Wakacje to idealny czas na czytanie książek. Premier książkowych jest dużo mniej niż wiosną czy jesienią, dlatego wśród naszych propozycji znajdziecie głównie książki, które warto nadrobić. Polecamy zatem powieści, reportaże, zbiory felietonów i książki popularnonaukowe.
Dla fanów powieści z dreszczykiem
„Inna dusza” Łukasz Orbitowski
Naszą propozycją dla wszystkich fanów książek z dreszczykiem jest „Inna dusza” nagrodzonego Paszportem Polityki Łukasza Orbitowskiego. Powieść jest podwójnie wstrząsająca, ponieważ została oparta na prawdziwej historii. „Inna dusza” została wydana w serii „Na f/aktach” wydawnictwa Od deski do deski, na którą składają się książki opisujące w formie powieści zbrodnie popełnione w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.
W „Innej duszy” Orbitowski przedstawił ponurą rzeczywistość bydgoskiego blokowiska. Szarą codzienność przerywa informacja o dwóch morderstwach. Dokonał ich młody chłopak z trudną sytuacją rodzinną − ojcem alkoholikiem i nieobecną matką. Nie do końca świadomy popełnionej zbrodni tłumaczy, że to nie on zabił, a jakaś… inna dusza.
Dla miłośników muzyki
„Komeda. Osobiste życie jazzu” Magdalena Grzebałkowska
Po biografii księdza Jana Twardowskiego i „Beksińskich” przyszedł czas na książkę poświęconą muzykowi i muzyce. „Komeda. Osobiste życie jazzu” to kolejna doskonała rzecz w dorobku Magdaleny Grzebałkowskiej, która odkrywa nie tylko życie jednego z najwybitniejszych polskich muzyków XX wieku, ale również początki jazzu w Polsce. W biografii nie mogło zabraknąć wątków dotyczących cenzury, ponurej atmosfery PRL-u, współpracy Komedy z Romanem Polańskim czy Jerzym Skolimowskim, Piwnicy pod Baranami i pierwszych festiwali jazzowych w naszym kraju. „Komeda” to pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników muzyki jej bohatera, ale także dla czytelników zainteresowanych historią drugiej połowy XX wieku.
Dla miłośników non-fiction
„Księżyc. Od nowiu do nowiu” Martin Caparrós
„Księżyc” to efekt projektu, którego na zlecenie ONZ podjął się Martin Caparrós, twórca głośnej książki „Głód”. Argentyński reportażysta po raz kolejny ruszył tropem najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących. W ciągu miesiąca odwiedził obozy uchodźców i biedne dzielnice na całym świecie. Na podstawie swoich obserwacji miał napisać krótkie raporty, możliwie ograniczając swoje przemyślenia i uwagi. I tak narodziła się książka, która swoją premierę w Polsce miała w kwietniu. Martin Caparrós będzie jednym z gości Festiwalu Conrada w Krakowie, który odbędzie się w dniach 22–28 października. Program tegorocznej edycji znajdziecie tutaj.
Na dobry humor
„A ja żem jej powiedziała” Katarzyna Nosowska
Katarzyna Nosowska, posiadaczka jednego z najbardziej rozpoznawalnych wokali w Polsce, znana jest nie tylko ze śpiewania, ale również z nieprzeciętnego poczucia humoru i dużej dawki autodystansu. Można się o tym przekonać nie tylko na jej koncertach, ale również z krótkich, ironicznych filmików, które zamieszcza w internecie. Teraz przyszła kolej na kolejną dawkę Nosowskiej, tym razem dzięki książce „A ja żem jej powiedziała”, w której znajdują się felietony wokalistki niedawno rozwiązanego zespołu Hey.
Dla fanów gruuuuubych książek
„4 3 2 1” Paul Auster
Po sześciu latach od ukazania się w Polsce „Sunset park” Paul Auster powraca z nową książką. Tym razem pisarz przedstawia cztery alternatywne wersje głównego bohatera – Archibalda Isaaca Fergusona. Archibald może przeżyć swoje życie aż cztery razy. W każdym z epizodów wszystko dzieje się zupełnie inaczej, stała pozostaje jedynie miłość do Amy. Książkę „4 3 2 1” śmiało można nazwać monumentalną. Napisana z rozmachem, przeszło 800-stronicowa powieść zadowoli nie tylko miłośników Paula Austera, na pewno nie zawiedzie też fanów grubych książek.
Dla fanów polityki
„Ogień i furia” Michael Wolff
Ostatnie dwa lata w polityce zdominowane były przez rewelacje dotyczące kampanii i zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, a później pierwszego roku władzy Donalda Trumpa. Michael Wolff zdradza tajemnice Białego Domu, opisuje, jak wygląda rozkład sił w Gabinecie Owalnym, kto skorzystał, a kto stracił na wygranej kandydata republikańskiego. Autor książki sporo miejsca poświęcił córce i zięciowi Trumpa, którzy bardzo mocno zaangażowali się w politykę międzynarodową Stanów Zjednoczonych. Książka przypadnie do gustu nie tylko fanom polityki i najnowszej historii, ale również widzom seriali politycznych z „House of Cards” na czele.
Man Booker dla Olgi Tokarczuk
„Bieguni” Olga Tokarczuk
Kilka miesięcy temu cały świat obiegła wiadomość o problemach, z jakimi boryka się Akademia Szwedzka. W związku z tym, że kilku jej członków zrezygnowało z udziału w obradach, w tym roku nie zostanie przyznana Nagroda Nobla. W związku z tym szczególną uwagę poświęcono w tym roku nagrodzie Pulitzera i Man Bookerowi. W maju międzynarodową nagrodę Bookera zdobyła polska pisarka Olga Tokarczuk za powieść „Bieguni”, która w Polsce swoją premierę miała w 2007 roku. Warto zatem odświeżyć sobie książkę cieszącą się teraz międzynarodową sławą. Więcej o Oldze Tokarczuk i o książkach, od których warto zacząć czytanie jej książek, znajdziecie w naszym artykule.
Dla miłośników thrillerów szpiegowskich
„Monachium” Robert Harris
Robert Harris, autor kultowych książek, takich jak trylogia Imperium Rzymskiego, „Vaterland” czy „Autor widmo”, na podstawie której powstał film Romana Polańskiego, powraca z kolejnym thrillerem historycznym. Tym razem przenosi czytelników do tytułowego miasta na chwilę przed wybuchem II wojny światowej. „Monachium” to powieść pełna intryg i szpiegów, osnuta wokół prawdziwych wydarzeń historycznych. Harris po raz kolejny zapewnia dużo rozrywki i pożytecznej wiedzy.
Dla miłośników kryminałów
Cykl o Jakubie Mortce, Wojciech Chmielarz
Na długie wakacyjne wieczory polecamy cykl Wojtka Chmielarza o komisarzu Jakubie Mortce. Trzykrotnie nominowany (w 2013, 2014 i 2015 roku) do Nagrody Wielkiego Kalibru, za trzecim razem otrzymał najważniejszą w Polsce nagrodę przyznawaną kryminałom za książkę „Przejęcie”, czyli trzecią część cyklu.
Główny bohater, Jakub Mortka, to warszawski policjant pracujący w wydziale zabójstw. Jak to często bywa w kryminałach, znalazł się na zakręcie życiowym i próbuje poradzić sobie z trudną sytuacją finansową. Mortka jest pracoholikiem, za każdym razem stara się prowadzić swoje sprawy do końca. Na przestrzeni 5 tomów komisarz rozwikłuje sprawy tajemniczych podpaleń, porachunków gangsterskich, odbywa staż w Krotowicach, gdzie dokonano okrutnej zbrodni na jedenastolatce oraz wyjaśnia morderstwo studentki na drogim warszawskim osiedlu.
Dla miłośników natury
„Duchowe życie zwierząt” i „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena
Wszystkim miłośnikom natury proponujemy dwie książki Petera Wohllebena, niemieckiego pisarza popularnonaukowego, który przez przeszło dwadzieścia lat pracował w lasach państwowych w Niemczech. Po latach obserwacji natury i pracy jako leśniczy postanowił zrezygnować ze swojej funkcji i zaczął wdrażać w życie swoje pomysły dotyczące ochrony środowiska. Od kilku lat stale pojawia się w programach telewizyjnych oraz wydaje książki, w których stara się zgłębić metafizyczną stronę natury. Swoje dwie najpopularniejsze książki poświęcił drzewom oraz zwierzętom.
Dla miłośników podróży
„Na wschód od zachodu” Wojciech Jagielski
Tym razem wybitny polski reportażysta zabiera czytelników w podróż „wielkim szlakiem hippisów”. Trakt wiedzie przez Afganistan, Pakistan i Nepal aż do Indii. W swojej książce Jagielski konfrontuje wyobrażenia ludzi Zachodu o Wschodzie. Miejsca mające być w oczach Europejczyków oazami spokoju, szczęścia i spełnienia okazują się nie być takie kolorowe. Przestępczość, korupcja, niekontrolowany przyrost naturalny, niesprawiedliwy system kastowy to zaledwie kilka elementów, które Jagielski pokazuje. Rzetelna, bezkompromisowa i szalenie ciekawa opowieść o podróży „na wschód od Zachodu” przypadnie do gustu wszystkim fanom wędrówek.
Życzymy wszystkim udanych lektur i odkryć książkowych. Już niebawem na naszej stronie pojawi się też artykuł o najciekawszych zapowiedziach. Nie bójcie się zatem, nowości też się u nas pojawią.
O autorze
Miłośnik literatury pięknej uzależniony od koncertów i festiwali. Chciałby robić tysiąc rzeczy na raz, jednak na drodze do spełnienia stoi jego największy wróg – czas.
Rocznik 94. Redaktor Xięgarni.pl, All in University, kiedyś związany z Valkirią Network. Student Zarządzania Kulturą i Mediami UJ.
Najbardziej lubi poznawać, rozmawiać i przebywać z ludźmi, którzy go inspirują.