Stephen Hawking podczas lotu w tanie nieważkości

10 ciekawostek o Stephenie Hawkingu, które warto znać

w dziale Archiwum/TOP Książek by

14.03.2018 odszedł Stephen Hawking, określany mianem jednego z największych fizyków teoretycznych naszych czasów. Wiele osób z całego świata, nawet tych niezaangażowanych na co dzień w naukę, przyjęło wiadomość o jego śmierci ze smutkiem i żalem. Ten niesamowity naukowiec zajmował się przede wszystkim czarnymi dziurami oraz grawitacją kwantową. Był również cenionym pisarzem – książki popularnonaukowe jego autorstwa przez wiele tygodni nie schodziły z list światowych bestsellerów. Hawking zapisał się w pamięci wielu ludzi nie tylko dzięki swojemu intelektualnemu dorobkowi, ale także po prostu jako człowiek o niecodziennym poczuciu humoru i wyjątkowym charakterze. Aby uczcić pamięć o Stephenie Hawkingu, przygotowaliśmy dziesięć ciekawostek o tym wybitnym człowieku.

Stephen Hawking na wózku inwalidzkim
Stephen Hawking na wózku inwalidzkim

Odznaczenia

Stephen Hawking był człowiekiem znanym, szanowanym i bardzo cenionym. Otrzymał aż cztery honorowe tytułu z wyższych uczelni – uniwersytetu w Oxfordzie, Cambridge, Notre Dame i Nowego Jorku. Został również odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego oraz Orderem Towarzyszów Honoru. Był członkiem Royal Society oraz dożywotnim członkiem Papieskiej Akademii Nauk. Prawie dekadę temu został uhonorowany przez ówczesnego prezydenta Baracka Obamę najwyższym odznaczeniem cywilnym USA – Medalem Wolności. Otrzymał również Złoty Medal Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego, Medal Franklina, Nagrodę Wolfa z fizyki i wiele innych laurów oraz wyróżnień.

Choroba

Wszechświat w Skorupce Orzecha. Ebook Stephena Hawkinga
Znajdź na Woblinku

Ten jeden z najważniejszych naukowców ostatnich dziesięcioleci od 21 roku życia cierpiał na wyjątkowo ciężką chorobę – stwardnienie zanikowe boczne. Choroba sprawiła, że Hawking był niemal całkowicie sparaliżowany. Jako młody człowiek był aktywny fizycznie, uprawiał między innymi jazdę konną oraz był w czwórce wioślarskiej na Oksfordzie. Niedługo po tym, jak przeniósł się na uniwersytet w Cambridge, wystąpiły u niego pierwsze symptomy choroby, takie jak utrata równowagi. Wtedy okazało się, że cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Lekarze prognozowali, że uda mu się przeżyć maksymalnie trzy lata, jednak Hawking zaskoczył wszystkich, dożywając 76 lat. Astrofizyk twierdził, że mimo okrutnej choroby był szczęśliwy.

Komunikacja

Czarne Dziury. Ebook Stephena Hawkinga
Znajdź na Woblinku

Choroba Hawkinga na pewnym etapie sprawiła, że naukowiec mógł poruszać się wyłącznie na wózku inwalidzkim, a z otaczającym go światem porozumiewał się za pomocą syntezatora mowy. Wypowiedzi wprowadzał do niego poprzez wirtualną klawiaturę. Przez bardzo długi czas wykorzystywał nieprodukowany już DECtalk DTC01 z amerykańskim akcentem. Zapytany, dlaczego nie przestał go używać, odpowiedział, że nigdy nie słyszał lepiej brzmiącego głosu, a także, że identyfikuje się z nim. W 2009 roku zaczął używać NeoSpeech VoiceText. Podczas publicznych wystąpień mówił płynnie, jednak tak naprawdę był to czasochłonny i trudny proces. Złożenie całego zdania wymagało dużo czasu, ponieważ do wprowadzania danych mógł używać tylko policzka. W ostatnich latach porozumiewał się przy pomocy grymasu policzka rozpoznawalnego przez zamocowany na oprawce okularów czujnik.

Świetny pisarz

Stephen Hawking sprawdził się także jako niezwykle poczytny pisarz. Jedna z jego książek, „Krótka historia czasu”, nie schodziła z listy bestsellerów „The Sunday Times” przez rekordowe 237 tygodni. Ten tytuł stał się klasykiem literatury popularnonaukowej. Zawarte tam idee prezentują najnowsze odkrycia w badaniu wszechświata. Hawking znacznie wykracza poza teorię względności, Wielki Wybuch czy też mechanikę kwantową. Innymi książkami astrofizyka cieszącymi się nieustająca popularnością wśród czytelników są „Wszechświat w skorupce orzecha”, „Czarne dziury” oraz „Jeszcze krótsza historia czasu”.

Ciekawostka o Hawkingach: Harry Potter bez czarów

Krótka Historia Czasu. Ebook Stephena Hawkinga
Znajdź na Woblinku

Oprócz pisania bestsellerowych książek popularnonaukowych Stephen Hawking stworzył wraz ze swoją córką Lucy Hawking trzy powieści z gatunku fantastyczno-naukowego dla dzieci. Są określane jako „Harry Potter, ale pozbawiony czarów”. Te książki to:
„Jerzy i tajny klucz do Wszechświata”, „Jerzy i poszukiwanie kosmicznego skarbu” oraz „Jerzy i Wielki Wybuch”.

Family Guy, Simpsonowie i The Big Bang Theory

Stephen Hawking był znany z licznych wystąpień publicznych. Często pojawiał się również jako postać w widowiskach telewizyjnych. Wystąpił gościnnie w jednym z odcinków „Family Guy”, a swojego głosu użyczał w takich serialach animowanych jak „Futurama” czy „Simpsonowie”. W bajce „Wróżkowie chrzestni” jest wymieniony jako ekskolega z pokoju Denzela Crokera. Hawking wystąpił również aż w sześciu odcinkach komediowego serialu o geekach „The Big Bang Theory” (jako on sam).

Teoria wszystkiego

Fascynujące życie profesora Hawkinga stało się inspiracją dla Jamesa Marsha do stworzenia fenomenalnego filmu „Teoria wszystkiego”. W filmie z 2015 roku opowiedziana jest historia życia Hawkinga od rozwoju jego choroby, stopniowo rodzącego się uczucia do przyszłej żony Jane, aż do rozpadu ich małżeństwa. Aktor grający rolę wybitnego astrofizyka, Eddie Redmayne, poradził sobie z tą wymagającą rolą tak dobrze, że został za nią nagrodzony Oscarem. Sam film był nominowany aż w pięciu kategoriach, takich jak najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepszy scenariusz adaptowany i najlepsza muzyka oryginalna.

Star Trek

Jeszcze Krótsza Historia Czasu. Ebook Stephena Hawkinga
Znajdź na Woblinku

Inną ciekawostką jest to, że Stephen Hawking był jedynym człowiekiem, który w kultowym już serialu „Star Trek: Następne pokolenie” zagrał samego siebie. Wystąpił w serii gościnnie pod postacią własnego hologramu w odcinku zatytułowanym „Descent, Part I”.

Humor

Hawking był także znany i ceniony ze względu na swoje bardzo specyficzne poczucie humoru. Miał ogromny dystans zarówno do samego siebie, jak i całego świata. Aby upamiętnić i utrwalić tę cechę wyróżniającą Hawkinga, proponujemy zaglądnąć do artykułu Aszdziennika, w którym zebrano 10 najlepszych żartów wybitnego naukowca.

14.03 – śmierć Hawkinga, Dzień Liczby Pi, urodziny Einsteina

Stephen Hawking odszedł 14 marca w wieku 76 lat. Data jego śmierci przypadła na rocznicę urodzin Alberta Einsteina oraz Dzień Liczby Pi. Jakby niesamowitych zbiegów okoliczności było mało, Hawking przyszedł na świat 8 stycznia, w rocznicę śmierci Galileusza.

Stephen Hawking był jedną z najwybitniejszych osobowości świata nauki kilku ostatnich dekad. Jest on jednak dla wielu ludzi nie tylko genialnym naukowcem, ale i wspaniałym człowiekiem, którego warto zapamiętać z wielu powodów, nie tylko ze względu na jego dokonania na polu nauki.

Grafika główna ilustrująca artykuł jest zdjęciem pochodzącym z zasobów NASA.


10 ciekawostek o Stephenie Hawkingu, które warto znać

O autorce artykułu

Z wykształcenia menadżer kultury. Uwielbia mieć dobrą książkę zawsze pod ręką. Wielka entuzjastka horrorów zarówno jeśli chodzi o literaturę, kinematografię, jak i gry. Dzień bez książki lub filmu to dzień stracony. Oprócz tego miłośniczka zwierząt, szczególnie psów (a zwłaszcza własnego).