23 marca – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum by
Treść testamentu Harper Lee została ujawniona! Krewna Virginii Woolf publikuje swoją debiutancką powieść, a Irvine Welsh powraca z ostatnią już książką o kwartecie Renton, Begbie, Williams i Murphy. W kolejnym przeglądzie książkocholicznego internetu nie zabraknie również miejsca dla listy najlepiej sprzedających się autorów wszech czasów.

Top 50 najlepiej sprzedających się autorów

Niestatystyczny prezentuje listę najlepiej sprzedających się autorów wszech czasów. Oczywiście wiadomo, że największe szanse na znalezienie się w czołówce takiego zestawienia mają twórcy z większym stażem, których książki znajdują się na rynku już od jakiegoś czasu. Pomaga również częstsze pisanie – im więcej książek na koncie danego pisarza tym większy łączny nakład sprzedaży. Na samym szczycie listy pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się pisarzy wszech czasów znajdują się William Shakespeare, Agatha Christie oraz J. K. Rowling. Zestawienie zamyka Tom Clancy.

Najlepiej sprzedający się autorzy wszech czasów

Krewna Virginii Woolf i jej debiut powieściowy

Jak informuje Lubimy Czytać Emma Woolf, córka bratanka znanej pisarki Virginii kontynuuje pisarskie tradycje w rodzinie i debiutuje ze swoją pierwszą powieścią zatytułowaną „England’s Lane”. To pierwsza powieść Emmy, wcześniej wydała jednak parę książek niebeletrystycznych oscylujących wokół tematu zaburzeń odżywiania. „England’s Lane” to historia o ponadczasowych tematach takich jak miłość, zdrada czy strata. Autorka opisuje w niej niewierność, samotne macierzyństwo, samobójstwo i pozytywny wpływ miłości. Narracja została poprowadzona z punktu widzenia trzech bohaterów, mężczyzny, żony i kochanki.

Kup na Woblinku
Czesław Miłosz – fotografie Macieja Billewicza

W najbliższym czasie wszyscy, którzy odwiedzą Pawilon Wyspiańskiego będą mieli szansę na zobaczenie interesującej i wartej uwagi wystawy. Od 19 marca do 14 kwietnia w budynku będącym centrum działań dla programu Kraków Miasto Literatury będzie miała miejsce niesamowita wystawa unikalnych zdjęć Czesława Miłosza wykonanych przez Macieja Billewicza, jednego z najlepszych polskich artystów fotografików i fotoreporterów. Wystawa pokazuje jedne z najważniejszych momentów życia Miłosza – wręczenia Nagrody Nobla oraz pierwszej wizyty w ojczyźnie po sztokholmskiej ceremonii. Więcej informacji znajdziecie na kultura.onet.pl.

Kup na Woblinku
Treść testamentu Harper Lee została ujawniona

Booklips informuje, że pod koniec została ujawniona treść testamentu Harper Lee. Dokument nie rozwiał właściwie żadnych wątpliwości dotyczącej ostatnich lat życia zmarłej przed dwoma laty pisarki – zamiast tego tylko je pogłębił. Z artykułu „New York Times” wynika, że testament Lee oddaje najlepiej słowo „nieprzejrzysty”. Ujawniony przez sąd w Alabamie dokument rodzi kolejne pytania o rolę, jaką w życiu pisarki pełni Tonja B. Carter. Świadkowa widniejąca na dokumencie (pielęgniarka Harper Lee z domu opieki) twierdzi, że według niej pisarka była świadoma co podpisuje. Z testamentu wynika, że większość aktywów (w tym dorobek literacki) autorka „Zabić drozda” przekazała powiernictwu Mockingbird Trust utworzonemu w 2011 roku. W powiernictwie zasiada dwóch członków, a jednym z nich jest Tonja B. Carter. Znaczy to, że prawniczka otrzymała bardzo szerokie uprawienia do opieki nad literackim dorobkiem po Harper Lee. Kontrowersje budzi również fakt, że Tonja B. przez jakiś czas walczyła o to, by testamentu nie odtajniać. Swoje działania uzasadniła kierowaniem się wolą pisarki o zachowaniu prywatności.

Kup na Woblinku
Nuala Ní Dhomhnaill laureatką Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

Jak czytamy na culture.pl tegoroczną laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta została irlandzka poetka Nuala Ní Dhomhnaill. Swoją poezję tworzy w języku gaelickim. Jury nagrodziło poetkę przede wszystkim za jej dbałość o zachowanie języka irlandzkiego, a także za refleksję nad rolą mężczyzn w irlandzkim społeczeństwie. Nuala Ní Dhomhnaill to pierwsza w historii kobieta, która uzyskała to wyróżnienie. Poetka łączy współczesne problemy z celtyckim i mitologicznym folklorem.
Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta jest wyróżnieniem na polu światowej literatury, zwłaszcza w dziedzinie poezji. Jest przyznawana od 2013 roku za wybitne dokonania intelektualne oraz artystyczne, które nawiązują do idei przyświecających twórczości Herberta.

Znamy laureatów Nagrody im. Adama Włodka za 2017 rok

Fundacja Wisławy Szymborskiej przyznała Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2017 dwóm autorkom. Pierwszą z nich jest poetka Natalia Malek, drugą prozaiczka Aleksandra Zielińska. Owo wyróżnienie ma formę pieniężnego stypendium, które ma posłużyć realizacji dwóch literackich projektów. Sama nagroda została ustanowiona na mocy testamentu Wisławy Szymborskiej. To nagroda przeznaczona dla młodych twórców (przed 35 rokiem życia), którzy mają na koncie przynajmniej jedną opublikowaną książkę. Dotychczas laureatami byli Mikołaj Łoziński, Miłosz Waligórski czy Marcin Orliński
Więcej informacji znajdziecie na portalu Booklips.

Ekipa z Trainspotting – ostatnie spotkanie

Wszystkich fanów „Trainspotting” Irvine’a Welsha zachwyci podawana przez Niestatystycznego informacja. 29 marca bieżącego roku będzie miała premiera najnowszej i zarazem ostatniej powieści opowiadającej o losach ekipy złożonej z Marka Rentona, Simona Williamsona, Daniela Murph’ego i Francisa Begbiego. Książka została zatytułowana „Dead Men’s Trousers”. Czytelnicy zastaną w niej Rentona, aktualnie człowieka sukcesu, który przypadkowo spotyka dawnego znajomego Begbiego, przed którym przez bardzo długi czas musiał się ukrywać. Frank nie chowa jednak urazy, jest wielkim artystą i tylko to się liczy. Mężczyźni wracają do rodzimego Edynburga i trafiają na pozostałą dwójkę dawnego kwartetu, co jak można się domyślić będzie prowadziło do serii absurdalnych wydarzeń. To ostatnia książka Welsha, w której wszyscy bohaterowie pojawią się razem.

Kup na Woblinku