28 marca – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać? by

Poznaliśmy laureatki Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku, długa kolejka po książki w Warszawie przeczy doniesieniom o niewielkim zainteresowaniu książkami w Polsce, niebawem premiera nowej książki Olgi Tokarczuk. A to tylko wierzchołek góry lodowej zaskakujących doniesień książkoholicznego internetu. Zapraszamy do lektury!

Znamy laureatów Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku

Poznaliśmy laureatki Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Nagroda została przyznana po raz dwudziesty siódmy. Pierwszą laureatką jest Anna Kamińska, której książka „Białowieża szeptem” została uznana za książkę roku. Za całokształt twórczości uhonorowano Mirę Łukasz. O szczegółach Nagrody przeczytacie na stronie bia24.pl

Znajdź na Woblinku

Co czytają w Łodzi?

Dziennik Łódzki opublikował listę najchętniej czytanych książek z łódzkich bibliotek. Co bardzo cieszy, wśród wymienionych książek większość jest autorstwa polskich pisarzy i celebrytów. Na podium znalazły się książki Remigiusza Mroza, Katarzyny Bondy i Katarzyny Michalak.

Polacy nie czytają książek?

Promocja, którą zorganizowała warszawska hurtownia Expans, podała w wątpliwość dramatyczne doniesienia dotyczące poziomu czytelnictwa w Polsce. Na kiermaszu można było kupić tytuły za 1, 2 lub 5 złotych. Zainteresowanie było tak duże, że po egzemplarze ustawiała się gigantyczna kolejka. Więcej przeczytacie na stronie finanse.wp.pl

Wielka Zbiórka Książek

Macie w domu niepotrzebne książki? Możecie pomóc w tworzeniu biblioteki dla pacjentów szpitali. Po raz kolejny odbywa się Wielka Zbiórka Książek, którą organizują wspólnie mieszkańcy siedmiu miast Polski z inicjatywy portalu zaczytani.org. W Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Katowicach, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu od 23 kwietnia do 20 maja będzie można przekazać lektury dla małych i dorosłych pacjentów. Więcej szczegółów na krakowskiej stronie Gazety Wyborczej i stronie zaczytani.org.

Nowa książka Olgi Tokarczuk!

18 kwietnia ukaże się nowa książka Olgi Tokarczuk. Tym razem będziemy mogli zobaczyć, jak pisarka poradziła sobie z powrotem do krótkich form. „Opowiadania bizarne”, na które składa się 10 tekstów, zawierają w sobie elementy czarnego humoru, groteski i grozy. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Xięgarnia.pl.

Najdroższe książki na świecie

Na portalu Augustów24 pojawił się bardzo ciekawy artykuł o najcenniejszych książkach na świecie. Zestawienie zostało przygotowane przez magazyn Forbes. Na czele rankingu znajduje się rękopis Leonarda da Vinci, który został kupiony przez Billa Gatesa za 30 milionów dolarów. Obecna wartość książki szacowana jest na przeszło 50 milionów dolarów. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Rocznica śmierci Lema

Wczoraj minęło 12 lat od śmierci wybitnego polskiego pisarza science-fiction, Stanisława Lema. Z tej okazji przygotowaliśmy artykuł, w którym piszemy o tym, jak zacząć lekturę jego książek. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do nas, na stronę Czytaj PL.

Stanisław Lem – jak zacząć czytać?