18 maja – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku by

Maj to miesiąc wypełniony festiwalami filmowymi, teatralnymi i literackimi. W największych miastach Polski niemal codziennie odbywają się ciekawe panele, koncerty i wydarzenia poświęcone kulturze. O kilku z nich przeczytacie w naszym najnowszym przeglądzie książkoholicznego internetu. Oprócz tego kolejne kontrowersje związane z ważnymi międzynarodowymi nagrodami oraz propozycje czytelnicze od najbogatszych ludzi na świecie. A to i tak nie wszystko!

 

Lektury najbogatszych

Co czytają najbogatsi ludzie świata? W poprzednim przeglądzie pisaliśmy o książkach, które rekomenduje miliarder Ray Dalio. Tym razem na portalu Niestatystyczny.pl pojawił się artykuł o kilku książkach, które poleca założyciel SpaceX i pomysłodawca Tesli, Elon Musk. Raz na jakiś czas Amerykanin zdradza w wywiadach, jakie książki go inspirują. Tym razem wyróżnił między innymi „Władcę Pierścieni” Tolkiena, „Autostopem przez galaktykę” Adamsa czy „Fundację” Asimova.

Festiwal Fabuły

W poniedziałek 21 maja wystartuje Festiwal Fabuły w Poznaniu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Magdalena Tulli, Inga Iwasiów czy Wojciech Jagielski. W CK Zamek aż do soboty 26 maja będą odbywać się panele dyskusyjne na temat literatury. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, nie będzie to festiwal nowości. Oprócz inspirujących rozmów i paneli na gości czeka seria znakomitych wydarzeń towarzyszących – slam poetycki, spacer śladami poznańskich murali oraz rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze opowiadanie. Więcej informacji i pełną listę gości znajdziecie na stronie Festiwalu.

Co dalej z Pulitzerem?

Po oświadczeniu Akademii Szwedzkiej o wstrzymaniu się od przyznania tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla wybuchł kolejny skandal związany z molestowaniem. Tym razem chodzi o Nagrodę Pulitzera. Junot Diaz, szef jury Nagrody, po oskarżeniu o molestowanie ustąpił z funkcji. Do zarzutów stawianych mu przez pisarkę Zinzi Clemmons dołączyły dwie inne kobiety. Więcej informacji znajdziecie na stronie rp.pl

Druga odsłona serialowych „13 powodów”

Są wśród was fani serialowych adaptacji książek? Oglądaliście pierwszy sezon „13 powodów”? Kilka dni temu Netflix wypuścił najnowszy trailer drugiego sezonu serialu opartego na książce Jaya Ashera z 2007 roku. Więcej informacji o produkcji znajdziecie na stronie niestatystyczny.pl. Przy okazji polecamy nasz artykuł o tym, dlaczego przed obejrzeniem serialu warto wcześniej przeczytać książkę.

Nagroda im. Herberta dla irlandzkiej poetki

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta przyznawana jest od 2013 roku za wybitne osiągnięcia artystyczne, które nawiązują do dziedzictwa i twórczości Zbigniewa Herberta. W tym roku międzynarodowe jury wyróżniło irlandzką poetkę, eseistkę i autorkę scenariuszy Nualę Ní Dhomhnaill. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie, pisarka oprócz statuetki otrzymała także czek na 50 tys. dolarów. Więcej szczegółów i zdjęcia z gali znajdziecie na portalu booklips.pl

Nominowani do Nike!

Na Warszawskich Targach Książki przedstawiono 20 książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Nike. Laureata bądź laureatkę poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 7 października. Oto dwadzieścia wyróżnionych książek i ich autorzy:

Anna Bikont – „Sendlerowa. W ukryciu”, Wojciech Bonowicz – „Druga ręka”, Martyna Bunda – „Nieczułość”, Anna Cieplak – „Lata powyżej zera”, Andrzej Dybczak – „Pan wszystkich krów”, Olga Gitkiewicz – „nie hańbi!”, Weronika Gogola – „Po trochu”, Mikołaj Grynberg – „Rejwach”, Jerzy Kronhold – „Stance”, Ewa Lipska – „Pamięć operacyjna”, Renata Lis – „Lesbos”, Andrzej Mencwel – „Toast na progu”, Jarosław Mikołajewski – „Terremoto”, Robert Rient – „Duchy Jeremiego”, Remigiusz Ryziński – „Foucault w Warszawie”, Paweł Sołtys – „Mikrotyki”, Klementyna Suchanow – „Gombrowicz. Ja, geniusz”, Marcin Wicha – „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, Michał Witkowski – „Wymazane”, Adam Zagajewski – „Poezja dla początkujących”.

Grafika pochodzi ze strony gazeta.pl / materiały prasowe

Autor „Amoku” znów przed sądem

Krystian B., autor głośnej książki „Amok”, odsiadujący wyrok 25 lat więzienia za morderstwo ponownie stanie przed sądem. Powodem rozpoczęcia postępowania jest rzekome ukrywanie majątku przez Krystiana B. przed rodziną ofiary. W tej sprawie Sąd Okręgowy wydał już wyrok umarzający, jednak prokuratura wygrała w procesie odwoławczym. Według ustaleń śledztwa Krystian B. okłamywał komornika. Więcej w tej sprawie przeczytacie na stronie Gazety Wrocławskiej.

 

Imiona inspirowane Szekspirem

Jak donosi kobieta.onet.pl, w Wielkiej Brytanii rodzice coraz częściej nadają swoim dzieciom imiona inspirowane twórczością Williama Szekspira. Ogromną popularność zyskały imiona Angelo („Komedia omyłek”), William („Jak wam się podoba”), Duncan („Makbet”), Tybalt („Romeo i Julia”) i Regan („Król Lear”). Więcej informacji o inspiracjach znajdziecie tutaj.

Pamiętajcie, że trwa także Międzynarodowy Festiwal Literatury Apostrof. W siedmiu miastach Polski macie szansę spotkać najważniejszych polskich i zagranicznych pisarzy, z noblistą Orhanem Pamukiem na czele. A komu mało spotkań z pojedynczymi autorami przypominamy, że już w czwartek rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie.