15 marca – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum by
Ten tydzień obfitował w wiele niezwykle interesujących książkoholicznych newsów. Bill Gates zdradził tytuły dwóch książek, które w bieżącym roku zrobiły na nim największe do tej pory wrażenie. Księgarze w Chinach stają się z dnia na dzień coraz mniej potrzebni, a Olga Tokarczuk została nominowana do Man Booker International Prize. W dzisiejszym przeglądzie informujemy również o niezwykle smutnej wiadomości – śmierci Stephena Hawkinga. Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu książkoholicznego internetu.

Jeden z najlepszych astrofizyków nie żyje
Kup na Woblinku

Wczoraj, 14.03.2018, odszedł jeden z największych fizyków teoretycznych i autor rewelacyjnych książek popularnonaukowych – Stephen Hawking. Napisał między innymi takie bestsellery jak „Krótka historia czasu”, „Jeszcze krótsza historia czasu” oraz „Wszechświat w skorupce orzecha”. Hawkinga znali nawet ludzie niebędący na bieżąco z nowinkami ze świata nauki. Ten wyjątkowy człowiek zasłynął dzięki niecodziennemu poczuciu humoru, charakterystycznemu wyglądowi będącemu efektem jego choroby, a przede wszystkim dzięki kultowym wypowiedziom. O śmierci Stephena Hawkinga poinformowały jego dzieci w oświadczeniu wydanym przez Press Association.

Dwie książki, które zrobiły największe wrażenie na Billu Gatesie w 2018 roku

Powszechnie wiadomo, że dla Billa Gatesa dzień bez książki to dzień stracony. Jak czytamy na BusinessInsider.com, zapytany o najlepszą książkę przeczytaną dotychczas w 2018 roku nie był w stanie wymienić tylko jednego tytułu. Podał więc dwa. Pierwszą z książek jest „Enlightenment Now” Stevena Pinkera opowiadająca o tym, że wbrew temu, co myśli większość ludzi, świat idzie ku lepszemu. Druga z podanych przez Gatesa książek to „Factfulness” Hansa Roslinga. „Factfulness” pokazuje dziesięć powszechnych, ale błędnych sposobów postrzegania świata.

Olga Tokarczuk nominowana do Man Booker International Prize

Jak donosi Lubimy Czytać, wśród tegorocznych kandydatów do jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich, Man Booker International Prize, jest Olga Tokarczuk. Nagroda jest rokrocznie przyznawana powieści przetłumaczonej na język angielski. W ubiegłym roku nominowana została Wioletta Grzegorzewska. Zwycięzcę nagrody poznamy 22 maja. Oczywiście gorąco kibicujemy Oldze Tokarczuk.

Festiwal Condara – nominacja do The London Book Fair International Excellence Awards 2018

Festiwal Conrada już po raz drugi znalazł się na krótkiej liście nagrody London Book Fair. Krakowski festiwal jest jednym z trzech wydarzeń, które uzyskały nominację w kategorii najlepszy festiwal literacki. O tym, czy to właśnie Festiwal Conrada wygra, dowiemy się 10 kwietnia 2018 roku, kiedy na uroczystej gali w londyńskiej Olympii zostanie ogłoszony zwycięzca. Nagrody mają za zadanie wskazać najlepsze międzynarodowe wydarzenia oraz inicjatywy związane w jakiś sposób z przemysłem książki.
Więcej informacji znajdziecie na stronie http://conradfestival.pl.

Kup na Woblinku
Nominacje do Women’s Prize for Fiction ogłoszone

Portal Lubimy Czytać przedstawia listę pisarek nominowanych do nagrody Women’s Prize for Fiction (znanej wcześniej jako Bailey’s Women’s Prize for Fiction). Wśród 16 nominowanych znalazły się między innymi laureatka Pulitzera, Jennifer Egan, debiutująca pisarka Gail Honeyman, a także Arundhati Roy, indyjska zdobywczyni Bookera.
Women’s Prize for Fiction jest brytyjską nagrodą literacką przyznawaną co roku autorkom różnych narodowości za powieść napisaną w języku angielskim. O tym, kto wygrał, dowiemy się dopiero 6 czerwca.

Czy z chińskich księgarń znikną księgarze?

Jak donosi Booklips, kilka dni temu w stolicy Chin księgarska sieć Xinhua otworzyła pierwszą księgarnię, w której nie pracuje żaden człowiek. Klient sam ma możliwość wybrania książki i zapłacenia za nią przy całkowicie skomputeryzowanych stanowiskach. Cała transakcja jest dokonywana przy pomocy nowoczesnych rozwiązań technologicznych, a sam proces zakupu jest niezwykle prosty. Klienci sięgają po wybraną książkę, skanują smartfonem kod kreskowy z okładki, a następnie zatwierdzają płatność online. Jednak przed skorzystaniem z tej nowoczesnej, samoobsługowej księgarni należy zarejestrować się na WeChat, chińskim portalu społecznościowym.

 Czytelnictwo w Polsce w 2017 roku

Instytut Książki opublikował wyniki najnowszych badań Biblioteki Narodowej, które zostały ogłoszone 15 marca. Okazało się, że 38% Polaków przeczytało w ciągu roku co najmniej jedną książkę. To wynik zbliżony do zeszłorocznego. W Polsce poziom czytelnictwa ustabilizował się na poziomie około 40%. Cały raport ukaże się już w maju.

Kup na Woblinku
Joanna Bator – laureatka Nagrody im. Hermanna Hessego

Nagroda im. Hermanna Hessego jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych niemieckich wyróżnień literackich. Jest przyznawana co dwa lata przez Fundację im. Hermanna Hessego. Nagroda ma na celu uhonorowanie dokonań literackich o światowym znaczeniu oraz wyróżnienie pracy tłumaczy.
W tym roku do nagrody zostały nominowane Joanna Bator oraz Esther Kinsky, tłumaczka jej powieści na język niemiecki. Joanna Bator jest obecnie zaliczana do grona najważniejszych współczesnych polskich pisarek. Jury Fundacji podkreśliło rolę europejskiej tematyki powieści Bator, które łączą tragiczne wydarzenia polsko-niemieckiej historii z epizodami pełnymi komizmu.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie www.rp.pl.