TĘ NOC ZDOMINUJĄ EBOOKI – ogłoszenie specjalne

w dziale Archiwum/TOP Książek by

Tej nocy każdy miłośnik ebooków musi po prostu wejść na Woblink.com. Już trzeci rok z rzędu księgarnia organizuję akcję „Noc ebooków”. Wszystkie książki w promocji dostępne będą za 10,99 zł!

Akcje nocne budzą w nas pewien niezwykły dreszczyk emocji. Noc Muzeów, Noc Bibliotek, nocne premiery Harry’ego Pottera – w tym czasie zarówno muzea, biblioteki i księgarnie są oblegane jak nigdy wcześniej. Nic więc dziwnego, że i jedna z najpopularniejszych polskich księgarni (już nie tylko) ebookowych postanowiła wyznaczyć w roku noc, w której książki można zdobyć w niezwykle korzystnych cenach.

Przeceny sięgają aż 69%, ale niemal wszystkie ebooki w akcji są tańsze o 50%. Promocja trwa do samego rana, a dokładniej do godziny 6:00. Czasu więc, by skorzystać z promocji jest niewiele, ale na tyle dużo, by zrobić sobie zapas lektur na najbliższe miesiące.

Jako że Woblink pozwolił nam zajrzeć do katalogu książek przecenionych wcześniej niż innym, mogliśmy przygotować dla Was subiektywny wybór 10 najlepszych książek, które będzie można zgarnąć tej nocy po wyjątkowo niskich cenach.

13 powodów

Tylko tej nocy (17/18.05.18) kupisz za 10,99 zł!

Już jutro na Netflixie rozpocznie się 2. sezon niezwykle popularnego serialu, który powstał na podstawie tej książki.

Fabuła wygląda następująco:

Mija już 2. tydzień od czasu samobójczej śmierci Hannah. Clay Jesen po powrocie ze szkoły znajduje pod drzwiami paczkę, a w niej 13 kaset magnetofonowych. Clay pożycza od przyjaciela rozkochanego w old schoolowych urządzeniach walkmana, by przesłuchać taśmy. Okazuje się, że zawierają one wiadomość od zmarłej przyjaciółki, która na każdej kasecie szczegółowo opisuje jeden powód, który skłonił ją do odebrania sobie życia.

Jakby tego było mało, część znajomych Claya jest gotowa zrobić wiele, by nagrania nie zostały rozpowszechnione. Tylko dlaczego?

Nawet jeśli widziałeś serial, to wierz mi, nie znasz historii opisanej w książce. Różni się ona w dość istotnych detalach i nie bez powodu w recenzji opublikowanej na naszym portalu Anna Szatan pomstowała na twórców serialu modyfikujących oryginalną historię. Warto sięgnąć po oryginał.

Wszystkie pieniądze świata

Tylko tej nocy (17/18.05.18) kupisz za 10,99 zł!

Co by zrobił przeciętny człowiek, gdyby dowiedział się, że porwano jego wnuka? Prawdopodobnie wszystko, by go odzyskać. Jeśli niedający się namierzyć porywacze zażądaliby okupy, najprawdopodobniej umierający z przerażenia dziadek zapłaciłby go bez wahania (o ile posiadałby żądaną sumę).

Gdy porwano wnuka Jeana Paula Getty’ego, potentata naftowego, ten oświadczył publicznie, że nie zapłaci ani centa okupu. Wbrew oczekiwaniom porywaczy był zimny i niedostępny.

Historia porwania Jena Paula Getty’ego III została uwieczniona w głośnym filmie Ridleya Scotta.

Książka opisuję prawdziwą historię trzech pokoleń Jena Paulów Gettych, ukazując, jak żyli, jak dochodzili do wielkich fortun oraz jak je bronili lub trwonili. Dzięki niej o wiele lepiej zrozumieć każdą z postaci osławionego w filmie dramatu

Trupia farma

Tylko tej nocy (17/18.05.18) kupisz za 10,99 zł!

Jeśli przypadkowy człowiek znalazłby się w pewnych ostępach leśnych w Tennessee, najprawdopodobniej szybko osiwiałby ze strachu. W pobliskim stawie, na leśnej ściółce, w bagażniku i na fotelu porzuconego samochodu ścielą się ludzkie trupy – w różnym stadium rozkładu.

Istnieje małe prawdopodobieństwo, że taki nieostrożny wędrowiec uspokoiłby się, gdyby zarządca tych ziem, Bill Bass powiedział mu, że nie ma się czego bać, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, że te trupy mają właśnie tak sobie leżeć i że w ten sposób spełniają swoją rolę. Bardzo też możliwe, że nie pomogłoby przyjazne pytania p. B. Bassa, czy gość nie zechce oddać, oczywiście po śmierci, swojego ciała, na cele badawcze.

Opisane miejsce nie jest wymyślone. Tak właśnie wygląda słynna trupa farma założona przez B. Bassa, słynnego antropologa sądowego, człowieka niezwykle zasłużonego dla medycyny sądowej, który bada proces rozkładu ludzkich zwłok.

Gdyby nie badania B. Bassa, bardzo prawdopodobne, że ogromna rzesza zbrodniarzy uniknęłaby więzienia i dokonywały kolejnych niecnych czynów.

Książka B. Bassa i Jona Jeffersona opowiada historię tyleż niezwykłego, przerażającego, co potrzebnego miejsca.

Mindhunter

Tylko tej nocy (17/18.05.18) kupisz za 10,99 zł!

Skoro już jesteśmy przy osobach zasłużonych dla kryminalistyki, nie sposób nie wspomnieć o Johnie Douglasie, jednym z najwybitniejszych profilerów w dziejach świata. Był to pierwszy człowiek, który zamiast tylko ścigać, spróbował wejść w umysł seryjnych morderców. Ludzi zabijających innych bez wyraźnych motywów, na pierwszy rzut oka, zwyczajnie szalonych.

Nie sposób nawet spekulować, ile ludzkich istnień uratowano dzięki pracy tego niezwykłego człowieka.

Nic dziwnego, że Netflix i tę historię postanowił przenieść na mały ekran. Serial pobił rekordy oglądalności na całym świecie. Podobnie jednak jak w „13 powodów”, książka Mindhunter jest o wiele bogatsza niż jej filmowa adaptacji. Choćby dlatego, że ta zawiera zmyślone wątki, zaś dzieło Douglasa skupia się na samych faktach.

 

Broad Peak

Tylko tej nocy (17/18.05.18) kupisz za 10,99 zł!

Himalaizm jest sportem tyleż pełnym splendoru, co tragizmu. Dokładnie to samo można powiedzieć, o polskiej wyprawie na Broad Peak z 2013 r., w czasie której Polacy jako pierwsi zdobyli ten szczyt zimą… i w czasie, której z czteroosobowej ekipy, do bazy wróciło jedynie dwóch.

Książka Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego ukazuje szczegółową historię tej wyprawy. Za cykl reportaży na temat Broad Peak zdobyli m.in. Nagrodę im. Kazimierza Wierzyńskiego i Nagrodę Dziennikarzy Małopolskich.

W świecie, gdzie każdy faceboowy mędrzec ma do powiedzenia wiele niestworzony bredni nt. himalaizmu i zdobywania gór, warto poczytać ludzi, którzy faktycznie mają sporą wiedzą o tym temacie.

 

Eksperyment

Tylko tej nocy (17/18.05.18) kupisz za 10,99 zł!

Truizmem jest powtarzanie, że naukowcy nie zawsze postępują etycznie. Kiedy jednak większość z nas myśli o mrocznej stronie eksperymentów poszerzających naszą wiedzę o świecie czy ludzkim organizmie, ma najczęściej przed oczami wyczyny doktora Mengele czy innych wojennych zbrodniarzy.

Tymczasem naukowcy potrafią w ramach swojej pracy dokonywać rzeczy „wątpliwych moralnie” po dziś. Jednym z najbardziej szokujących przykładów wątpliwych etycznie eksperymentów jest historia „pacjenta H.M.”. W wyniku „eksperymentalnej terapii” stracił lewą część mózgu, a w efekcie tego zdolność do zapamiętywania informacji. Wydarzenie to pozbawiło go tożsamości i praktycznie do końca życia postawiło go w jednej roli: obiektu badań.

Wstrząsająca prawdziwa historia opisana przez Luke’a Dittricha, wyróżniona PEN/E.O. Wilson Literary Science Writing Award I Los Angeles Times Book Prize.

 

Jeszcze jeden oddech

Tylko tej nocy (17/18.05.18) kupisz za 10,99 zł!

Życie potrafi być naprawdę zaskakujące – często w złym tego słowa znaczeniu. Paul Kalanitiu był niezwykle cenionym neurochirurgiem. Po 10 latach rezydentury świat stał przed nim otworem. I właśnie wtedy… dowiedział się, że choruje na ciężki przypadek raka płuc.

Paul z wybitnego lekarza zamienia się w pacjenta zdeterminowanego by walczyć z chorobą. Swoje doświadczenia przelewa na papier, codziennie, niezależnie od trudności, jakie przysparza mu chorobę.

Paul Kalanithi zmarł w 2015 roku. Do końca pracował nad przygotowywanym przez siebie tekstem. Ta pozornie niedokończona książka jest pięknym, czasem wzruszającym, czasem przerażającym świadectwem kruchości ludzkiego życia.

 

Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta. Jak świadomie wyćwiczyć ciało i umysł

Tylko tej nocy (17/18.05.18) kupisz za 10,99 zł!

Nie zawsze da się uniknąć choroby, ale najczęściej można zrobić. Wystarczy się postarać i podjąć próbę. Czasem by uratować swoje życie, jak i spowolnić proces starzenia wystarczy… 30 minut spaceru!

Autorzy tej książki, Carl Johan Sundberg i Anders Hansen, są szwedzkimi lekarzami. Doskonale wiedzą, jak odpowiednia higiena życia nie tylko chroni nasze zdrowie, ale wpływa też na nasze ciało i nasze geny, odmładza nas i pozytywnie wpływa na nasz umysł. Nie są jednak twórcami płytkich sentencjonalnych poradników – na każdą tezę przedstawioną w książce mają twarde badania naukowe, które mogą je potwierdzić.

Warto.

Solaris

Tylko tej nocy (17/18.05.18) kupisz za 10,99 zł!

Moim skromnym zdaniem najlepsze dzieło Stanisława Lema. Opowiada historię badania planety, która zachowuje się jak jeden wielki superorganizm. Co więcej organizm, który nie tylko posiada gargantuiczne rozmiary, ale umysł i zdolność kreacji przekraczający zdolność ludzkiego pojmowania.

Problem pojawia się wtedy, kiedy nie tylko ludzcy naukowcy interesują się Solarisem, ale to Solaris zaczyna interesować się odwiedzającymi go ludźmi.

Jak wspomniałem na początku tekstu, nasz wybór jest subiektywny. Zabrakło tu takich dzieł jak Myszy i ludzie, Dygot, Życie Pasterza i wielu innych wybitnych książek. Jeśli w naszej topce brakuje Ci lektury, na którą od dawna polujesz – po prostu wejdź na stronę Woblinka i sprawdź, czy w Noc Ebooków i ona nie została znacznie przeceniona. Z dużą dozą prawdopodobieństwa znajdziesz ją w cenie, która przez kolejny rok może się już nie powtórzyć.

Mikołaj Kołyszko