28 czerwca – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać?/Dla zabieganych by

Wakacje to czas wielu ważnych wydarzeń literackich, dlatego kolejny przegląd książkoholicznego internetu obfituje w informacje o festiwalach. Ponadto mamy dla was garść doniesień z Biblioteki Narodowej na temat poziomu czytelnictwa i o przyznanych w ubiegłym tygodniu wyróżnieniach literackich. Jeśli nie wiesz, gdzie niedługo (prawdopodobnie!) powstanie skwer im. Geralta, to koniecznie zajrzyj do naszego zestawienia najciekawszych newsów o książkach.

Polacy czytają coraz więcej

Polter donosi: pozytywne informacje docierają do nas z Biblioteki Narodowej. Jak co roku opublikowany został raport dotyczący poziomu czytelnictwa w Polsce. W porównaniu do zeszłego roku o jeden procent wzrosła liczba osób deklarujących przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Nieznaczny wzrost widać także w grupie najaktywniejszych czytelników sięgających po 12 i więcej książek w ciągu roku. Pełny raport możecie zobaczyć na stronie internetowej Biblioteki Narodowej.

Nagroda Transatlantyk przyznana

Po raz czternasty w Krakowie przyznano nagrodę Transatlantyk. Wyróżnienie tradycyjnie otrzymują propagatorzy polskiej literatury za granicą. W tym roku uhonorowana została Antonia Lloyd-Jones, tłumaczka polskiej prozy na język angielski. Na swoim koncie ma przekłady książek m.in. Olgi Tokarczuk, Ignacego Karpowicza, Pawła Huellego i Witolda Szabłowskiego. Laureatkę poznaliśmy w piątkowy wieczór w krakowskim muzeum sztuki japońskiej Manggha. Więcej na kraków.wyborcza.pl

Jeszcze dzień życia” wyróżniony w Bolonii

Pełnometrażowa animacja wyreżyserowana przez Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente na podstawie powieści Ryszarda Kapuścińskiego otrzymała wyróżnienie na bolońskim festiwalu Biografilm poświęconym filmom biograficznym, dokumentalnym i reportażom. Polska premiera animacji odbędzie się podczas festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Ryszardowi Kapuścińskiemu głosu użyczył Marcin Dorociński. Więcej na stronie Press.pl

Program festiwalu „Literacki Sopot”

W dniach 16−19 sierpnia 2018 roku odbędzie się siódma edycja festiwalu „Literacki Sopot”. Tegoroczna odsłona wydarzenia przebiegnie pod znakiem literatury francuskojęzycznej. Organizatorzy przedstawili już pełny program, dzięki któremu czytelnicy będą mieli niepowtarzalną szansę poznać francuską kulturę i tradycję literacką. Wśród potwierdzonych gości znaleźli się nie tylko artyści francuscy (Pierre Lemaitre, Édouard Louis), ale również polscy (Olga Tokarczuk, Marcin Wicha, Klementyna Suchanow) i międzynarodowi (Zadie Smith, Alain Mabanckou, Ingrid Betancourt, Jacques de Decker). Więcej na stronie festiwalu i portalu Booklips.

Conrad Festival w Krakowie już po raz dziesiąty!

Skoro mowa o festiwalach literackich, to poznaliśmy również program tegorocznej edycji Festiwalu Conrada w Krakowie. Wydarzenie rozpocznie się 22 października i potrwa tydzień. W tym czasie na miłośników literatury czeka masa spotkań autorskich, wieczorów poetyckich, pokazów filmowych oraz koncertów. Kraków odwiedzą między innymi Martín Caparrós, Elisabeth Åsbrink, Lars Saabye Christensen, świeżo upieczona laureatka międzynarodowego Man Booker Prize, Marcin Wicha, Marian Pilot czy Inga Iwasiów. Więcej przeczytacie na naszej stronie internetowej.

 

Opowiadanie Kinga tylko na Lubimy Czytać

Mało wam Stephena Kinga? Mimo że minęły zaledwie dwa tygodnie od premiery jego najnowszej książki, to portal Lubimy Czytać ma dla czytelników opowiadanie, które King opublikował na swojej stronie internetowej chwilę przed premierą „Outsidera”. Wydawnictwo Prószyński i S-ka nabyło do niego prawa i zleciło tłumaczenie. Jak wam się podoba?

Pozytywne skutki czytania książek

Badania przeprowadzone na grupie przeszło 15 tysięcy ludzi po 65 roku życia dowiodły, że aktywność intelektualna (z czytaniem na czele) może w znacznym stopniu przyczynić się do opóźnienia przejawów demencji. Naukowcy związani z periodykiem medycznym „Journal of the American Medical Association” we współpracy z lekarzami z Hongkongu prowadzili badania od 2005 roku wśród seniorów niechorujących na demencję, by zobaczyć, jak stymulacja intelektualna może wpływać na procesy zachodzące w mózgu. Więcej przeczytacie na portalu Booklips.com.

Spotkajmy się na skwerze Geralta!”

Jak donosi portal Booklips.pl, już niedługo łodzianie będą mogli spotykać się na skwerze… Geralta z Rivii. Przewodniczący Rady Miejskiej i wiceprezydent miasta przedstawili projekt uchwały o nazwaniu jednego ze skwerów imieniem bohatera stworzonego przez Honorowego Obywatela Miasta Łodzi, Andrzeja Sapkowskiego. Więcej o szczegółach przeczytacie tutaj.

Mamy nadzieję, że w związku z intensywnie prowadzoną polityką zmian nazw ulic, placów i skwerów radni coraz częściej będą sięgać po inspiracje do książek! A wam życzymy udanego początku wakacji i samych wciągających lektur.