Komiksy elektroniczne – jak poradzić sobie w świecie e-czytelnika?

w dziale Archiwum/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku/Jak czytać?/Jak zacząć... by

28 sierpnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na kondycję rynku e-komiksów oraz możliwości, jakie przy ich czytaniu dają różnego rodzaju aplikacje i urządzenia mobilne. Czy komiksy mobilne wyprą te tradycyjne, drukowane?

Jak czytać komiksy?

Choć od kilku lat coraz głośniej mówi się o tym, że książki i komiksy wyprą swoje tradycyjne, drukowane odpowiedniki, to tendencja wzrostowa wcale nie jest specjalnie widoczna, a już na pewno nie jest tak silna jak w wypadku prasy. Coraz więcej gazet bowiem oferuje abonamenty i wydania internetowe, często w dużo lepszych cenach niż kopie fizyczne.

E-komiksy można czytać na kilka sposobów. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na formaty, w jakich komiksy są dostępne. Najbardziej popularne są rozszerzenia .cbr lub .pdf. O ile tradycyjne pliki PDF można czytać praktycznie na wszystkich urządzeniach, o tyle problematyczne okazuje się rozszerzenie archiwum – .cbr, .cb7, .cbz (kolejno pochodzące od archiwów .rar, .7z, .zip). Do ich otwarcia potrzebne są specjalne programy i aplikacje.

Na czym czytać komiksy?

W przypadku komiksów niezwykle istotny jest rozmiar ekranu, na którym czytamy – głównie ze względu na szczegóły rysunków oraz niewielki rozmiar liter, które znajdują się w dymkach. Z drugiej strony ważny jest także komfort lektury – ciągłe przybliżanie i oddalanie ekranu może rozpraszać. Oczywiście istnieje także opcja czytania kupionych lub pobranych z darmowych źródeł komiksów na komputerze, może to jednak w dłuższej perspektywie męczyć wzrok, no i przykuwa nas do krzesła.

Kilka lat temu wydawało się, że rozwijający się rynek e-papieru doprowadzi do powstania czytników e-booków z kolorowym wyświetlaczem. O ile czytniki Kindle czy Pocketbook całkiem dobrze sprawdzają się przy lekturze czarno-białych komiksów (np. mangi), to kolorowe przygody suberbohaterów spod szyldu Marvela, DC czy Dark Horse już nie cieszą oka w monochromie.

Obecnie najbardziej odpowiednimi urządzeniami do czytania komiksów są tablety, szczególnie te, które swoim rozmiarem odpowiadają wielkości planszy komiksu. Dlatego też na urządzenia zarówna Apple’a, jak i te posiadające system Android powstało najwięcej aplikacji umożliwiających swobodne czytanie komiksów.

Programy i aplikacje

Sklepy oficjalne

Rzecz jasna większość czołowych marek komiksowych posiada swoje własne aplikacje, w których można kupować ich produkty. Swoje apki stworzyli DC, Marvel czy Dark Horse Comics. Oprócz możliwości zakupu oryginalnych pozycji aplikacje oferują szereg darmowych komiksów do pobrania i czytania w aplikacji.

Najbardziej popularną aplikacją tego typu do kupowania komiksów jest Comixology, w której można kupić tytuły wszystkich trzech wyżej wymienionych producentów i wiele wiele innych. Niestety problematyczne okazuje się kupno polskich tłumaczeń, których w wersjach elektronicznych jest bardzo niewiele.

Programy na komputer

Najpopularniejszymi programami do czytania komiksów na komputerze, oprócz oficjalnych aplikacji gigantów, są CdisplayEx i Comic Seer, a dla miłośników Mangi najlepszym wyborem będzie Rock Manga. Jeden z najbardziej uniwersalnych programów, pozwalający zachować porządek w naszej biblioteczce, to YACreader. Natomiast w Comic Racku użytkownicy mają możliwość czytania w widoku imitującym rozkładówkę komiksu.

Aplikacje na smartfona

Dla użytkowników systemu iOS najciekawsza może okazać się aplikacja Comic Flow, w której biblioteką można zarządzać za pomocą apki lub iTunesa. Użytkownikom Androida proponujemy Astonishing Comic Reader, który dedykowany jest głównie komiksom w formatach .cbr i .cbz. Swoim wyglądem bardzo przypomina aplikacje Marvela i wspomniane Comic Flow dla fanów „jabłuszek”. Tutaj mowa rzecz jasna o programach darmowych. Jeśli cenimy sobie komfort braku reklam, aplikację „odpicowaną” i wolną od bugów, polecamy CdDisplayEx Comic Reader (odpowiednik wspomnianego programu na komputer). W sklepie Play dostępny jest od 26 zł.

Woblink

Niezwykle ciekawą propozycję ma dla swoich użytkowników księgarnia internetowa Woblink. Można tam w okazyjnej cenie kupić specjalnie przygotowane komiksy z serii „Kajko i Kokosz”. Co odróżnia je od innych? Każda ilustracja jest specjalnie wycięta, każdy pojedynczy kadr z komiksowej planszy stanowi osobny obrazek, przez co komiks jest bardzo czytelny, również na niewielkim ekranie smartfona. Komiks w formacie PDF można czytać w aplikacji mobilnej Woblinka. Podobną opcję proponuje m.in. oficjalna aplikacja Marvela, w której po podwójnym kliknięciu w obrazek przybliżają się poszczególne kadry.

Papier i elektronika

Coraz więcej producentów decyduje się na sprzedaż łączoną swoich komiksów. Na czym to polega? Otóż przy zakupie komiksu w wersji papierowej czytelnik otrzymuje także specjalny kod, dzięki któremu może pobrać wersję mobilną tytułu na komputer. To praktyka znana na przykład z handlu płytami winylowymi, do których bardzo często dołączane są kody umożliwiające pobieranie albumów w popularnych empetrójkach lub wavach. Pięć lat temu taką możliwość wprowadzili wydawcy Marvela.

Darmowe komiksy

W sieci znajduje się sporo komiksów, które można pobrać zupełnie za darmo. Na stronach internetowych Aleja Komiksu oraz Web Komiksy do pobrania jest kilkadziesiąt powieści graficznych młodych, debiutujących, a także doświadczonych autorów. Również giganci decydują się czasem na udostępnienie swoich dzieł czytelnikom. W 2013 roku Marvel przekazał aż 700 komiksów do darmowego pobrania w aplikacji Comixology lub za pomocą oficjalnej strony Marvel.com.

Zatem nic prostszego! Pobierajcie aplikacje, kupujcie lub wgrywajcie darmowe komiksy na swoje smartfony, tablety i laptopy i idźcie uczcić Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów!