

MOCAK i Targi Książki o Sztuce

W dniach 8–9 grudnia w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK będzie miała miejsce pierwsza edycja Targów Książki o Sztuce. Muzeum chce wypełnić lukę na polskim rynku książki, popularyzując współczesną sztukę i pomijane dotychczas wątki historii, sztuki oraz literatury. Do udziału w Targach zaproszono między innymi przedstawicieli muzeów, wydawnictw czy galerii współpracujących z artystami. Nie pominięto również bibliotek oraz uczelni. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Więcej informacji o Targach Książki o Sztuce znajdziecie na portalu Lubimy Czytać.

Grafika pochodzi ze strony Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Najstarsza niemiecka biblioteka

Na portalu Niestatystyczny.pl możemy przeczytać o fascynującym znalezisku, którym jest najstarsza niemiecka biblioteka zlokalizowana w Kolonii. Na bibliotekę natrafiono podczas prac budowlanych przy nowo powstałym protestanckim ośrodku kultury. Po tym niesamowitym odkryciu wezwano na miejsce archeologów, którzy odsłonili fundamenty i ściany pochodzącej ze starożytności budowli. Jej powstanie datuje się na II wiek naszej ery. Przez bardzo długi czas specjaliści byli zadnia, że budynek pełnił rolę miejsca spotkań. Ostatnio sprecyzowali jednak, że musiała to być biblioteka. Więcej o znalezisku przeczytacie TUTAJ.

Najstarsza niemiecka biblioteka usytuowana była w Kolonii

Targi książki w Kuwejcie i protest artysty przeciwko cenzurze

Jak czytamy na portalu Booklips, Międzynarodowe Targi Książki w Kuwejcie, trwające od 14 do 24 listopada, znalazły się na celowniku organizacji broniącej wolności słowa, gdy okazało się, że władze kraju zabroniły na targach sprzedaży prawie tysiąca tytułów. Miejscowy artysta Mohammad Sharaf wyraził swój sprzeciw wobec cenzury, budując w okolicach centrum targowego cmentarz, na którym pochował objęte cenzurą książki.

Znamy już nominacje do Klio 2018

26 listopada w Sali Kinowej Zamku Królewskiego w Warszawie ogłoszono książki nominowane do Nagrody Klio. Przedstawiono również szczegóły tegorocznych XXVII Targów Książki Historycznej. Jury nominowało publikacje w trzech kategoriach (autorskiej i monografii naukowych, edytorskiej oraz varsaviana). Do nagrody zgłoszono aż 175 tytułów. Laureaci Nagrody Klio zostaną ogłoszeni 29 listopada. Więcej informacji znajdziecie na stronie Instytutu Książki.

Konkursy

Na sam koniec chcemy przypomnieć o trwających wciąż konkursach, w których można zgarnąć cenne nagrody, takie jak smartfony, czytniki e-booków, koszulki oraz kody zniżkowe do księgarni Woblink.
W pierwszym konkursie wystarczy wydrukować plakat, zawiesić go w swojej okolicy i zgłosić nam chęć udziału. Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie TUTAJ.

Zostań krzewicielem inkunabułów – konkurs

W kolejnym konkursie, ogłoszonym na portalu Niestatystyczny.pl, wystarczy tylko napisać chwytliwe i ciekawe hasło zachęcające do sięgnięcia po książkę. Swoje hasło trzeba zamieścić w komentarzu do artykułu, który znajdziecie TUTAJ. Tam również poznacie wszystkie szczegóły konkursu.

Konkurs – do wygrania czytniki, bony i koszulki czytelnicze!

Oba konkursy zorganizowano w ramach akcji Czytaj PL. Zapraszamy do udziału!