28 sierpnia – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku by

W ostatnim sierpniowym przeglądzie książkoholicznego internetu program trzeciej edycji festiwalu Opętani Literaturą, śrubowanie kolejnego rekordu przez Guillaume Musso, zwiastun serialu „Ślepnąc od świateł” oraz zupełna nowość – książka 3.0 opublikowana na oficjalnym Instagramie Bilblioteki Publicznej w Nowym Jorku. A to jeszcze nie wszystko!

Guillaume Musso bije kolejny rekord!

Od stycznia 2018 roku francuski pisarz Guillaume Musso sprzedał już przeszło 1 mln 190 tysięcy egzemplarzy swoich książek. W samej Francji powieści rozeszły się w imponującym nakładzie pół miliona sztuk. W całym 2017 roku liczba sprzedanych powieści Musso wyniosła 1 mln 540 tysięcy – już dziś można spekulować, że w tym roku ta liczba będzie większa. Co ciekawe, autor takich książek jak „Uratuj mnie”, „7 lat później” czy „Ponieważ cię kocham” już od 7 lat jest najlepiej sprzedającym się pisarzem w swoim kraju. Więcej o fenomenie Musso przeczytacie na portalu Booklips.pl.

Pisarki na stulecie niepodległości!

Przy okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości na portalu kultura.onet.pl ukazał się krótki artykuł przypominający sylwetki siedmiu niezwykle istotnych dla polskiej kultury pisarek. Dlaczego z tej okazji warto zwrócić uwagę na szczególną rolę kobiet? 1918 rok był ważny także dlatego, że kobiety otrzymały w Polsce prawa wyborcze, uzyskały głos w wyborach w wolnym, niepodległym kraju. Onet zwraca uwagę na ich udział w budowaniu polskiej tożsamości narodowej i społecznej. O Kazimierze Iłłakowiczównie, Marii Dąbrowskiej, Zofii Nałkowskiej i innych przeczytacie tutaj.

Nagrody Hugo przyznane!

W niedzielę poznaliśmy laureatów najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych autorom literatury science-fiction i fantasy. Hugo Awards wręczane są od 1953 roku. W kategorii najlepsza powieść po raz trzeci z rzędu triumfowała N.K. Jemisin. W tym roku wyróżniona została za „Kamienne niebo”. W kategorii mikropowieść zwyciężyła Martha Wells za książkę “All Systems Red”. Najlepszą nowelą okrzyknięto utwór “The Secret Life of Bots” Suzanne Palmer, zaś za najlepsze opowiadanie uznano “Welcome to Your Authentic Indian Experience” autorstwa Rebecci Roanhorse. Ponadto wyróżniona została, zmarła na początku tego roku, Ursula K. Le Guin, autorzy komiksu „Montressa. Tom 2. Krew” – Marjorie Liu i Sana Takeda oraz twórcy filmu „Wonder Woman”. Więcej znajdziecie na portalu granice.pl.

Książki 3.0?

Tradycyjne książki i ebooki niedługo pójdą w odstawkę? Biblioteka Publiczna w Nowym Jorku zaproponowała zupełnie nowe podejście do literatury. Na oficjalnym profilu biblioteki na Instagramie możecie znaleźć „Alicję z Krainy Czarów” w wersji mobilnej, urozmaiconej o animacje i w nowoczesnej szacie graficznej. Sprawdźcie, jak to wygląda na portalu antyweb.pl albo na profilu biblioteki na Instagramie.

Przy okazji polecamy 10-minutowe wyzwanie zainicjowane przez Jordana Mattera, autora książki “Born to Dance”. W oku kamery i aparatu fotograficznego australijska tancerka prezentuje kilka niecodziennych metod czytania w miejscu publicznym. Zresztą… sami zobaczcie:

Zwiastun „Ślepnąc od świateł”

Na Youtubie pojawił się zwiastun serialu, którego fabuła została oparta na bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka pt. „Ślepnąc od świateł”. W roli głównego bohatera wystąpi debiutant Kamil Nożyński, któremu towarzyszyć będą mniej lub bardziej znani aktorzy, wśród nich między innymi Marta Malikowska, Robert Więckiewicz, Jan Frycz, Cezary Pazura, Janusz Chabior, Eryk Lubos, Agnieszka Żulewska, Jacek Beler, Marzena Pokrzywińska, Ewa Skibińska i Krzysztof Skonieczny. Premiera serialu, który będzie składać się z ośmiu odcinków, już tej jesieni na kanale HBO. Więcej przeczytacie na stronie buzz.gazeta.pl.

Znamy program festiwalu Opętani Literaturą!

Po raz trzeci w Radomiu odbędzie się festiwal Opętani Literaturą, podczas którego przyznana zostanie Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza. Impreza będzie trwać od 1 do 9 września. Wśród gości znajdą się między innymi laureatka poprzedniej edycji nagrody Anna Cieplak, wdowa po autorze „Ferdydurke” Rita Gombrowicz, Mariusz Bonaszewski i Zbigniew Zborowski, który będzie interpretował fragment „Opętanych”. Podczas Festiwalu odbędzie się koncert Lecha Janerki, a także dyskusje, spotkania autorskie, odczyty i pokazy filmowe. Pełny program znajdziecie na stronie lubimyczytac.pl.

Gin David Copperfield

Tym razem coś dla fanów literatury i… alkoholu. Nowa brytyjska destylarnia The Surrey Cooper wypuściła na rynek Copperfield London Dry Gin – alkohol, który swoją nazwą nawiązuje do postaci wykreowanej przez Charlesa Dickensa. Premiera trunku odbyła się w Muzeum Dickensa w Londynie. Projekt etykiety nawiązuje do okładek starych książek, a przez tył butelki można zobaczyć wewnętrzną stronę etykiety ozdobioną imitacją ręcznie zapisanych stron. Gin nie należy do najtańszych – za butelkę 0,7 l trzeba bowiem zapłacić 45 funtów. Więcej na Booklips.pl

Chrzanowskie 100 najlepszych książek

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w chrzanowskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej narodziła się niecodzienna inicjatywa. W sto dni chrzanowianie mają wybrać sto swoich ulubionych książek. W akcję „100 centymetrów literatury” zaangażowani są mieszkańcy miasta w różnym wieku, od najmłodszych po seniorów. Inicjatorzy akcji, z pomysłodawczynią Natalią Feluś na czele, czekają na zgłoszenia do 8 października. Swoje ulubione książki można zgłaszać na adres mailowy biblioteki, nagrywając filmik, robiąc zdjęcia z powieściami lub osobiście we wszystkich filiach MBP w Chrzanowie. Więcej przeczytacie na stronie „Gazety Krakowskiej”.

Patrząc z ciekawością w przyszłość, żegnamy was z sierpniowymi przeglądami książkoholicznego internetu i wracamy już we wrześniu.