10 maja – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum by
W tym tygodniu poznaliśmy nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Nagrody Literackiej Gdynia, odsłonięty został mural poświęcony Big Book Festiwalowi, a świat literacki obiegła informacja o wydaniu nietłumaczonych do tej pory na język polski dzieł Francisa Scotta Fitzgeralda. Na podstawie trzech powieści powstanie serial, ale żeby dowiedzieć się, o książki jakiego pisarza chodzi, musicie zajrzeć do najnowszego przeglądu książkoholicznego internetu!
Ulubione książki miliarderów

Raz na jakiś czas w wywiadach dla dużych mediów miliarderzy zdradzają, co lubią czytać lub jakie książki pomogły im osiągnąć sukces. Swoimi lekturami publicznie dzielili się między innymi Elon Musk i Bill Gates. Tym razem książki poleca Ray Dalio, założyciel funduszu hedgingowego Bridgewater Associates. W rozmowie przeprowadzonej z CNBC w czasie Forum Ekonomicznego w Davos wymienił cztery tytuły: „Bohater o tysiącu twarzy” Josepha Campbella, „The Lessons of History” Willa i Ariel Durantów, „Rzeka Genów” Richarda Dawkinsa oraz „Super Mind” Normana Rosenthala. Więcej przeczytacie na stronie Businessinsider.com.pl.

Dla kogo Nagroda Wielkiego Kalibru?

Jedną z najważniejszych gatunkowych nagród literackich w naszym kraju bez wątpienia jest Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. O 25 tysięcy złotych walczą książki wydane w roku poprzedzającym ogłoszenie nominacji. Tym razem nominowanych zostało siedmioro pisarzy i pisarek. Oto oni: Wojciech Chmielarz za „Zombie” (Wydawnictwo Czarne), Ryszard Ćwirlej za „Tylko umarli wiedzą” (Wydawnictwo Czwarta Strona), Marta Guzowska za „Regułę nr 1” (Wydawnictwo Marginesy), Grzegorz Kalinowski za „Pogromcę grzeszników” (Wydawnictwo Muza), Anna Kańtoch za „Wiarę” (Wydawnictwo Czarne), Katarzyna Kwiatkowska za „Zgubną truciznę” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak) oraz Krzysztof A. Zajas za „Oszpicyn” (Wydawnictwo Marginesy). Laureata bądź laureatkę poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 26 maja na zakończenie Festiwalu.

10 maja – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu
Znajdź na Woblinku
Literatura na ulicy

Książki znów zdobią miasto. Po kilku dużych muralach w Krakowie przyszedł czas na odsłonięcie kolejnego literackiego dzieła streetartowego, tym razem w Warszawie. Jak donosi portal Booklips, w warszawskim parku Morskie Oko z okazji odbywającego się w stolicy Big Book Festiwalu powstała grafika upamiętniająca to wydarzenie oraz gości, którzy się na nim pojawili. Na muralu można zobaczyć podobizny między innymi Sylwii Chutnik, Zadie Smith czy Zygmunta Miłoszewskiego.

10 maja – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu
Znajdź na Woblinku
Nieznane oblicze autora „Wielkiego Gatsby’ego”

Jak donosi portal Booklips, już 15 maja będziemy mogli poznać polskie tłumaczenie niepublikowanych wcześniej opowiadań Francisa Scotta Fitzgeralda. Nakładem wydawnictwa Rebis ukaże się zbiór „Dla ciebie mogę umrzeć i inne zagubione opowiadania”, w którym znalazło się kilka odważnych, dojrzałych i kontrowersyjnych utworów autora „Wielkiego Gatsby’ego”.

10 maja – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu
Znajdź na Woblinku
Życie jest jak serial…

Mamy fantastyczną wiadomość dla fanów literatury na całym świecie. Powstanie serial na podstawie trzech powieści… Paulo Coelho (tadam!). Fabuły książek „Demon i panna Prym”, „Brida” oraz „Czarownica z Portobello” zostaną połączone w jednej produkcji. Za serial odpowiedzialne będą studia filmowe Fremantlemedia North America, Random House Studio i Dancing Ledge Productions. Dialogi na pewno będą pełne życiowych fraz i charakterystycznych dla autora aforyzmów. Więcej o produkcji możecie przeczytać na stronie Antyradio.pl

Niezwykli niepełnosprawni pisarze

Przy okazji światowego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych na portalu Niestatystyczny.pl pojawił się bardzo ciekawy i poruszający artykuł o pisarzach z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. 14 marca zmarł Stephen Hawking, jeden z najbardziej rozpoznawalnych autorów zmagających się niepełnosprawnością. Na świecie jednak jest wielu niepełnosprawnych pisarzy, o których nie mówi się na co dzień. W swoim artykule Mikołaj Kołyszko przedstawia sylwetki kilku z nich.

Niezwykli niepełnosprawni pisarze

#krakowice2018: XII Kongres Sieci Miast Kreatywnych UNESCO

Co roku odbywają się obowiązkowe Kongresy dla członków Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Do tej pory spotkania odbywały się między innymi w Chinach (Chengdu), Japonii (Kanazawa) czy Szwecji (Östersund). Tym razem konferencja odbędzie się w kooperacji Krakowic, czyli dwóch miast reprezentujących dwa różne oblicza kultury – Krakowie Mieście Literatury UNESCO i Katowicach Mieście Muzyki UNESCO. W dniach 12-15 czerwca 2018 Polskę odwiedzi przeszło 450 delegatów z 70 miast całego świata. Goście będą uczestniczyć w obradach, panelach i sesjach, na których będą podejmować ważne decyzje o współpracy i wymianie międzykulturowej.

Nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia

9 maja zostały ogłoszone nominacje do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia. Nagrody tradycyjnie zostaną przyznane w czterech kategoriach: esej, poezja, proza oraz najlepsze tłumaczenie na język polski. Poniżej przedstawiamy listę wszystkich nominowanych, a więcej szczegółów znajdziecie na stronie nagrody.

ESEJ:

Dorota Masłowska, „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”, Wydawnictwo Literackie
Krzysztof Mrowcewicz, „Rękopis znaleziony na ścianie”, Instytut Badań Literackich PAN
Radosław Romaniuk, „Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza. Tom II”, Wydawnictwo Iskry
Marian Sworzeń, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski – dzieje, ludzie, słowa”, Wydawnictwo Sic!
Marcin Wicha, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, Wydawnictwo Karakter,

POEZJA:

Dominik Bielicki, „Pawilony”, Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza
Agata Jabłońska, „Raport wojenny”, Biuro Literackie
Jerzy Kronhold, „Stance”, Convivo
Natalia Malek, „Kord”, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Maciej Topolski, „Na koniec idą”, Dom Literatury: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi

PROZA:

Waldemar Bawołek, „Echo słońca”, Wydawnictwo Czarne
Grzegorz Bogdał, „Floryda”, Wydawnictwo Czarne
Martyna Bunda, „Nieczułość”, Wydawnictwo Literackie
Paweł Sołtys, „Mikrotyki”, Wydawnictwo Czarne
Aleksandra Zielińska, „Kijanki i kretowiska”, Wydawnictwo W.A.B.

PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI:

Sława Lisiecka / Thomas Bernhard, „Chodzenie. Amras”, Wydawnictwo Od Do
Adam Pomorski / Andriej Płatonow, „Dół”, Wydawnictwo Czarne
Magdalena Pytlak / Milen Ruskow, „Wzniesienie”, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Julia Różewicz / Petra Hulova, „Macocha”, Wydawnictwo Afera
Agata Wróbel / Anna Bolavá, „W ciemność”, Książkowe Klimaty

Kto w tym roku wygra? Laureatów poznamy 31 sierpnia podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni.